DAJ CYNK

Za miesiąc odbędzie się w Polsce Globalne Sympozjum Regulatorów telekomunikacyjnych

05.06.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2181

Ważne 2

0

Za miesiąc Warszawa będzie gościć Globalne Sympozjum Regulatorów rynku telekomunikacyjnego. Dopiero po raz drugi Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) zdecydował o organizacji spotkania w Europie. Polska jest gospodarzem dzięki dużemu potencjałowi wzrostu oraz innowacyjności naszego rynku telekomunikacyjnego.

Za miesiąc Warszawa będzie gościć Globalne Sympozjum Regulatorów rynku telekomunikacyjnego. Dopiero po raz drugi Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) zdecydował o organizacji spotkania w Europie. Polska jest gospodarzem dzięki dużemu potencjałowi wzrostu oraz innowacyjności naszego rynku telekomunikacyjnego.

Jest to konferencja, która skupia około 600 uczestników z całego świata. Są to zarówno szefowie organów regulacyjnych, jak również ministrowie, bo nie w każdym kraju na świecie jest odrębny organ, który zajmuje się stricte regulacją rynku. Będą też przedstawiciele dużych światowych koncernów z branży nowoczesnych technologii - wyjaśnia Agencji Informacyjnej Newseria Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Polska została wybrana, ponieważ jest bardzo innowacyjnym, nowoczesnym krajem i mamy dobre praktyki, dobre rozwiązania w zakresie rynku telekomunikacyjnego - dodaje prezes.

W tej chwili branża telekomunikacyjna generuje około 20 mld euro dla polskiej gospodarki. To więcej niż górnictwo. Stanowi to ok. 4 proc. PKB naszego kraju. W ciągu ostatniej dekady wartość polskiego rynku telekomunikacyjnego podwoiła się. Ale prezes UKE podkreśla, że w ciągu najbliższych lat branża teleinformatyczna może mieć udział nawet 13-15 proc. w PKB Polski.

Żeby tak się stało, musimy pokazywać Polskę na świecie, musimy pokazać, że tutaj są dobre warunki, mądrzy włodarze, którzy stwarzają warunki dla przedsiębiorców. Oraz że inwestycje takich globalnych firm, jak chociażby Cisco, czy Intel, Motorola, którzy tutaj w Polsce lokują swoje centra badań i rozwoju, pokazują, że nasi ludzie, nasi inżynierowie są bardzo kompetentni i te globalne duże firmy chcą tutaj inwestować - przewiduje Gaj.Szansą na promocję Polski jest właśnie spotkanie GSR 2013. Sympozjum po raz pierwszy jest organizowane w Unii Europejskiej, a dopiero drugi raz w Europie - pierwszym gospodarzem z naszego kontynentu była szwajcarska Genewa. Sympozjum jest ono nazywane "telekomunikacyjnym Davos". Tematem przewodnim tegorocznej konferencji są regulacje czwartej generacji, czyli dotyczące rozwoju komunikacji cyfrowej.

Magdalena Gaj podkreśla, że Polska może być przykładem dla wielu krajów w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych. Pod względem internetu stacjonarnego musimy gonić kraje starej UE, ale ITU zrzesza większość państw świata, łącznie 193 kraje. Nawet na tle Europy Polska staje się coraz bardziej zaawansowana.

Jeśli chodzi o internet mobilny to jesteśmy w czołówce europejskiej. Mamy bardzo dobre narzędzie pomagające w inwestycjach, jest to mapping infrastruktury, dane, które zbiera Urząd Komunikacji Elektronicznej o istniejących i planowanych inwestycjach. Jest to narzędzie, które bardzo pomaga przedsiębiorcom w procesie inwestycyjnym. Zostaliśmy zauważeni przez to, że mamy coraz lepsze praktyki - wylicza Magdalena Gaj.

Organizacja powstała już w 1865 roku, a Polska jest jednym z 48 członków Rady ITU od 2010 roku. GSR odbędzie się w Warszawie w dniach od 3. do 5. lipca. Honorowym patronatem wydarzenie objął prezydent Polski Bronisław Komorowski. Wśród gości jest między innymi dr Hamadoun Touré, sekretarz generalny ITU oraz Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową.

Źródło tekstu: Newseria

Tagi: Gaj ITU uke
Komentarze
Zaloguj się
9. ~Lord
0

2013-06-05 14:45:14

na żrą sie nap iją za państwowe pieniądze i gra :)

Odpowiedz

8. ~
0

2013-06-05 10:27:35

7. Nie, jak Solorz pozwoli.

Odpowiedz

7. ~
0

2013-06-05 09:47:56

No wszystko fajnie, ale kiedy zakończenie sprawy z 1800 i decyzje dla opów? Dopiero jak wszyscy odpoczną po imprezie?

Odpowiedz

6. ~
0

2013-06-05 09:31:23

4. Satysfakcję? Wiesz jakie ważne jest dla wyborców dobre samopoczucie? A może prestiż? To jak wiadomo musi kosztować. Pieniądze są nieistotne. Zobacz jak poprzednia prezes rządziła. Robiła dobrze publice jednocześnie zmniejszając inwestycje i wpływy do budżetu. Straty ogromne, ale wszyscy ją chwalą. I o to chodzi.

Odpowiedz

5. ~
1

2013-06-05 09:27:17

Ta impreza nie sluzy niczemu innemu jak promowaniu wlasnej osoby przez ta karierowiczke. Nie dosc ze zrobila sobie z urzedu biuro podrozy, to samo bylo w ministetstwie infrastruktury (potocznie nazywanym gaj travel), latajac po wszelkich mozliwych konferencjach po calym swiecie (dubaj, sri lanka itd), to teraz urzadza sobie zlot dla kilkuset darmozjadow, a polowa urzedu zamiast zajmowac sie swoimi normalnymi zadaniami zajmuje sie opracowywaniem umow sponsorskich na kanapki i papier toaletowy, oraganizowaniem transportu noclegow i innymi bzdurami

Odpowiedz

4. tl111
1

2013-06-05 09:13:26

No dobra, podatnicy to sfinansują (bo prywatnych sponsorów nie ma?) , a co z tego będą mieli ?

Odpowiedz

3. ~
2

2013-06-05 08:28:23

Kolejny bankiet...

Odpowiedz

2. ~z
0

2013-06-05 08:04:57

ile ta imprezka będzie kosztować podatnika ,wyniki są już mniej więcej znane czyli niewielkie .

Odpowiedz

1. ~
0

2013-06-05 07:57:18

I pomyśleć, że gdyby poprzednia prezes nie uwaliła inwestycji byłoby jeszcze lepiej.

Odpowiedz