DAJ CYNK

Zielone światło dla budowy telekomu PGE

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5074

Zielone światło dla budowy telekomu PGE

Polska Grupa Energetyczna (PGE) dostała zgodę od swojego komitetu inwestycyjnego na budowę sieci LTE 450 MHz, co ma kosztować kilkaset milionów złotych.

PGE to największa firma energetyczna w Polsce, kontrolowana przez państwo. Przedsiębiorstwo wpadło na pomysł stworzenia własnej sieci telekomunikacyjnej, działającej na częstotliwości 450 MHz i wykorzystującej technologię LTE. Powoli zbliża się czas realizacji zamierzeń, a zielone światło dla tego procesu dał komitet inwestycyjny PGE, udzielając 4 marca tego roku odpowiedniej zgody.

Zobacz: PGE buduje nowoczesną sieć łączności LTE 450
Zobacz: LTE 450 zastąpi system TETRA w energetyce. PGE przygotowuje się do stworzenia sieci

Budowa energetycznego telekomu ma potrwać 4 lata, a jej koszt ma wynieść kilkaset milionów złotych. Po zgodnie od inwestorów, teraz przyszedł czas na przetargi oraz przekonanie nieprzekonanych.

Pierwsze postępowania na zakup kluczowych komponentów sieci LTE450 ruszą w najbliższych miesiącach. Podkreślam, że technologia LTE jest tak szczegółowo wystandaryzowana, a wdrożenia na tyle powszechne, że możemy sobie wyobrazić realizację tej inwestycji z wieloma dostawcami, unikając uzależnienia od jednej firmy.

– powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, w rozmowie z Pulsem Biznesu

Stworzona sieć LTE 450 MHz ma korzystać z wieży, które PGE już ma, zlokalizowane w północno-wschodniej i południowo-wschodniej Polsce. Brakujące lokalizacje mają być dzierżawione od innych operatorów telekomunikacyjnych. Nowa sieć będzie służyć na początek Polskiej Grupie Energetycznej, ale w kolejnych etapach będą mogły z niej skorzystać również inne grupy energetyczne. Sieć LTE 450 MHz ma zastąpić używany do tej pory system TETRA, który ma swoich zwolenników oraz przeciwników, co nie zmienia faktu, że jest przestarzały.

System TETRA sprawdził się, ale oferuje tylko łączność głosową, co już nie wystarcza. Do budowy nowoczesnej energetyki potrzebujemy łączności oferującej również transmisję danych, dokumentacji technicznej, map, zdjęć i obrazu wideo. Potrzebujemy co najmniej takich samych możliwości komunikacji, jakie ma każdy z nas biorąc do ręki smartfon.

– dodał Wojciech Dąbrowski

PGE wykorzysta zasoby radiowe z pasma 450 MHz, których wcześniej używał Orange Polska do świadczenia usług w technologii CDMA.

Zobacz: W T-Mobile na kartę też skorzystasz z 5G
Zobacz: Przydział pasma 3,4-3,8 GHz na potrzeby sieci 5G potrwa co najmniej 180 dni

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Puls Biznesu

Przewiń w dół do następnego wpisu