Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Apple odda ponad 2,5 mld dolarów?

Apple odda ponad 2,5 mld dolarów?

LuiN 30 Kwietnia 2015 08:04

6 1

Apple ostrzegł inwestorów, że firma może stawić czoła "istotnym" karom Komisji Europejskiej za specjalne ulgi podatkowe w Irlandii.

 

Zobacz: Komisja Europejska zbada irlandzką pomoc dla Apple

Wydarzenia "istotne" na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych definiowane są jako takie, które przekraczają 5% średnich zysków brutto spółki z trzech ostatnich lat. Według wyliczeń Financial Times, w przypadku Apple'a oznacza to kary w wysokości przekraczającej 2,5 mld dolarów.




Bruksela jest w stanie zażądać od Dublina, by Irlandia odebrała od Apple'a ulgi podatkowe przyznawane przez ostatnich 10 lat, jeśli dochodzenie wykaże, że ich przyznanie w ramach umów z 1991 i 2007 roku zostało dokonane z naruszeniem prawa. Nieprawidłowości w rozliczeniach doszukiwało się wiele krajów i w końcu zajęła się nimi Komisja Europejska. Warto przypomnieć, że w 2013 roku roczna sprzedaż Apple'a w Polsce szacowana była na 1 mld zł, podczas gdy Apple zapłacił zaledwie 1,1 mln zł podatku.

Zobacz: Włoski fiskus sprawdza czy Apple unika opodatkowania
Zobacz: Apple Poland: 1 mld zł obrotu i tylko 1,1 mln zł zapłaconego podatku

W czerwcu 2014 roku Komisja ogłosiła, że bada związki rządów Holandii, Irlandii i Luksemburgu z firmami Apple, Starbucks oraz Fiat. Firmy rejestrując swoje biura w odpowiednich krajach europejskich unikały płacenia podatków. Zarówno irlandzki rząd, jak i Apple póki co nie komentują sprawy. Natomiast brukselscy urzędnicy zbliżeni do sprawy sugerują, że jakiekolwiek orzeczenie KE może ustanowić nowy rekord kary dotyczącej pomocy państwa, z łatwością przekraczając 1 mld euro.

Źródło tekstu: CNBC, FT, wł     

Dodaj do:

Tagi: ke | apple | irlandia

w sumie: 19
  • 0

    1. ~  2015-04-30 08:55:36  host: apn-95-41-98-195.dynamic.gprs.plus.pl

    W tym wypadku "material" oznacza raczej "istotny", a nie "materialny".

  • 2

    2.  2015-04-30 09:03:20

    Pazerność tej firmy nie zna granic.

  • 0

    3.  2015-04-30 09:15:12

    1, Racja, dziękuję

  • 0

    4. ~Cu  2015-04-30 09:59:18  host: 185.13.106.87

    @1 nie w tym "wypadku" tylko w "tym przypadku"!!!

  • -1

    5. ~  2015-04-30 10:43:37  host: n07-05-08.opera-mini.net

    do 4: nie "@1 nie w tym" tylko "do 1: piszemy nie w tym"

  • 1

    6. ~dav  2015-04-30 10:51:54  host: host-52-67.compi.net.pl

    i dobrze niech płacą, stać ich

  • 0

    7. ~Bobo  2015-04-30 11:01:13  host: n13-08-07.opera-mini.net

    Przecieź @3 nie pierwszy!!!... raz źartuje - hi,hi,...

  • 0

    8. ~Olek  2015-04-30 11:11:44  host: mps.maqsimum.pl

    @2 Coś ci się kompletnie pomieszało.

  • -1

    9. ~Bobo  2015-04-30 11:22:57  host: s17-01-06.opera-mini.net

    Bardzo lubie jak @3 jest obecny na zmianie!!!!!

  • 2

    10. ~T  2015-04-30 11:31:13  host: dynamic-78-10-114-54.ssp.dialog.net.pl

    Do 5: zdanie zaczynamy od wielkiej litery;).

  • 0

    11.  2015-04-30 12:02:08

    do 10: Ja bym się zastanawiał, czy to zdanie - zdanie musi mieć orzeczenie.

  • 1

    12.  2015-04-30 12:07:06

    Drodzy, a może tak do tematu wrócimy? :)

  • 0

    13.  2015-04-30 12:24:59

    I bardzo słusznie. nie powinno być tak liberalnych oaz podatkowych w EU. Są firmy zasługujące na przywileje podatkowe (np. firmy działające w rejonach słabo rozwiniętych mniej atrakcyjnych dla biznesu, zatrudniające głównie niepełnosprawnych itp.), ale na pewno nie należą do nich globalne korporacje bogatsze od całego budżetu niektórych bardzo małych krajów.

  • 3

    14.  2015-04-30 14:33:11

    @13 Nie. Podatki powinny być proste, niskie i równe dla wszystkich. Żadnych ulg i przywilejów. Dla nikogo.

  • -2

    15.  2015-04-30 14:36:01

    Efekt będzie taki, że iPhone'y w Polsce zdrożeją, więcej podatku dostanie Skarb Państwa, ale mniej osób będzie stać na te już i tak drogie urządzenia.

  • 1

    16. ~pabloki  2015-04-30 14:37:02  host: user-46-113-182-24.play-internet.pl

    co to dla apfela, tyle co nic.na świecie jest dużo apfel fapów to się złożą kupujac nowe droższe sprzety.

  • 1

    17.  2015-04-30 14:37:13

    A podobno zle bylo w sredniowieczu gdzie sie placilo dziesiecine ....

  • 0

    18.  2015-04-30 21:08:41

    @15 Przecież applefan, (którego tu zapewne nie zobaczymy) ciągle wszystkim wypomina, że Apple ma na kontach odłożone ponad 6 mld. Co to dla nich 2,5 mld?

  • 0

    19. ~Darek  2015-05-01 00:23:00  host: 195.116.187.216

    No to już wiemy jak Apple zarabia :) nie płacąc podatków. Fajne rozwiązanie. Tak to można konkurować z innymi producentami.

Dodaj swoją opinię