Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Apple Poland: 1 mld zł obrotu i tylko 1,1 mln zł zapłaconego podatku

Apple Poland: 1 mld zł obrotu i tylko 1,1 mln zł zapłaconego podatku

LuiN 13 Czerwca 2013 11:16

8 4

Gazeta Wyborcza przyjrzała się podatkom, jakie płacą w Polsce Apple i Google. Rzeczywiste zyski wynikające ze sprzedaży na polskim rynku nijak mają się do sprawozdań finansowych spółek córek.



Sprzedaż urządzeń Apple'a w Polsce szacowana jest na 1 mld zł rocznie, z kolei Google zgarnia co roku ponad 750 mln zł z reklamy. Na dodatek oba szacunki nie uwzględniają przychodów ze sprzedaży aplikacji i reklamy mobilnej na iPhone'y czy smartfony z Androidem.




Z 1 mld zł sprzedaży u Apple'a ponad połowę stanowiła sprzedaż iPhone'ów, a blisko 300 mln zł przyniosły firmie iPady. Przy marży w wysokości 40%, przychód dla polskiego rynku powinien wynieść około 400 mln zł, podatek dochodowy około 76 mln zł, a po odliczeniu kosztów efektywnie zostałoby do zapłacenia około 40 - 50 mln zł, wynika z szacunków Gazety Wyborczej.

Tymczasem jak zauważa Gazeta Wyborcza, według Krajowego Rejestru Sądowego roczne przychody Apple Poland wynoszą 13,8 mln zł, zysk netto to odpowiednio 4 mln zł, a zapłacony podatek dochodowy zaledwie 1,1 mln zł. W zbliżony sposób podatki "optymalizuje" w Polsce Google i z 750 mln zł sprzedaży w 2012 roku, odprowadzone zostało tylko 3,6 mln zł podatku dochodowego.

To jednak żadna nowość, że międzynarodowe koncerny wolą rozliczać się z podatku w krajach, w których jest to dla nich najbardziej korzystne. Polskie biuro Apple'a zatrudnia zaledwie 11 osób, natomiast sprzedawany w naszym kraju sprzęt tej firmy od lat trafia do dystrybutorów z irlandzkich spółek (obecnie Apple Distribution International).

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:

Tagi: apple | google | podatki

w sumie: 28
  • 1

    10. ~AnttZłodziej!  2013-06-13 11:44:10  host: ns2.sti.net.pl

    Korekta! Z Zajadaczem się nie zgadzam!!!!! Chodziło mi o komentarz użytkownika @... z którym się ofc zgadzam :)

  • 0

    11. ~  2013-06-13 11:53:11  host: addp119.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Przeczytałem ten bełk... erm, artykuł kilka razy i nadal nie rozumiem, więc teraz mała ankieta: przychód Apple'a wynosi: a) miliard, b) 400 mln, c) 13,8 mln, d) HGW, ale za to pismak na pewno nie wie, co to jest przychód?

  • 0

    12. ~Krzychu  2013-06-13 12:16:45  host: 89-66-132-62.dynamic.chello.pl

    11# Potwierdzam. Tekst: "Z 1 mld zł sprzedaży u Apple'a ponad połowę stanowiła sprzedaż iPhone'ów, a blisko 300 mln zł przyniosły firmie iPady. Przy marży w wysokości 40%, przychód dla polskiego rynku powinien wynieść około 400 mln zł, podatek dochodowy około 76 mln zł, a po odliczeniu kosztów efektywnie zostałoby do zapłacenia około 40 - 50 mln zł" NIE MA ŻADNEGO SENSU.

  • 0

    14. ~sc  2013-06-13 12:28:00  host: 77-253-113-102.adsl.inetia.pl

    Zdziwieni?? Nie żartujcie proszę, przecież w tym kraju to norma... a wszystkie zachodnie firmy działają tu charytatywnie i z łaski... sic GW...

  • 1

    15.  2013-06-13 12:37:30

    @4: Gdyby 100% podatków z paliwa szło na drogi to: 1. Mielibyśmy tyle autostrad co Niemcy. 2. Wszystkie autostrady były by bezpłatne. 3. Nie mieli byśmy ograniczeń prędkości na autostradach (powyżej 130-140 km/h samochód pali duuużo więcej paliwa niż przy np. 120 km/h). Państwo służy do tego, żeby ukraść pieniądze jednym (zarabiającym i ciężko pracującym) i rozdać innym. Co gorsze rozdaje nie swoje pieniądze na nie swoje potrzeby, używając do tego armii niekompetentnych urzędników.

  • 0

    16. ~  2013-06-13 12:47:57  host: addp119.neoplus.adsl.tpnet.pl

    13, Krzychu - no, ja wiem, że można sobie wszystko poukładać, ale czy na pewno czytelnik jest od tego? :) Jeśli pismak nie rozróżnia podstawowych pojęć, jak przychód i dochód, to cały tekst można sobie wsadzić w buty, bo nie wiadomo, co jeszcze w treści pomieszał. Przypomina mi się, jak kiedyś na parkingu przed moim biurem jeden samochód dość zdrowo łupnął w drugi, spokojnie zaparkowany. W lokalnej gazecie można było nazajutrz przeczytać, że wina była tego zaparkowanego. I tak dobrze, że nie stojącej obok latarni :)

  • 0

    17. ~hopla  2013-06-13 12:53:34  host: host-119-160.mt.pl

    Szacunki Wyborczej :D:D:D Ile z tych ich szacunków jest zmyślone?

  • 0

    19. ~ABP  2013-06-13 13:13:22  host: 77-253-70-61.adsl.inetia.pl

    @Wlo: Właśnie w ten sposób to działa. Małych można skubać, bo nie mają za sobą sztabu prawników ani przyjaciół w polityce, więc jest to (czyli skubanie) zajęciem bezstresowym i opłacalnym. Z dużymi strach zadzierać, bo można samemu oberwać, chyba, że robi się to na polityczne zamówienie (wide Kluska).

  • 1

    21. ~Zbyszek  2013-06-13 14:00:49  host: auto.89-22-37-213.matrix-net.pl

    Podatki są za wysokie, a wpływy z nich są marnowane, więc nikt logicznie myślący z własnej woli ich płacić nie będzie. Myślicie, że w jakimkolwiek innym kraju Apple czy Google (czy jakakolwiek większa firma) płaci większe podatki? Przecież nikt nie jest na tyle głupi, żeby to robić i dawać na zmarnowanie swoich ciężko zarobionych pieniędzy politykom. Podatki są tak skonstruowane, że karzą pracujących i obrotnych, więc z płaceniem ich należy uważać. A kolega mówiący, że niech nie używają naszych dróg czy infrastruktury, niech dowie się ile pieniędzy idzie z naszych podatków na infrastrukturę dla normalnych ludzi, a ile jest marnowanych, podstawowy przykład, że Polska autostrada przez pola jest najdroższą autostradą (i o najsłabszym standardzie) w Europie, tylko autostrady w Alpach są droższe, tyle, że tam trzeba wiercić tunele, budować mosty itp, u nas na polach jest niewiele taniej, niż w Austrii.

  • 0

    22. ~Btw  2013-06-13 14:00:51  host: 5ad8123d.bb.sky.com

    Btw cena nowego MacBook air w USA 1099 dowodów, uk 950 funta, Polska 4899 czyli 970 funta. W USA MacBook air produkt dla każdego np. Studenta, u nas produkt premium dla profesjonalistów :))

  • 0

    27.  2013-06-13 15:40:31

    ~ABP - ro retoryczne było z mojej strony pytanie ;-) kilkanaście lat mam zarejestrowaną działalność i niejedno przeżyłem ;-)

  • 1

    28.  2013-06-13 15:58:41

    W Polsce potrafią tylko ścigać małych przedsiębiorców, którzy zalegają jakieś niewielkie kwoty i naliczać im odsetki. Jaki rząd taki kraj i rozwiązania w nim.

  • 0

    29. ~MlecznaKanapka  2013-06-13 16:22:37  host: 77-254-149-248.adsl.inetia.pl

    Kolejny powód by znieść ten archaiczny podatek dochodowy. Potężni go omijają, a dotyka on tylko tych najmniejszych, którzy to dają prace ponad 40% wszystkich pracujących albo sami się utrzymują, ledwo wiążąc koniec z końcem.

  • 0

    30. ~Kuba  2013-06-13 17:28:30  host: d193-31.icpnet.pl

    Apple jak wynika z podanych danych zapłacił w Polsce ok 21,5% Podatku (Czyli nawet wiecej niż wynosi CIT - uzasadnione bo nie wszystkie koszty poniesione przez Apple są kosztami podatkowymi): " zysk netto to odpowiednio 4 mln zł, a zapłacony podatek dochodowy zaledwie 1,1 mln zł." Tzn , że zysk brutto to ok 5,1mln PLN, który w znacznej części jest podstawą opodatkowania. 1,1mln/5,1 mln PLN = 21,5%. Liczymy, że marża na sprzedaży to 40% - z 13,8 mln to daje dokladnie 5,5 mln. Czyli nie ma w Polsce unikania opodatkowania.

  • 1

    31. ~Red  2013-06-13 18:10:37  host: staticline-31-182-141-127.toya.net.pl

    Wcale sie nie dziwie ze wola płacić podatki poza PL. Maja finansować dziurę budżetowa czy polityków i ich chore pomysły? Tez mam działalność zarejestrowana w UK i nie planuje dać sie okradac przez ZUS czy inne organizacje przestępcze :)

  • -1

    32. ~  2013-06-13 18:23:23  host: v23-11.opera-mini.net

    powinni zakazac sprzedazy appla w Polsce

  • -1

    33.  2013-06-14 08:20:05

    @32 ... i wszelkich telefonów z Androidem, w końcu Google tak samo nie płaci podatków w naszym kraju :)

  • 0

    35.  2013-06-14 09:57:01

    Talent - odsetki... No ja akurat uważam, zę jeśłi ktoś nie zapłącił w terminie powinien odsetki zapłącić... Osobiście płacę. Nie mówię tu o ZUS czy US ale o normalnych zobowiązaniach - wobec innych firm, gdzie się zaopatruję w papier, oprogramowanie czy cokolwiek. Polkomtel nie chce odsetek ;-) Jak zapłącę 24 grosze czy 57 za kilkudniową zwłokę, to zaraz "afera" dlaczego więcej zapłaciłem... Innui są zdziwieni, ale proszę ich o doczytanie tytułu wpłaty gdzie piszę dlaczego i jak bardzo mi przykro, że nie dotrzymałem terminu oraz z jakiego powodu - przeważnie to zapomnienie czy nieuwaga przy autoryzacji przelewu ;-)

  • 0

    36. ~jaax44  2013-06-15 07:38:34  host: bml36.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zawsze wiedziałem że to zgniłe japko, nigdy tego do ręki nie wezmę.

  • 0

    37. ~Jarekt_  2013-06-15 12:08:09  host: 178-37-23-224.adsl.inetia.pl

    Apple nie ma własnej sieci dystrybucji w Polsce i dopóki nie powstanie oficjalny Apple Store to się nie zmieni. W Polsce sprzęt trafia przez dystrybutorów i to oni płacą podatki lub przez sklep online - towar przychodzi chyba ze Słowacji lub Irlandii i to tam są odprowadzane podatki. Jeśli prowadzę sklep w Polsce i wysyłam towar do Europy to i tak podatki odprowadzam tam gdzie prowadzę biznes a nie w każdym kraju osobno. Problem z dupy.

Dodaj swoją opinię