DAJ CYNK

Wydajny procesor graficzny dla handheldów

Dodane przez: sirmark

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 840

nVidia, czołowy producent procesorów graficznych, ogłosiła wprowadzenie na rynek nowego produktu przeznaczonego dla wysokiej klasy handheldów. Nowy chip będzie obsługiwał obrazy wideo oraz trójwymiarową grafikę w grach.

nVidia, czołowy producent procesorów graficznych, ogłosiła wprowadzenie na rynek nowego produktu przeznaczonego dla wysokiej klasy handheldów. Nowy chip będzie obsługiwał obrazy wideo oraz trójwymiarową grafikę w grach.

Wspomniane możliwości raczej same w sobie nie powalają na kolana, ale implementacja zapowiedzianych procesorów graficznych w urządzeniach przenośnych oznacza ogromny potencjał rozwojowy w kwestii materiałów, jakie będą mogły obrabiać nowoczesne handheldy.

Procesor GoForce 4500 jest wyposażony w typowy zestaw funkcji, m.in. inteligentne zarządzanie energią, jednostkę kodowania JPEG, dekoder MPEG-4, kontroler monitora, trzy wyjścia 3MP, czy kontroler SD/SDIO, ale także w jego specyfikacji znajduje się kilka nowatorskich możliwości. Są to np.: przetwarzanie geometrii, programowalne cieniowanie pikseli, obsługa multitekstur, czy 40-bitowa kolorystyka. Pod względem funkcjonalnym procesory nVidii GoForce 4500 są odpowiednikiem rozwiązań dla komputerów sprzed trzech, czterech lat.

Chip GoForce 4500 jest produkowany w technologii 0,15 mikrona. Rozkład wyprowadzeń jest w pełni kompatybilny z procesorem GoForce 4000. Na razie nVidia nie ujawniła danych na temat temperatury pracy układu, ani jego energochłonności. Aktualnie pierwsza seria procesorów GoForce 3D 4500 trafiła już do producentów OEM i partnerów nVidii. Pierwszym urządzeniem wykorzystującym nowy procesor będzie konsola do gier Tiger Telematics. Z kolei pierwsza "komórka" z zaimplementowanym GoForce 3D 4500 pojawi się na rynku na początku 2005r. Na razie nie sprecyzowano dokładnie, jaki to będzie model.

nVidia planuje promować swój nowy produkt wraz z szerokim gronem partnerów - m.in. mowa tu o operatorach sieci telefonicznych, producentach gier, czy wydawcach – co ma doprowadzić do zwiększenia siły rażenia procesora na rynku urządzeń przenośnych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: 4Press

Przewiń w dół do następnego wpisu