DAJ CYNK

Wkrótce ważna nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego

15.06.2012

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 8576

Ważne 0

0

14. czerwca Komitet Stały Rady Ministrów przyjął nowelizację Prawa telekomunikacyjnego, w której główny nacisk położono na ochronę praw abonentów.

14. czerwca Komitet Stały Rady Ministrów przyjął nowelizację Prawa telekomunikacyjnego, w której główny nacisk położono na ochronę praw abonentów.

Nowelizacja zobowiązuje operatorów do:
stosowania umów nie dłuższych niż 2-letnie,
konstruowania przejrzystych umów z jasnym określeniem praw i obowiązków,
informowania abonenta o wykorzystywaniu limitu transferu danych,
krótszego przechowywania informacji o połączeniach - przez 12 zamiast 24 miesiące.

Aby nowelizacja weszła w życie, przegłosować muszą ją jeszcze obie izby Parlamentu.

Źródło tekstu: MAiC

Komentarze
Zaloguj się
64. ~ABONENT
0

2012-06-25 20:27:10

Najpierw trzeba miec możliwośc zapoznania sie z umowa. Nie kazda siec to gwarantuje xD PLAY przynajmniej daje taka mozliwosc :P

Odpowiedz

63. ~Gogan ;)
0

2012-06-25 17:07:59

@2 Z przykroscia stwierdzam ze gro znanych mi problemow klientow sieci play wynika z braku umiejetnosci czytania umow i regulaminow ze zrozumieniem, a w zdecydowanej wiekszosci z braku checi (bo zakladam ze nie umiejetnosci) czytania ich w ogole. A potem nalepiej miec pretensje do operatora.. ;)

Odpowiedz

62. ~KLIENT
0

2012-06-25 16:03:20

T-mobile pódzie z torbami xD

Odpowiedz

61. ~aloo
0

2012-06-24 23:55:49

A co z przymusem wypowiadania umów terminowych?! Czy takie umowy jeszcze praktycznie istnieją?

Odpowiedz

60. ~rr
0

2012-06-18 17:49:18

@57, dlatego nie pisz się na żadne umowy. Heyah albo inny prepaid (choć ten uważam za najlepszy) i kombinacjom dziękujemy.

Odpowiedz

59. ~znawca tematu
0

2012-06-18 16:09:21

@22 na stronie orange masz regulaminy promocji: neo wymarzony Internet , dsl rajd, dsl turbo itd. wszędzie jest zapis że umowa sama się przedłuża na okres roku lub 6 miesięcy.

Odpowiedz

58. ~jackii
0

2012-06-18 11:45:08

@54: Ależ da się, problem w tym, że nikt tego nie kupi... Każdy Abonent wbrew pozorom woli zapłacić za cały pakiet ponad 100 kanałów, niż za te same pieniądze wybrać ich 10. Niestety - rynek telewizyjny jest rynkiem nadawców, to oni dyktują ceny i warunki udostępniania kanałów. Prawda jest taka, że bez pakietu za "darmowe" kanały Abonent musiałby zapłacić - i to nie symboliczną złotówkę za każdy...

Odpowiedz

57. ~bbw
0

2012-06-18 10:43:11

I tak kryminał i robienie ludzi w konia.

Odpowiedz

56. ~Andrzej
0

2012-06-18 02:04:16

Wszystko cudownie, tylko jakoś nikt nie bierze pod uwagę jednej kwestii. Praktycznie wszystkie kanały są czysto komercyjne. Audycje przerywane są reklamami. Więc nadawca zarabia na tym i dodatkowo wyciska pieniądze od abonenta. Abonent platformy cyfrowej lub kablówki płaci za to, że ogląda reklamy na kanale dostępnym na przykład w wyższym pakiecie operatora. To dla mnie nie jest normalne. Obowiązkowe powinny być tylko dvb-t, reszta w rozsądnych cenach od gniazdka abonenckiego.

Odpowiedz

55. ~
0

2012-06-18 00:37:50

54, jeśli czegoś nie ma na rynku to trzeba to stworzyć, a ty opisujesz to co już jest, jak ci od których zależą ceny i umowy będą chcieli stworzyć ceny za pojedyncze kanały to to zrobią, jak nie będą chcieli to tego nie zrobią, ale to, że tego nie ma nie znaczy, że tego nie może być. każdy tak jak ty może opisywać rzeczywistość, która już jest, nie każdy może mieć pomysły jak to zmienić na korzyść.

Odpowiedz

54. ~jackii
0

2012-06-17 22:26:17

@36,37: Jak zaczynałem "zabawę" z telewizją, to myslałem podobnie. Niestety skończyło się na pakietach. Jest to wbrew pozorom tańsze rozwiązanie dla Abonentów. @39: Zacznij proszę tworzyć i sprzedawać kanały HD w takiej cenie, by można je było za 3zł sprzedać :) Niestety na rynku jakoś takich kanałów za bardzo nie widać :/ Realia śa takie, że za niektóre kanały SD umieszczane w pakiecie podstawowym, platforma płaci więcej niż 3 zł... @48: podobają mi się te ceny, chetnie zaoferowałbym Abonentom kanały za takie pieniądze. Mam nadzieję, że masz dużo gotówki, by dołożyć mi brakujące pieniądze? Realnie wprowadzając taki model, musiałbym sprzedawać np. HBO po 15 zł za kanał, TVN24 po 5 etc... Kanałów "darmowych" na pewno byś w tej sytuacji nie obejrzał, po prostu finansowo by to było zbyt duże obciążenie dla platformy. Rzeczywistość tak wygląda, że do wspomnianego przez Ciebie pakietu HBO platforma może dopłacać, robi to dla pozyskania Klientów oraz "wyrobienia" limitu dla nadawcy! @46: Za dekoder telewizyjny płacę 120 euro + VAT, czy ktokolwiek sądzi, że za te pieniądze uda się go komukolwiek sprzedać? Poza tym - poza moją platformą jest bezużyteczny. Dając go komuś za 1 zł, różnicę trzeba "wbić" w abonament - szacując jego żywotność na 3, 4 lata...

Odpowiedz

53. ~BC
0

2012-06-17 21:05:21

Nowelizacja powinna zobowiązać również do świadczenia rzetelnej usługi internetu bezprzewodowego gdzie transmisja będzie stabilna bez zrywania połączeń oraz zasięg 3G będzie realny a nie wirtualny...

Odpowiedz

52. ~RafaelloS
0

2012-06-17 15:17:00

Tak sobie czytam opinie niektórych, to mi się wydaję, że chcieliby wszystko żeby za darmo było, albo lepiej - żeby ci wszyscy nędzni kapitaliści do tego dopłacali z własnej kieszeni. Gimnazjalna żenada.

Odpowiedz

51. ~Mario
0

2012-06-17 14:04:33

Niech w Polsce w końcu bedzie można zablokować SPAM na stacjonarne (i od razu na komórkowe) numery. Niech UKE lub Orange/TP stworzy baze numerów na które dzwonić nie można. Błagam!

Odpowiedz

50. ~
0

2012-06-17 08:18:05

47 i nie pisz o telefonach za 1 zł, ja mam abonament i wiem, że jak chcesz mieć dobry telefon nie z najwyższej półki ale powiedzmy ze średniej nie tej najniższej to nie kupisz takiego telefonu za 1 zł tylko musisz zapłacić minimum koło 100 zł jeśli nie ponad 100-200 zł w średnim abonamencie nie najniższym, a za 1 zł to są telefony zabawki i w wielu salonach zwyczajnie nie wystawiają takich telefonów bo ludzie ich nie chcą, nawet te telefony zabawki kosztują bo jak wiem w zależności od sieci i oferty plus minus jakieś kilkanaście złotych, ktoś kto pisze o telefonie za 1 zł dla mnie jest człowiekiem który ma wyprany mózg przez reklamy i nie zna ofert sieci albo jest marketingowcem albo pracownikiem sieci, który posługuje się takimi pustymi dla mnie określeniami jak telefon za 1 zł, nigdy w życiu za telefon nie zapłaciłem 1 zł, zawsze płaciłem więcej, a w taryfach no limit za 99 zł albo 129 zł miesięcznie gdzie umowy już dziś są na 2 lata spokojnie, w takich taryfach z pewnością telefony z wyższych półek będą w takich cenach jak dziś bo tu się nic nie zmienia skoro dziś jest umowa na 2 lata i po zmianie prawa też będzie na 2 lata.

Odpowiedz