Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Apple dalej szaleje - teraz chce unieważnienia znaku Fresh24.pl

Apple dalej szaleje - teraz chce unieważnienia znaku Fresh24.pl

Piszemy o tym pierwsi WitekT 30 Września 2013 11:16

4 20

fresh24m Apple wziął na celownik kolejny znak słowno-graficzny polskiej firmy. Po ciągle toczącej się w Urzędzie Patentowym RP sprawie przeciwko A.pl, teraz przyszła kolej na znak Fresh24.pl - wynika z informacji TELEPOLIS.PL.

Zobacz: Apple uaktywnia się w Polsce - chce unieważnienia znaku A.PL.

Co ciekawe, oba znaki są ze sobą powiązane i prowadzą do internetowego sklepu spożywczego A.pl. Spółka F24, do której należy znak Fresh24.pl, jest jednym z akcjonariuszy A.pl Internet, firmy posiadającej znak A.pl.

3. października odbędzie się posiedzenie Kolegium ds. Spornych Urzędu Patentowego RP. Sprawa trafiła na wokandę, ponieważ Apple wniosło sprzeciw wobec prawomocnej decyzji Urzędu o udzieleniu prawa ochronnego na słowno-graficzny znak towarowy Fresh24.pl, a uprawniony uznał sprzeciw Apple za bezzasadny. Co ciekawe, znak został zarejestrowany m.in. na produkty takie jak anyż gwiaździsty, preparaty aromatyczne do żywności, aromaty do ciast inne niż oleje esencyjne, lub aperitify bezalkoholowe, napoje bezalkoholowe, bezalkoholowe napoje na bazie miodu, bezalkoholowe napoje z soków owocowych i inne. Główny zarzut to konfuzyjne podobieństwo do znaków Apple.
Kolegium musi ocenić, czy znak Fresh24.pl i znaki Apple są podobne na płaszczyźnie graficznej, fonetycznej oraz znaczeniowej oraz ustalić identyczność lub podobieńtwo towarów opatrzonych przeciwstawionymi znakami. Następnie skład orzekający kolegium musi odpowiedzieć na pytanie czy właściwy krąg odbiorców, rozsądny i przykładający wysoki poziom uwagi, jak również przywiązany do zwyczajowych znaków towarowych, może uważać, że dane towary pochodzą z tego samego przedsiębiorstwa lub w danym przypadku z powiązanych ekonomicznie przedsiębiorstw. Tym razem posiedzenie Kolegium odbędzie się za zamkniętymi drzwiami - mówi TELEPOLIS.PL Tomasz Rychlicki, prawnik i rzecznik patentowy w kancelarii rzeczników patentowych AOMB Polska.

Postępowanie przed Urzędem Patentowym RP może zakończyć się unieważnieniem prawa ochronnego na znak towarowych lub oddaleniem wniosku złożonego przez Apple. W obu przypadkach stronom przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wyrok WSA może być natomiast przedmiotem skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Spór potrwać może nawet dwa lub trzy lata.

Jak już wiemy, Apple jest bardzo aktywny jeżeli chodzi o ochronę swoich praw do znaków towarowych i wzorów przemysłowych w Unii Europejskiej i poszczególnych krajach - dodaje Rychlicki.

Czy Apple ma słuszne zastrzeżenia do znaku Fresh24.pl?

Zdecydowanie tak
3.71%
Raczej tak
0.80%
Raczej nie
5.38%
Zdecydowanie nie
89.24%
Nie mam zdania
0.87%

Wszystkich głosujących: 1617


Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: a.pl | apple | fresh24.pl

w sumie: 76
 • 2

  65.  2013-10-01 09:20:49

  lukaszt: wybacz, ale napisałeś, że trollujemy, "bo Apple się nie odniosło" - vide komentarz #54... Polecam przejrzenie ostatnich biuletynów UPRP, tam masz listy spraw.

 • 0

  66. ~lukaszt  2013-10-01 09:42:24  host: aeoe34.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @65 To, że Apple się nie wypowiedziało, to jeden z moich argumentów. Przeczytaj mój komentarz jeszcze raz ze zrozumieniem i zauważ, że napisałem "Czy ktoś w ogóle widział dokumenty w tej sprawie albo potwierdził ich istnienie?". To zdanie sugeruje, że dokumenty są dla mnie czymś ważnym :) Dodatkowo sformułowanie "Dokumenty w tej sprawie" odnosi się również do dokumentów wydanych przez odpowiedni organ - w tym przypadku UPRP. Czy możesz wreszcie podać jakiś konkret? Chociaż numer biuletynu, w którym ta informacja się znajduje? Jeszcze jedna sprawa... piszecie: "Po ciągle toczącej się w Urzędzie Patentowym RP sprawie przeciwko A.pl, teraz przyszła kolej na znak Fresh24.pl - wynika z informacji TELEPOLIS.PL. Co ciekawe, oba znaki są ze sobą powiązane i prowadzą do internetowego sklepu spożywczego A.pl. Spółka F24, do której należy znak Fresh24.pl, jest jednym z akcjonariuszy A.pl Internet, firmy posiadającej znak A.pl." Z tego jak ja znam sprawę i opisują ją serwisy zagraniczne - w ub. roku chodziło właśnie o znak fresh24.pl a nie znak "a.pl". Za dużo niejasności...

 • 2

  67.  2013-10-01 09:49:03

  lukaszt: praktycznie wszystkie zagraniczne serwisy opierały się na naszej wiadomości, ale wszystkie leciały z interpretacją ponad lasem. Twierdzisz, że dokumenty są ważne, ale opierasz się na bliżej nieokreślonej znajomości sprawy i relacji innych serwisów, zarzucając nam trollowanie. Czy tylko ja tu widzę niekonsekwencję? W zeszłym roku chodziło o znak A.pl (byłem nawet na jednym posiedzeniu kolegium w tej sprawie), teraz o Fresh24.pl. Odniesiesz się do zarzutu trollowania czy nie? Bo jak nie, to nie widzę powodów rozmawiania dalej i podawania szczegółów...

 • -1

  68. ~lukaszt  2013-10-01 10:03:11  host: aeoe34.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @67 Ciągle obracasz się wokół mojego zarzutu o trollowaniu i wciąż nie podałeś żadnego istotnego argumentu... Czy tylko ja tu widzę niekonsekwencję? Zachowujesz się w sposób bardzo arogancki i infantylny. "Byłem, widziałem, słyszałem ale się nie podzielę". Oświeć mnie skoro twierdzisz, że zbyt mało w tej sprawie wiem - przecież o to ciągle proszę - czy nie taka jest Twoja rola - "dziennikarza". Chciałbym rzetelnej informacji - to wszystko - stać Cię na to? Jeśli nie to zdania o trollowaniu nie zmienię. "Bo jak nie, to nie widzę powodów rozmawiania dalej i podawania szczegółów..." brawo :)

 • 2

  69.  2013-10-01 10:11:39

  lukaszt: przychodzisz, zarzucasz nam nierzetelność, trollowanie i domagasz się szczegółów. Czym sobie na to zasłużyliśmy? Obraziliśmy Cię? Problemem jest inflacja słów i brak odpowiedzialności za nią, a to nam zarzucasz arogancję i infantylizm. Na dodatek brak Ci klasy i zwykłego powiedzenia "przepraszam". Wszystkie istotne informacje zawarliśmy w newsie, natomiast Ty nie podałeś żadnych (brak odniesienia Apple, bliżej nieokreślona znajomość sprawy, powoływanie się na jakieś nieokreślone zagraniczne serwisy). Zastanawiam się po co chcesz kolejnych informacji od trolli, skoro i tak wszystko lepiej wiesz? PS. Sygnatura akt: 287/12.

 • 0

  70. ~lukaszt  2013-10-01 10:46:38  host: aeoe34.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @69 To informujecie czy chowacie informacje dla siebie - a może wam również brak dodatkowych informacji? Jestem ciekawy więc pytam. Po pozostałych komentarzach widzicie, że nie tylko ja mam wątpliwości. Skoro tak bardzo jesteście ze sprawą zaznajomieni to dlaczego po prostu nie przedstawicie tych szczegółów, o które *proszę*. To jak jest z tą rzetelnością? Sygnatura akt jest - nie udało mi się jednak znaleźć w internecie dokumentów, które by jej odpowiadały. Proszę o odnośnik. Zwykłego powiedzenia przepraszam nie zabraknie.

 • 1

  71. ~  2013-10-01 10:48:55  host: 77-255-228-66.adsl.inetia.pl

  To już wiem dlaczego Play wycofał taryfę Fresh. Obawiali się pozwu.

 • 2

  72.  2013-10-01 10:53:05

  lukaszt: my obrabiamy informacje i informujemy. Jeżeli chcesz pogłębić swoją wiedzę, dostałeś wszystkie potrzebne informacje ku temu, dostałeś sygnaturę akt - wybacz, ale nie będę teraz rzucał całej roboty i podawał Ci wszystkiego na tacy. Na dodatek każesz mi udowadniać, że nie jestem wielbłądem i ciągle nie wycofałeś się ze swojego stwierdzenia o trollowaniu. Ja na tym kończę dyskusję z Tobą.

 • 2

  73.  2013-10-01 10:53:24

  No i niedługo trzeba będzie zmienić nazwę gatunkową czy tam rodzajową (nie jestem botanikim) tej rośliny (aż strach użyć tej właściwej ;-)). Kto ma koncepcją - jak prosić o te owoce na zielonym rynku?

 • 2

  74.  2013-10-01 10:58:42

  lukaszt - Ty trochę nie teges chyba jesteś? Też się pytasz na forum podatkowym, gdzie możesz znaleźć przepisy dotyczące podatków? Ja wiem - każdy by chciał mieć wchodząc na stronę serwisu dostać wszystko jak na tacy. Ale od udzielania informacji nie są serwisy branżowe tylko organy! Czy serwis pisząc o sprawie ma obowiązek umieszczania wszystkich dokumentów w sprawie albo linkowania ich przy wiadomości? Nie sądzę. Jeśli temat Cię interesuje - poszukaj. Jak czytasz w papierowej gazecie taką wiadomość to żądasz załaczników? Opanuj się - to jest informacja a nie źródło informacji ;-)

 • -4

  75.  2013-10-01 13:50:02

  Ale robicie aferę. Firma strzeże swojego logo, a tu taka dezaprobata. Zobaczyłbyś co my taki mercedes lub BMW zrobiło gdyby ktoś ich logo chciał nawet w lekko zmieniony sposób wykorzystać. Zmietliby taką firmę z powierzchni ziemi...

 • 3

  76. ~alfabezomegi  2013-10-01 14:56:51  host: gw.casus.com.pl

  @applefan_ zejdź na ziemie, ani Mercedes ani BMW nie najechało by na sklep spożywczy za to że ma trójkąt w logosie albo literki B M i W gdzieś w nazwie. A to z tej przyczyny, że nie są kretynami.

 • 3

  77. ~  2013-10-01 15:42:39  host: 92.60.132.22

  Applefan - jakos nie slyszalem zeby Mercedes oskarzyl jakiegos producenta gier za to, ze celownik jest w ksztalcie ich gwiazdy, a kaliber tego kretynskiego pozwu, jest identycznie niedorzeczny. Jakos pozwu BMW przeciwko polskiemu lotnictwu tez nie widac, a szachownica jest. Takiego kalibru jest to bzdura i twierdzic inaczej to juz o fanatyzm chyba zakrawa.

 • 0

  78. ~zu  2013-10-01 18:20:55  host: mconnect.com.pl

  moze niech zabronia sadzenia jablek>? bo przeciez patent...

 • 0

  79.  2013-10-01 19:05:29

  Fanatyzm to mało powiedziane ! Trzeba być ślepym by naprawdę czasami nie zwrócić uwagi na to iż nasz ulubiony producent telefonów popełnia faux pas. Może nie jestem jakimś mega fanem Samsung bowiem myślę też o innych producentach ( na przyszłość ), ale no kurna jak świrują to ich krytykuję, a nie zgrywam idioty mówiąc o minusie jak o największym plusie. Applefanie apeluje do ciebie ogarnij ;)

 • 0

  80.  2013-10-01 19:45:13

  Czasem czytanie komentarzy wyzwala więcej emocji (dobrych i złych) niż lektura samego newsa. Mój dzisiejszy faworyt - 17 i 55. :) WitekT: podziwiam twoją cierpliwość.

 • 1

  81.  2013-10-02 07:30:12

  @59 cyklistą? Ja tam nikomu do łóżek nie zaglądam, skoro się kochacie...

 • 0

  82.  2013-10-02 08:09:12

  Maniiiek: ja wszystkich kocham... ;-) Ale OK, koniec offtopu.

 • -1

  83. ~es  2013-10-05 01:34:31  host: host-94-231-55-243.ip.jarsat.pl

  Czy polscy sadownicy mają licencję Apple na produkcję jabłek? Lepiej niech się szybko przerzucą na gruszki, śliwki albo marchewkę bo jak nic będą mieli proces.

 • 0

  84. ~  2013-10-09 00:09:47  host: cpc10-finc13-2-0-cust830.4-2.cable.virginmedia.com

  pamiętacie mydło zielone jabluszko za PRL-u ? proszę: http://inprl.pl/relikt/1676/ , to dopiero naruszenie :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-167-243-214.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz nową ofertę Play Internet?

Nowa oferta Play Internet

 

Zobacz wynik | Opinie (2)

Archiwum Ankiet