DAJ CYNK
  • Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
 #138191  autor: DermalAmor
 01 sty 2007, 19:14
Witam!

Od pewnego czasu nosiłem się z zamiarem zmiany swojego starego telefonu (którym była Nokia 6260) na coś nowszego, spełniającego moje wymagania. Czym się kierowałem dokonując wyboru?

1. Telefon miał mieć funkcjonalny kalendarz, w którym mógłbym ze sporym wyprzedzeniem zapisywać terminy spotkań i ustawiać alarmy do nich.
2. Miał mieć dobrej jakości odtwarzacz muzyczny, koniecznie stereo i z takim samym zestawem słuchawkowym oraz z wygodną, nie wymagającą grzebania po menu obsługą odtwarzacza.
3. Funkcje foto i video miały dla mnie drugorzędne znaczenie (jestem fotografem, więc aparat w komórce specjalnie do niczego mi nie służy), ale oczywiście dobrą rozdzielczością nikt nie pogardzi.

Wymagania niezbyt wyśrubowane, więc i wybór dość bogaty na rynku. Po kilku wizytach w sklepach, na forach i grupach dyskusyjnych wybór padł na Sony Ericssona W850i. Oto moje wrażenia z kilkudniowego używania tego modelu. Niektóre jego funkcje porównuje do Nokii 6280, jako że są to podobnej klasy telefony, o niemal identycznych funkcjach i możliwościach. Pomijam dane techniczne, gdyż można je sprawdzić np. na stronie producenta czy też w opisie telefonu.

1. Wygląd.
Telefon robi wrażenie. Bardzo solidnie wykonana obudowa, wsuwana klawiatura ma dobrą blokadę i telefon nie wysuwa się w najmniej oczekiwanych momentach. Obudowa nie sprawia wrażenia, aby sprężyna miała się szybko wyrobić. Materiał, z którego jest wykonany wywołuje bardzo przyjemne doznania estetyczne nie tylko dla oka, ale i w dotyku - nie jest śliski, nie wypada z rąk, bardzo pewnie leży w dłoni.

2. Wyświetlacz.
Duży, o wysokiej rozdzielczości i znakomitych kolorach. Wszystko widać bardzo wyraźnie, nawet czytanie maili na ekranie komórki nie sprawia najmniejszych nawet problemów. Doskonała widoczność przy silnych promieniach słonecznych. Znakomicie sprawdza się też jako wizjer dla aparatu - z własnego doświadczenia mogę stwierdzić, że jest on o niebo lepszej jakości niż niektóre LCD stosowane w aparatach kompaktowych.

3. Zasilanie.
W zestawie znajduje się bateria o pojemności 950 mAh. Zgodnie z tym co podaje producent, powinna starczyć na ok. 350 h czuwania lub 7 h rozmów w sieci GSM i 2,5 h rozmów w sieci 3G (UMTS). Póki co trudno mi zweryfikować te dane dokładnie. Mój egzemplarz od paru dni przeżywa prawdziwe oblężenie - dziennie rozmawiam z niego ok. 30 min. w sieci UMTS, wysyłam po ok. 20 SMS, kilkanaście minut spędzam w internecie, odbieram kanały RSS i maile, robię zdjęcia i przez 3-4 h słucham muzyki. Przy takiej eksploatacji bateria wystarcza na jakieś 30 h. Jak dla mnie troszkę dziwne zachowanie można zaobserwować na wskaźniku energii - podczas intensywnego korzystania z telefonu potrafi on dość szybko spaść nawet do połowy stanu naładowania, po czym po kilku minutach "odpoczynku" odzyskać 1 czy 2 kreski. Nigdy wcześniej w telefonach które miałem (Motorola, Siemens, Nokia) nie spotkałem się z czymś takim, ale myślę że to kwestia przyzwyczajenie, po kilkunastu dniach każdy będzie doskonale znał możliwości tego telefonu i wiedział, na ile można sobie pod względem zasobów energetycznych pozwolić :)

4. Obsługa telefonu.
Z tego co zdążyłem się zorientować po opiniach innych użytkowników, to chyba największy mankament tego modelu. O ile przyciski funkcyjne są duże i nie ma problemów z ich obsługą, o tyle klawisz nawigacyjny to według mnie kompletna porażka, szczególnie dla kogoś kto ma dość duże i grube palce. Został on umieszczony w niewielkim zagłębieniu, co już jest trudnieniem. Podejrzewam, że założeniem tego było uniemożliwienie samoczynnego wciśnięcia przycisku, ale biorąc pod uwagę, że telefon jest wyposażony w blokadę klawiatury, to moim zdaniem dodatkowe utrudnianie obsługi jest kompletnie nie na miejscu. Sam klawisz nawigacyjny składa się w rzeczywistości z 4 osobnych mikroprzycisków (dosłownie mikro, są to bardzo małe punkciki) umieszczonych na spadku zagłębienia i centralnego przycisku akceptacji (bądź funkcji start/pauza dla odtwarzacza). Tutaj Nokia 6280 bije konkurenta na głowę, gdyż posiada duży, wypukły przycisk nawigacyjny, nie sprawiający żadnych problemów w obsłudze.

Tą niedogodność rekompensuje nam za to wyprowadzenie przycisków funkcyjnych dla menu podręcznego, internetu czy też przycisk kasowania. Szczególnie użyteczne jest to w przypadku korzystania z aparatu fotograficznego - układ przycisków i ich funkcje nie odbiegają od tego, co oferują fotograficzne kompakty. W tym trybie obsługa byłaby komfortowa, gdyby nie wspomniany przycisk nawigacyjny (który to też jest w aparacie wykorzystywany).

5. Funkcje.

a) Odtwarzacz Walkman.
Uruchamia się go za pomocą dużego przycisku umieszczonego pod wyświetlaczem. Po włączeniu odtwarzacza podświetlenie klawiatury telefonu zmienia się z niebieskiego na czerwone. Niestety, niemal wszystkie jego funkcje ustawia się używając przycisku nawigacyjnego... dlaczego niestety, pisałem powyżej. Co do samego odtwarzacza, to jestem w pełni z niego zadowolony. Jakość dźwięku jest bardzo dobra, choć mam wrażenie że w Nokii 6280 są ciut lepsze basy. W850i oddaje nam do dyspozycji bardzo ciekawy korektor w którym natężenie różnych tonów możemy regulować. Jest też funkcja MegaBass, która powinna podbijać niskie tony, jednakże ja osobiście nie zauważyłem żadnej różnicy, przynajmniej na dołączonym zestawie słuchawkowym. Obsługa odtwarzacza jest dość intuicyjna, chociaż jeżeli ktoś nie zgrywa muzyki z albumów, tylko wrzuca na kartę pamięci gotowe już mp3, może stwierdzić, że dzielenie muzyki na albumy i wykonawców nie ma sensu. Taki właśnie podział widzimy po otworzeniu odtwarzacza. Dopiero przechodząc do odpowiednich sekcji ujrzymy swoje pliki muzyczne. Ale jest to tylko kwestia przyzwyczajenia i z czasem może nawet docenimy takie rozwiązanie. Można naturalnie tworzyć własne listy odtwarzania, albo korzystać z domyślnej kolejki. Mi osobiście nieco przeszkadza fakt, że w domyślnej kolejce odtwarzania znajdują się także dzwonki "real music".

Duży plus należy się producentowi za zestaw słuchawkowy - wreszcie mam słuchawki, które nie wypadają z uszu. Jest to specjalna konstrukcja w postaci "czopów" które bardzo ładnie wchodzą do ucha i dopasowują się. W zestawie mamy różne średnice gumek, dzięki czemu każdy powinien być zadowolony. Zestaw podłączany jest wtykiem typu "jack" do mikrofonu, a ten możemy za pomocą dołączonego klipsa przypiąć sobie np. do klapy marynarki. Oczywiście zestaw ten umożliwia nam prowadzenie normalnych rozmów - w momencie otrzymania połączenia muzyka wyłącza się i można prowadzić rozmowę.

b) aparat foto i kamera
Telefon posiada dwie kamery - jedna nad wyświetlaczem, służąca do rozmów video, druga na tylnej ścianie jako podstawowa kamer i aparat foto. Tej do rozmów video nie tesotwałem, więc nie wypowiem się na jej temat. Natomiast jeśli chodzi o podstawową kamerę, to rozdzielczość 2 Mpix wydaje się być trochę małą, jak na takiej klasy telefon. Jednakże zdjęcia wychodzą dość dobre (jak już wspomniałem, jestem fotografem więc mnie osobiście one nie satysfakcjonują, choćby z tego względu, że w ciemnych miejscach obrazu widać wyraźnie zaszumienie). Postaram się na dniach wrzucić kilka testowych fotek z jakiegoś pleneru fotograficznego.

Aparat obsługujemy za pomocą klawiszy funkcyjnych telefonu, umieszczając go w orientacji poziomej (oprócz portretów naturalnie). Spust migawki wyprowadzony jest na boczną ściankę telefonu, podobnie jak klawisze zooma... i tu kolejny minus dla Sony Ericssona. Z zooma nie możemy korzystać, używając najwyższej rozdzielczości aparatu. Co prawda jest to zoom cyfrowy, zatem podobne efekty, nawet lepsze, uzyskamy wykorzystując dołączone oprogramowanie graficzne, ale skoro producent przewidział już taką funkcję, to wypadałoby aby działała we wszystkich trybach (działa tylko w rozdzielczości VGA). W przypadku nagrywania filmów mamy do dyspozycji dwie rozdzielczości, które dla mnie też są pomyłką - jakość MMS i wysoka jakość video. Po zgraniu filmików na komputer jedyną różnicą jaką pomiędzy nimi zauważyłem, był czas trwania. W jakości MMS jest on ograniczony do 30 sek., w wysokiej jakości można nagrywać zgodnie z danymi producenta do 1 h filmu (aż tyle nie nagrywałem, więc tego nie zweryfikuję).

Do dyspozycji mamy szereg narzędzi graficznych i to zarówno wbudowanych w telefon, jak i dołączonych na płycie. Możemy korzystać ze wszystkiego, co powinien zaoferować porządny aparat kompaktowy - balans bieli, rodzaj oświetlenia, redukcja czerwonych oczu, tryb nocny, zdjęcia seryjne, zdjęcia panoramiczne. W tej ostatniej pozycji Sony Ericsson góruje nad Nokią, która to tej funkcji nie oferuje. Oczywiście możemy także skorzystać z lampy doświetlającej plan zdjęciowy, uruchamianej poprzez specjalne przyciski fotograficzne umieszczone nad wyświetlaczem. Co ciekawe, lampy tej możemy użyć także jako latarki, nie włączając wcale aparatu. Dość przydatny gadżet dostępny bezpośrednio z menu telefonu.

Z oprogramowania graficznego w telefonie dostępny mamy program PhotoDJ który umożliwia na bieżąco wprowadzanie poprawek w wykonanych zdjęciach, natomiast na płycie mamy dostępne Adobe Photoshop Album SE. Interesującym programem jest także VideoDJ, umożliwiający nam montaż nagranych filmów - łączenie ich, dodawanie efektów, napisów itp.

c) organizator, kontakty, wiadomości.
Organizator w SE W850i należy raczej do standardowych narzędzi tego typu. W kalendarzu możemy zapisywać swoje plany i ustawiać do nich alarmy. Szkoda tylko, że do dyspozycji mamy jedynie ustalony przez producenta dźwięk przypomnienia dla kalendarza. Można za to zmieniać dźwięk alarmu, których to możemy ustawić 5, każdy może być powtarzany w określonym przez nas cyklu. Oczywiście telefon oddaje nam do dyspozycji także możliwość planowania zadań, tworzenia notatek, mamy stoper, minutnik i kalkulator.

Kontaktów w książce możemy zapisać albo 1000 w pamięci telefonu, albo tyle, na ile pozwala karta SIM. Domyślnie każdy nowy kontakt jest zapisywany w pamięci telefonu, ale można to zmienić. Możemy wykonać kopie zapasową i zapisać ją na karcie Memory Stick bądź wyeksportować na komputer. Dla każdego kontaktu możemy zapisywać wiele różnych informacji - kilka numerów telefonicznych, adres mail, adres zamieszkania, stronę WWW, nazwę firmy a nawet datę urodzin. Komuś, kto nigdy nie korzystał z Sony Ericssona może przeszkadzać fakt, że każdą zmianę należy potwierdzać przy wyjściu z kontaktu - nie wystarczy wprowadzić nowy numer telefonu i go zaakceptować, trzeba wcisnąć także polecenie Zapisz przy wyjściu z książki adresowej. Inaczej kontakt nie zostanie zmieniony i możemy się potem zdziwić nieco... Naturalnie dla każdego kontaktu możemy ustawić własny dzwonek, dodać zdjęcie czy też skorzystać z polecenia głosowego (o tej funkcji szerzej za chwilę). Kontakty możemy także grupować, dzięki czemu mamy możliwość wysyłania wiadomości jednorazowo do całej grupy.

Jeżeli chodzi o wiadomości, to jest to telefon, który nas naprawdę bardzo dobrze poinformuje. Możemy za jego pomocą odbierać i wysyłać SMS, MMS, e-maile a także kanały RSS. Szczególnie ta ostatnia funkcja jest bardzo pożyteczna, gdyż nie tracąc majątku na połączenia z internetem odbieramy nagłówki najważniejszych wiadomości z interesujących nas stron. Fabrycznie są dodane adresy kanałów RSS dla stron anglojęzycznych (np. BBC), ale naturalnie można to zmienić na polskie serwisy. Kont e-mail możemy zainstalować kilka, a dostępna jest dla nich także opcha Push - o ile serwer naszej poczty także ją obsługuje. Wtedy o każdej nowej poczcie będziemy powiadamiani zaraz po jej otrzymaniu. Jeżeli opcja nie jest obsługiwana lub nie chcemy z niej korzystać - telefon sam co jakiś czas może sprawdzać czy są nowe wiadomości.

O wszelkich zdarzeniach domyślnie jesteśmy informowani przez wyskakujące okienko informacyjne. Przykładowo: jeżeli dostaniemy wiadomość SMS pojawia się natychmiast na ekranie okienko z początkiem treści tej wiadomości i nadawcą oraz datą. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk i już mamy dostęp do pełnej treści. To samo w przypadku wiadomości MMS czy e-maili.

d) inne.
Telefonem możemy sterować za pomocą poleceń głosowych. W850i udostępnia nam możliwość ustalenia tzw. "magicznego słowa" za pomocą którego uaktywniamy tą funkcję. Polega to na tym, że bez wciskania jakichkolwiek przycisków wypowiadamy magiczne słowo (np. "włącz sterowanie głosem") i to wystarczy, aby przestawić go na ten tryb. Możemy także ustawić odtwarzanie poleceń głosowych w momencie połączenia przychodzącego - wtedy usłyszymy kto do nas dzwoni.

Jako dzwonków możemy użyć melodii real music w formacie mp3 (dostępne są także inne formaty), oglądać i nagrywać filmy formatu 3gp, możemy także skomponować własny dzwonek przy użyciu aplikacji MusicDJ oraz korzystać z przekazów strumieniowych (tzw. video streaming) czyli oglądać na wyświetlaczu nadawane w sieci programy czy filmy. Oczywiście do dyspozycji mamy także technologię Java w wersji 2.0, więc wykorzystywanie telefonu jako konsoli do gier nie jest żadnym problemem. Ale to już dzisiaj standard.

Telefon sam potrafi wyszukiwać i pobierać dostępne aktualizacje oprogramowania, tzw. firmware. Dzięki temu mamy pewność, że zawsze korzystamy z najnowszych funkcji dodawanych przez producenta aparatu. Telefon nie posiada systemu operacyjnego Symbian, ale szczerze mówiąc - nie jest on naprawdę do niczego potrzebny, o ile tylko ktoś nie ma zamiaru wykorzystywać telefonu jako przenośnego komputera.

Do połączenia z komputerem możemy użyć portu podczerwieni, dołączonego w zestawie kabla USB lub technologii Bluetooth. Przy czym ta ostatnia działa także w wersji stereo, dzięki czemu możemy użyć specjalnych zestawów słuchawkowych pozwalających nam cieszyć się czystym dźwiękiem. Tak przynajmniej zapewnia producent, gdyż ja takiego zestawu nie posiadam i trudno mi określić jak to w praktyce działa. Jest to dość nowatorskie i rzadko póki co spotykane rozwiązanie.

6. Podsumowanie

W zasadzie jedyną poważną wadą jest dla mnie klawisz nawigacyjny, jednakże można się do niego przyzwyczaić. Poza tym telefon naprawdę wart jest polecenia - doskonała jakość muzyki i łatwy, intuicyjny dostęp do odtwarzacza z poziomu panelu sterowania. Bez konieczności zagłębiania się w menu mamy także dostęp do aparatu fotograficznego i kamery video wyposażonych we wszystkie potrzebne funkcje dla tych urządzeń. Jakość połączeń głosowych jest bardzo dobra, a korzystając z sieci 3G mamy także dostęp do szybkiego internetu (sprawdzone, strony ładują się błyskawicznie) oraz połączeń video. W850i daje nam dostęp do informacji dzięki kanałom RSS oraz e-mailom, z których można korzystać jak w komputerze. Doskonały wyświetlacz sprawia, że oczy nie męczą się.

Podsumowując, telefon Sony Ericsson W850i wart jest polecenia osobom, które chcą mieć bardzo dobry telefon (na jakość połączeń głosowych nie można narzekać, jest bardzo dobra i wszystko wyraźnie słychać), bardzo dobry Walkman z intuicyjnym interfejsem i dostępem bez grzebania w menu oraz całkiem niezłej klasy (jak na komórkę) aparat fotograficzny. Jedynie cena mogła by być nieco niższa. Już 1200 zł za Nokię 6280, która to charakteryzuje się podobnymi funkcjami jest bardziej adekwatne. Ale W850i to nowość, więc na pewno z czasem będzie tańszy.

Mam nadzieję, że tym testem pomogłem wielu osobom zastanawiającym się nad kupnem tego modelu. Oczywiście chętnie odpowiem także na Wasze pytania.
Ostatnio zmieniony 07 sty 2007, 17:10 przez DermalAmor, łącznie zmieniany 1 raz.

 #138227  autor: Frasio
 01 sty 2007, 21:14
Test bardzo mi się podoba, jest napisany przejrzyście, łatwym językiem, dobrym stylem, i wszystko jest super opisane.
Przy okazji od siebie dziękuję ci za test, bo również myślałem o kupnie tego telefonu. ;)

Pozdr

Obrazek

 #138241  autor: Bobb
 01 sty 2007, 21:40
ROwniez gratuluje bardzo udanego testu. Telefon bardzo interesujacy, ale mi tez nie odpowiada taki przycisk kierunkowy. Za bardzo chcieli udziwnic...

Allways look at the bright side of life :D

Najlepsze TAPETY w sieci www.tapetki.bo.pl

 #138242  autor: tomico
 01 sty 2007, 21:44
Test niezły jak dodasz fotki będzie 9/10, narazie bez fotek 7/10. Ogólnie nieźle to opisałeś.

 #138268  autor: Forest
 01 sty 2007, 22:50
Dobry test, ale szkoda, że nie ma fotek ;) Bez fotek 8/10 :P

HTC U12+ Black + Goodram 64GB USH-I U3 95/90MB

 #143295  autor: uśmiechnięty
 19 sty 2007, 19:09
Za długo!
Brak fotek i drobne błędy językowe robią też swoje,
6.5/10.

 #146734  autor: DermalAmor
 28 sty 2007, 14:45
Przepraszam wszystkich za długi czas oczekiwania na testowe zdjęcia. Wykonałem je już jakiś czas temu, ale niestety charakter mojej pracy nie pozwalał mi na szybkie zaktualizowanie testu.

Zgodnie z obietnicą zamieszczam 6 testowych zdjęć z aparatu SEW850i. Dostępne są one na mojej stronie:
http://marcin.paulmartin.pl/?page_id=12

Jeszcze raz przepraszam za długi czas oczekiwania i oczywiście nadal chętnie odpowiem na wszelkie pytania. Pozdrawiam.

 #148442  autor: St-Jimmy
 01 lut 2007, 09:55
Mógłbyś wrzucić gdzieś na serwer filmy nagrane tym SE (takie troche dłuższe co najmniej 30sekund najlepiej kilka, w różnych miejscach robione)? Jestem zainteresowany tym telefonem a jak nie myle się to on nagrywa filmy takiej jakosci co k700i

Nokia 3220 -> Sagem x5-2 -> SE K508i -> Nokia 3650 -> Motorola L6 -> Motorola E1 -> SE K750i -> SE W900i -> Motorola RAZR V3xx -> SE W880i -> Nokia 5610-> Iphone 2G -> Motorola V3xx -> Samsung s8500 + Ipod Touch 3g

 #151234  autor: piekut
 08 lut 2007, 00:36
Bardzo fajny test, czyta się z zaciekawieniem :wink:
Szkoda tylko że nie ma żadnych fotek, zawsze lepiej jest też pokazać o co chodzi na fotach :twisted:

 #151774  autor: ganc2
 09 lut 2007, 17:11
Nie chciał bym wprowadzać zamieszania ani tworzyć teorii spiskowych ale ten test jest łudząco podobny do tego pod adresem: http://marcin.paulmartin.pl/?page_id=12

 #151805  autor: Rogal
 09 lut 2007, 18:23
ganc2 pisze:Nie chciał bym wprowadzać zamieszania ani tworzyć teorii spiskowych ale ten test jest łudząco podobny do tego pod adresem: http://marcin.paulmartin.pl/?page_id=12
DermalAmor pisze:Zgodnie z obietnicą zamieszczam 6 testowych zdjęć z aparatu SEW850i. Dostępne są one na mojej stronie:
http://marcin.paulmartin.pl/?page_id=12
Przed napisaniem posta trzeba przeczytac caly temat :P

 #151811  autor: ganc2
 09 lut 2007, 18:42
No przecież wiedziałem, oczywiście że chciałem tylko sprawdzić waszą czujność, a co wy myśleliście żę co ja, jakiś głupi jestem czy co :smt040 ?

sorry :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 09 lut 2007, 20:12 przez ganc2, łącznie zmieniany 1 raz.

 #151812  autor: marunio
 09 lut 2007, 18:44
spoko tylko zdjęć brakuje

 #155158  autor: Matthew
 20 lut 2007, 12:25
Test napisany fachowo. Szkoda tylko, że nie ma jakichkolwiek ilustracji, wyróżnień innym kolorem. Jakoś tak blado wygląda... :P