DAJ CYNK

Xiaomi rewolucjonizuje produkcję smartfonów. Ludzie stali się zbędni

Dominik Krawczyk

Wydarzenia

Xiaomi rewolucjonizuje produkcję smartfonów. Ludzie stali się zbędni

W najnowszej fabryce Xiaomi nie będzie pracować ani jeden człowiek – chwali się firma. Topowe smartfony zostaną wyprodukowane przez roboty.

Co jeszcze do niedawna mogło uchodzić za dystopijną wizję, dziś zaczyna się urzeczywistniać. Sztuczna inteligencja naprawdę potrafi zastąpić człowieka, a namacalnym tego przykładem ma być Xiaomi Smart Factory.

Szef firmy Lei Jun ogłosił, że nowy zakład zostanie otwarty w Yizhuang w Pekinie i pochłonie około 81 tys. metrów kwadratowych. Na miejscu nie znajdzie się jednak żaden technik ani robotnik.

Spółka miała zainwestować blisko 2,4 mld juanów, czyli około 1,3 mld zł, by stworzyć w całości zautomatyzowaną linię produkcyjną, gdzie smartfony takie jak Mix Fold 4 oraz Mix Flip zostaną wykonane w całości przez roboty.

Nad kontrolą jakości czuwać ma natomiast zestaw kamer i rozmaitych sensorów, wsparty przez sztuczną inteligencję.

Jak wylicza prezes, fabryka może pracować nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę, w szczytowym momencie produkując jeden topowy smartfon na sekundę i łącznie około 10 mln takich urządzeń w skali roku.

Podobno najnowsze składaki Xiaomi były od podstaw projektowane właśnie tak, by można było je złożyć bez udziału człowieka. Niemniej Lei Jun nie dodaje, czy to jedynie eksperyment czy początek większej kampanii.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Andrei Iakchuk / Shutterstock

Źródło tekstu: Weibo, oprac. własne