DAJ CYNK

Zdarzyło się w tym tygodniu - 14-20 grudnia

20.12.2015

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3394

Ważne 1

0

W tym tygodniu, dwa niekorzystne wyroki sądowe dla Orange, trochę danych statystycznych, a dla miłośników nowego sprzętu informacje o nowych telefonach.

W tym tygodniu, dwa niekorzystne wyroki sądowe dla Orange, trochę danych statystycznych, a dla miłośników nowego sprzętu informacje o nowych telefonach.

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę Orange Polska na decyzję Komisji Europejskiej, która w 2011 r. nałożyła na operatora (wtedy jeszcze TP SA) 127,5 mln euro kary. Dzień później francuski oddział Orange otrzymał 350 mln euro grzywny z tytułu nadużywania pozycji dominującej na francuskim rynku.

Zobacz: Sąd oddalił skargę Orange dotyczącą 127 mln euro kary
Zobacz: 350 mln euro kary dla francuskiego Orange

Polscy operatorzy nie oszczędzają na wydatkach reklamowych. W tym roku wydano już 1,174 mld zł (o 10% więcej niż rok wcześniej), a największe koszty poniósł Orange. Będąc przy temacie operatorów, UKE opublikował wyniki badania ankietowego dotyczącego korzystania z usług telekomunikacyjnych w Polsce. Średnie deklarowane wydatki na telefon komórkowy wynoszą 49 zł, średnia opłata za korzystanie z Internetu stacjonarnego jak i mobilnego wynosiła 55 zł. Więcej wniosków jak i cały raport w linku.

Zobacz: Rosną wydatki reklamowe telekomów
Zobacz: Wyniki badania konsumenckiego UKE

Jeszcze trochę statystyk. IDC prognozuje, że 2015 r. będzie pierwszym rokiem, gdzie wzrost rynku smartfonów będzie jednocyfrowy. Analitycy przewidują 9,8% wzrostu, a na rynek trafić ma 1,43 mld urządzeń. Za to Berg Insight szacuje, że w 2020 roku sprzedaż urządzeń z segmentu elektroniki noszonej osiągnie 228,3 mln sztuk. Statystyki dla 2015 roku to 72,5 mln urządzeń, a sprzedaż będzie teraz rosła o około 25,8% rocznie.

Zobacz: IDC: jednocyfrowy wzrost rynku smartfonów w 2015 i kolejnych latach
Zobacz: Elektronika noszona: 72,5 mln urządzeń w tym roku, ponad 228 mln w roku 2020

Bardzo dobry rok zalicza Huawei, który oficjalnie potwierdził, że firma pokonała już granicę 100 mln sztuk sprzedanych w 2015 roku smartfonów. Swoich założeń nie wykonał Xiaomi. Tegoroczna sprzedaż smartfonów chińskiej firmy zamknie się na poziomie około 73 mln sztuk, a jeszcze w marcu przedstawiciel firmy mówił o 80 do 100 mln sztuk smartfonów

Zobacz: Huawei potwierdza, sprzedał ponad 100 mln smartfonów w tym roku
Zobacz: Xiaomi nie zrealizuje rocznego planu

Obecny rok się kończy, a więc pojawiają się plany na przyszły rok. Sony pracuje nad poprawą wyniku finansowego. Optymalizacja sprawić ma, że w przyszłym roku może być zaprezentowanych mniej modeli telefonów niż do tej pory. Za to Samsung i LG nie planują w przyszłym roku ścigać się z Sony na rozdzielczości ekranów. Zamiast tego poprawią czytelność poza pomieszczeniami i zredukują zapotrzebowanie na energię. Microsoft wycofał się ze swoich planów udostępnienia jeszcze w tym roku Windowsa 10 dla urządzeń pracujących obecnie pod kontrolą Windows Phone 8.1. Obecny termin to "początek przyszłego roku".

Zobacz: Może być mniej modeli telefonów Sony w 2016 r.
Zobacz: LG i Samsung nie chcą ekranów 4K w telefonach
Zobacz: Windows 10 dla starszych telefonów dopiero w przyszłym roku

Dla zainteresowanych nowymi telefonami: w bazie benchmarku GFXBench pojawiła się specyfikacja smartfonu OnePlus Mini. Trochę informacji jest też o nowym Samsungu Galaxy A9, Motoroli Moto X 4th Gen oraz HTC One X9. A jak ktoś pragnie się już teraz wyróżnić, to może kupić Wiko Fever - telefon ze świecącą w ciemności obudową

Zobacz: OnePlus Mini z 4,6-calowym ekranem FullHD
Zobacz: Samsung Galaxy A9 z akumulatorem 4000 mAh
Zobacz: Pierwsze zdjęcie Motoroli Moto X 4th Gen
Zobacz: Tak będzie wyglądał HTC One X9
Zobacz: Wiko Fever ze świecącą w ciemności obudową

W tym tygodniu, w cyklu "Witek nadaje", odcinek poświęcony usłudze Wi-Fi Calling, którą to zaczynają testować wszyscy polscy operatorzy. Usługa daje możliwość prowadzenia rozmów głosowych wszędzie tam gdzie jest problem z zasięgiem sieci komórkowej, a jest zasięg sieci Wi-Fi.

Zobacz: Witek nadaje #20: o WiFi Calling z Sebastianem Wydrą z Polkomtela

Nowymi pakietami transmisji danych pochwaliło się Aero2. Polscy samorządowcy wykorzystują SMS-y do komunikowania się mieszkańcami. UPC pochwalił się sprzedażą ponad 100 tys. usług Horizon. A w ramach dalszego rozwoju usługi udostępnienia na dekoderze kolejne aplikacje, w tym Foody TV, Al Jazeera i Sudoku. Usługi telewizyjne rozbudowuje także Cyfrowy Polsat. Usługa HBO Go pojawiła się w formie pakietu do taryf abonamentowych niezwiązanych bezpośrednio z telewizją

Zobacz: Pakiety Wysokich Lotów - nowe paczki w Aero2
Zobacz: 600 polskich gmin komunikuje się SMS-ami
Zobacz: UPC Polska ma już ponad 100 tys. klientów usługi Horizon
Zobacz: HBO Go teraz również z Internetem Cyfrowego Polsatu

Źródło tekstu: wł

Tagi: telepolis.pl
Komentarze
Zaloguj się
4. ~PlejSrej
0

2015-12-21 11:32:56

@3 nie kazdemu to sie oplaca. Ja max potrzebuje 5 GB. zaplace 30 zl bo reszta przepadnie to mi wyjdzie bardzo drogo za 5 GB.

Odpowiedz

3. ~kucek
0

2015-12-21 11:03:18

1 GB za zeta zaczyna robic sie standardem DLA pre paid od momentu wprowadzenia stalej oferty przez aero 30GB -30 zl

Odpowiedz

2. ~cvb
0

2015-12-21 10:33:30

Slyszalem dzisiaj o 3 zl za 3GB. To sie oplaca

Odpowiedz

1. ~PlajSrej
-1

2015-12-21 08:48:12

Czy ktos moze wie czy bedzie 10GB za 10 zl w Playu?

Odpowiedz