DAJ CYNK

Wraca temat rejestracji prepaidów

WitekT

Wydarzenia

Policja i ABW chcą zmusić sieci telefonii komórkowej, by rejestrowały użytkowników telefonów na kartę, aby utrudnić posługiwanie się nimi anonimowo przestępccom i terrorystom.

Policja i ABW chcą zmusić sieci telefonii komórkowej, by rejestrowały użytkowników telefonów na kartę, aby utrudnić posługiwanie się nimi anonimowo przestępccom i terrorystom.

Odpowiedni projekt nowelizacji ustawy Prawo Telekomunikacyjne przygotowały już policja i ABW. Tego projektu z braku czasu raczej nie przegłosuje już obecny Sejm.

W Europie obowiązek rejestracji użytkowników telefonów na kartę wprowadziły m.in.: Szwajcaria, Dania, Niemcy, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Słowacja i Węgry.

Projekt przewiduje dwa warianty rejestracji osoby kupującej numer w systemie bezabonamentowym:
kupujący będzie się musiał wylegitymować dowodem osobistym lub paszportem i zostanie wpisany do bazy danych,
prepaidy będą sprzedawane tylko poprzez karty płatnicze, co oznacza automatyczną rejestrację. Dane o kupujących, musieliby przechowywać operatorzy sieci komórkowych.

Gdyby wprowadzono obowiązek rejestracji, osoby dotychczas korzystające z telefonów na kartę miałyby trzy do sześciu miesięcy na zgłoszenie. Jeśliby tego nie zrobiły operator odłączy numer.

W Polsce właścicieli telefonów na kartę jest już około 13 mln (60 proc. wszystkich użytkowników komórek). Nacisk policji i ABW na rejestrowanie pre-paidów wzmógł się po zamachach w Madrycie. Jednak latem ubiegłego roku posłowie wykreślili zapisy w tej sprawie z projektu nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego.

Przedstawiciele sieci komórkowych zgodnie twierdzą, że mimo dodatkowych kosztów dostosują się do zmian prawnych, jeżeli zostaną wprowadzone. Tylko kto ma odpowiadać za rejestrację? My czy np. kioski, które sprzedają karty z numerami? - pyta Witold Pasek, rzecznik zarządu PTC.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: gazeta.pl