DAJ CYNK

WSS i rodzinne powiązania, operatorzy protestują

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4754

Czy w przetargach związanych z szerokopasmowym Internetem w Wielkopolsce decydują powiązania rodzinne i biznesowe? Protest Stowarzyszenia Wielkopolskich Operatorów Telekomunikacyjnych wpłynął do sejmiku - pisze poznańska Gazeta Wyborcza.

Czy w przetargach związanych z szerokopasmowym Internetem w Wielkopolsce decydują powiązania rodzinne i biznesowe? Protest Stowarzyszenia Wielkopolskich Operatorów Telekomunikacyjnych wpłynął do sejmiku - pisze poznańska Gazeta Wyborcza.

Do końca 2015 roku samorządowa spółka Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa ma wybudować sieć telekomunikacyjną o długości 4,5 tys km. Wartość projektu to około 400 mln zł, z czego ponad dwie trzecie daje Unia Europejska.

W styczniu ogłoszono przetarg na operatora szerokopasmowej infrastruktury. Wystartowało w nim m.in. poznańskie konsorcjum HFC Operator i Telekomunikacja Wielkopolska. Członkiem zarządu tej pierwszej spółki była wtedy Anna Kosińska, żona Janusza Kosińskiego - prezesa Inei i członka rady nadzorczej WSS. To nie jest jedyne powiązanie, bo Inea jest także jednym z akcjonariuszy i inwestorów samorządowej spółki obok Asta-Net i Urzędu Marszałkowskiego. Pół roku temu prezes Kosiński tłumaczył, że żona pracuje w branży od kilkunastu lat, a on sam nie bierze udziału w procedurze wyboru operatora. W związku z tym nie widzi żadnego konfliktu.

Zobacz: Kosiński: Inea chce zawładnąć Wielkopolską [wideo].

Przetarg wygrało warszawskie konsorcjum Hyperion i MNI CU, ale nie dostarczyło wymaganych dokumentów. Samorządowa spółka nie ogłosiła nowego przetargu, tylko wybrała drugą w kolejności ofertę, czyli konsorcjum z udziałem żony prezesa Kosińskiego. Jak zapewnia Anna Streżyńska, prezes spółki, ustawa na to pozwala. Umowę z konsorcjum HFC Operator i Telekomunikacją Wielkopolską podpisano na siedem lat.

Anna Kosińska miała udziały w spółce HFC Operator, ale... rok temu je sprzedała. Natomiast 1 lipca, a więc tuż przed podpisaniem umowy z WSS, zrezygnowała z funkcji w zarządzie HFC Operator.

Powiązaniami rodzinnymi i biznesowymi Inei z WSS będzie się jednak musiał zająć sejmik wojewódzki. W piątek do trzech sejmikowych komisji wpłynął protest Stowarzyszenia Wielkopolskich Operatorów Telekomunikacyjnych, w których zarzuca się realizowane projektów z myślą o obecnych udziałowcach WSS i spółkach z nimi powiązanych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza

Przewiń w dół do następnego wpisu