DAJ CYNK

Z operatorem sieci komórkowej można się dogadać

06.10.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 51

Ważne 9

3

Orange Polska chce zmienić lokalizację 40-metrowego planowanego masztu, który pierwotnie miał stanąć tuż obok Parku Etnograficznego w Tokarni.Orange Polska chce zmienić lokalizację 40-metrowego planowanego masztu, który pierwotnie miał stanąć tuż obok Parku Etnograficznego w Tokarni.

Pierwotnie planowane położenie nowego masztu pomarańczowej sieci komórkowej zostało zanegowane zarówno przez Muzeum Wsi Kieleckiej, któremu podlega skansen, jak i lokalna społeczność. Z tego powodu przedstawiciele Orange podjęli dialog z samorządowcami i kierownictwem Muzeum Wsi Kieleckiej w celu wypracowania kompromisu dotyczącego lokalizacji dla BTS-a.

Dla MWK ważne było odsunięcie masztu na taką odległość, by nie psuł on estetyki i atrakcyjności skansenu oraz okolicznych terenów. Orange natomiast nie rezygnuje z wybudowania wysokiego obiektu, ponieważ chce poprawić jakość usług na tamtym terenie. Trudno spierać się z chęcią rozwoju firmy telekomunikacyjnej. Teraz istotne jest znalezienie takiego miejsca dla inwestycji, by nie przeszkadzała nikomu i pozwoliła na realizację celów biznesowych firmy. - Zaproponowaliśmy, aby nasza stacja bazowa została przesunięta. Problem jest w tym, że mieszkańcy tego regionu skarżyli się na słabszą jakość połączeń, brak dostępu do internetu mobilnego. Ponadto buduje się droga S7 a ta inwestycja wymaga nadążania infrastruktury telekomunikacyjnych, żeby chodziła nawigacja samochodowa, żeby dało się wezwać pomoc w razie wypadku. Rzeczywiście dla Muzeum Wsi Kieleckiej lokalizacja masztu budziła wątpliwości. My to rozumiemy i przemyśleliśmy to - wyjaśnił Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

Biorąc pod uwagę nastroje społeczne i podnoszony fakt wpływu na krajobraz zaproponowaliśmy alternatywny obszar. To obszar, na którym znajduje się również projektowana przez nas wieża. Zbudowanie stacji w określonym obrębie ale niekoniecznie w tym miejscu, o którym myśleliśmy wcześniej jest możliwe z punktu widzenia realizacji naszych celów biznesowych. Czekamy na propozycje ze strony samorządu, gdzie w ramach wyznaczonego przez nas obszaru moglibyśmy postawić naszą wieżę. On obejmuje teren do około 1,5 kilometra od skansenu w stronę planowanej drogi S7 - powiedział Marcin Ney, dyrektor odpowiedzialny za rozwój sieci mobilnej w Orange.

W czasie spotkania u marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa, samorządowcy zadeklarowali, że pomogą wskazać inne, dogodniejsze dla wszystkich miejsce dla masztu telefonii komórkowej.

Spółka Orange poprosiła władze samorządowe o pomoc w znalezieniu dla masztu innej lokalizacji spełniającej warunki techniczne. Burmistrz Robert Jaworski obiecał, że spróbuje znaleźć działki, które są w posiadaniu gminy i mogłyby odpowiadać inwestorowi. Starosta Michał Godowski również rozezna możliwość wydzierżawienia działki odpowiadającej firmie. Cieszymy się z takiego obrotu sprawy. Wreszcie doszło do jakiegoś kompromisu. Oddaliło się widmo ustawienia masztu w obrębie oddziaływania krajobrazu skansenu - powiedział Mariusz Masny, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.


Mapa pokazująca obszar, w którym operator sieci Orange mógłby wybudować maszt (źródło: em.kielce.pl)

Źródło tekstu: em.kielce.pl

Komentarze
Zaloguj się