DAJ CYNK

Wystawiono pierwsze e-skierowanie. Cyfryzacja służby zdrowia nabiera tempa

13.12.2018

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2749

Ważne 1

0

12 grudnia wystawione zostało pierwsze, historyczne e-skierowanie. Oznacza to zakończenie etapu pilotażu i przejście do komercyjnego dostępu usługi.

W przeciwieństwie do e-recepty, gdzie ze względu na narzucone, niewielkie obszary geograficzne w fazie pilotażu i uruchomienia brali udział tylko niektórzy producenci oprogramowania, do pilotażu e-skierowań mogli przystąpić praktycznie wszyscy. Jednak to właśnie Atende Medica jest pierwszą firmą, która wysłała e-skierowanie na P1 – mówi Tomasz Judycki, wiceprezes zarządu Atende Medica.

Wprowadzenie e-skierowań będzie dużym ułatwieniem w pierwszej kolejności dla tych pacjentów, którzy zapisują się na wizyty telefonicznie lub przez Internet. Dotychczas musieli oni fizycznie dostarczyć papierowe skierowanie. Obecnie wystarczy udostępnienie go zdalne placówce medycznej. Również dla niej będzie to ułatwienie, gdyż wraz z e-skierowaniem otrzymuje ona pełne dane pacjenta, dzięki czemu zarejestrowanie karty pacjenta odbędzie się automatycznie, a pracownicy placówki nie będą tracili czasu na przepisywanie wszystkich danych teleadresowych do systemu.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 8 września 2015 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, od 1 stycznia 2019 roku trzy dokumenty – karta informacyjna leczenia szpitalnego, karta odmowy przyjęcia do szpitala oraz informacja specjalisty dla lekarza kierującego – będą wystawiane już wyłącznie w formie elektronicznej. Niedługo wejdą też obligatoryjne e-zwolnienia lekarskie, a po nich elektroniczne recepty i skierowania, które już za 2–3 lata będą wystawiane wyłącznie w tej formie.

Znacząca część placówek i lekarzy nie ma jeszcze odpowiednich narzędzi ani zaplecza IT, do sprostania nowym wyzwaniom. Atende Medica wychodzi im naprzeciw,  udostępniając bezpłatne oprogramowanie, które pozwoli spełnić nowe wymogi dotyczące wystawiania elektronicznej dokumentacji.  

Nasze rozwiązanie cloudiMed  wymaga jedynie dostępu do internetu i dowolnej przeglądarki. Zatem każdy lekarz, który ma smartfona, może od dzisiaj zacząć używać oprogramowania Atende Medica – podsumowuje Tomasz Judycki.

 

Źródło tekstu: Atende

Komentarze
Zaloguj się