DAJ CYNK

Zdarzyło się w tym tygodniu: 17 - 23 listopada

23.11.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2866

Ważne 4

0

Miniony tydzień to ciąg dalszy zamieszania wokół aukcji na częstotliwości 800 i 2600 MHz, kolejne mocne podsumowanie kwartału przez Play i zaskakujący ruch Nokii, która zaprezentowała swój... tablet z Androidem.

Miniony tydzień to ciąg dalszy zamieszania wokół aukcji na częstotliwości 800 i 2600 MHz, kolejne mocne podsumowanie kwartału przez Play i zaskakujący ruch Nokii, która zaprezentowała swój... tablet z Androidem.

Zaczynając od końca, o ile Finowie na mocy umowy z Microsoftem mają związane ręce w kwestii smartfonów, o tyle nikt im nie zabronił wejścia w rynek tabletów. Nokia N1 oferuje Androida 5.0, wydajny, 64-bitowy procesor i wygląda jak... iPad mini. Cena jest zachęcająca, podobnie jak podzespoły, natomiast ścieżka rozwoju firmy - niezbadana.

Zobacz: Nokia N1 - tablet z Androidem 5.0

Play zakończył III kwartał z 11,8 mln aktywnych kart SIM, czyli o przeszło pół miliona więcej (525 tys.) niż 30. czerwca. W III kwartale operator pozyskał 322 tys. kart abonamentowych i 203 tys. prepaid. Sieć LTE P4 pokrywa obecnie zasięgiem 63% populacji i odpowiada za 40% całej transmisji realizowanej w ramach telekomu. Miesięcznie przez całą sieć czwartego operatora przechodzi 10 tys. TB danych. Średnio na jednego aktywnego użytkownika transmisji danych przypada ponad 1 GB miesięcznie.

Zobacz: Wyniki P4 w 3Q2014

Upór szefowej UKE, Magdaleny Gaj, twierdzącej, że założenia aukcji częstotliwości 800 i 2600 MHz są prawidłowe, spotyka się z coraz większą krytyką. Po Annie Streżyńskiej, byłej szefowej UKE, uwagę Magdalenie Gaj zwrócił poseł Antoni Mężydło, powołując się przy tym na opinię Biura Analiz Sejmowych, wydaną przez Prof. UWr dr hab. Marka Szydło. Zdaniem posła, Magdalena Gaj zagraża interesom majątkowym państwa, a zauważona przez specjalistów wada prawna jest możliwa do usunięcia bez uszczerbku dla skarbu państwa czy rynku telekomunikacyjnego.

Dla przypomnienia, według Magdaleny Gaj, termin składania wstępnych ofert w sprawie startu w aukcji częstotliwości 800 i 2600 MHz mija 24. listopada o godzinie 15. Z kolei według ekspertów i prawników czas na składanie ofert powinien być przewidziany do północy. Te z pozoru niewinne dziewięć godzin może być pretekstem do zablokowania aukcji lub zakwestionowania jej rozstrzygnięć.

Zobacz: Mężydło: Magdalena Gaj zagraża interesom majątkowym państwa
Zobacz: Będzie aukcja, czy jednak jej nie będzie?

Wartą odnotowania jest również wiadomość o zmianach w ofercie nju mobile na kartę. Pojawiło się nowe miesio 19, przybliżające jeszcze bardziej ofertę na kartę do abonamentowej. Krajowe połączenia komórkowe kosztują nie więcej niż 19 zł, wiadomości 9 zł, a Internet 19 zł (po czym klient otrzymuje pakiet 3 GB).

Zobacz: Miesio 19 w nju mobile na kartę

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się