DAJ CYNK

Apple uaktywnia się w Polsce - chce unieważnienia znaku A.PL

WitekT

Wydarzenia

Apple wystąpił do Urzędu Patentowego RP o unieważnienie znaku towarowego A.PL należącego do firmy Internet S.A. - wynika z informacji TELEPOLIS.PL.

Apple wystąpił do Urzędu Patentowego RP o unieważnienie znaku towarowego A.PL należącego do firmy Internet S.A. - wynika z informacji TELEPOLIS.PL.

29. sierpnia odbyło się posiedzenie Kolegium ds. Spornych Urzędu Patentowego RP, które rozpatrywało wniosek Apple o unieważnienie znaku towarowego. Apple zwrócił się do kolegium w związku z uznaniem jego wcześniejszego sprzeciwu złożonego w procesie rejestracji znaku A.PL jako bezzasadnego. Główne zarzuty to konfuzyjne podobieństwo oraz wykorzystanie renomy znaków Apple. Rozprawa została odroczona.

Pod adresem A.PL znajdują się teraz internetowe delikatesy z dostawą do domu.

W Kolegium ds. Spornych Urzędu Patentowego RP orzekają niezależni eksperci. W dużym uproszczeniu, w trakcie rozprawy analizowane są argumenty stron, w kontekście podobieństwa towarów i usług przeciwstawionych znaków towarowych i podobieństwo lub identyczność samych oznaczeń, oraz czy w wyniku istnienia takich lub innych podobieństw, ewentualnie identyczności, możemy mówić o ryzyku wprowadzenia w błąd tzw. przeciętnego konsumenta tychże towarów i usług - mówi TELEPOLIS.PL Tomasz Rychlicki, prawnik w kancelarii rzeczników patentowych AOMB Polska.

Jak dodaje, jeżeli podnosi się argument renomy, to po stronie Apple należy wykazanie przed Kolegium, że taka renoma istnieje, oraz, że jej wykorzystanie przez spółkę Internet S.A. może przynieść jej nienależną korzyść lub być szkodliwe dla odróżniającego charakteru, bądź renomy znaków Apple.

Trudno oceniać szanse obrony właściciela prawa ochronnego na znak towarowy A.PL nie znając wszystkich argumentów obydwu stron, ale z zainteresowaniem będę się przyglądał tej sprawie - deklaruje Rychlicki.

Postępowanie przed Urzędem Patentowym RP może zakończyć się unieważnieniem prawa ochronnego na znak towarowych lub oddaleniem wniosku złożonego przez Apple. W obu przypadkach stronom przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wyrok WSA może być natomiast przedmiotem skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Spór potrwać może nawet dwa lub trzy lata.

Jeżeli chodzi o krajowe orzecznictwo to nie spotkałem się dotychczas z podobnymi sprawami, natomiast Apple jest bardzo aktywne jeżeli chodzi o ochronę swoich praw do znaków towarowych i wzorów przemysłowych w Unii Europejskiej i poszczególnych krajach - dodaje Rychlicki.

Ankieta
2%
0%
3%
94%
1%

Wszystkich głosujących: 8078


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: wł