DAJ CYNK

Witucki: w Polsce i Europie jest za dużo operatorów

26.03.2013

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 9707

Ważne 2

30

Pewnie nie wszyscy konkurenci się ze mną zgodzą, ale z biznesowego punktu widzenia nie ma możliwości, aby przy takim poziomie cen w Polsce istniało 4 operatorów, którzy będą zapewniali rozsądny zwrot kapitału dla akcjonariuszy. Fetysz niskiej ceny długoterminowo jest nie do utrzymania. Kiedy częstotliwości pod LTE kupuje się za setki milionów złotych, nie sposób sprzedawać usługi premium za standardową cenę i na tym zarobić - mówi w wywiadzie dla Bloomberg Businessweek Polska Maciej Witucki, prezes Orange Polska.

Pewnie nie wszyscy konkurenci się ze mną zgodzą, ale z biznesowego punktu widzenia nie ma możliwości, aby przy takim poziomie cen w Polsce istniało 4 operatorów, którzy będą zapewniali rozsądny zwrot kapitału dla akcjonariuszy. Fetysz niskiej ceny długoterminowo jest nie do utrzymania. Kiedy częstotliwości pod LTE kupuje się za setki milionów złotych, nie sposób sprzedawać usługi premium za standardową cenę i na tym zarobić - mówi w wywiadzie dla Bloomberg Businessweek Polska Maciej Witucki, prezes Orange Polska.

Musimy próbować przekonywać klienta, że jeśli chce dostawać najlepszą jakość, nowego smartfona i jeszcze super szybkość przesyłu danych, to powinien więcej zapłacić. Wszyscy konkurenci jadą na jednym wózku i mniej lub bardziej zdają sobie z tego sprawę. Chociaż ten kto zdobywa rynek ma inną perspektywę niż ten, który go broni. Moim zdaniem kierunek jest tylko jeden. Powoli, ale systematycznie tłumaczyć Polakowi, że jakość musi kosztować, a firmy telekomunikacyjne, aby inwestować w LTE, czy światłowody muszą zarabiać pieniądze - mówi Witucki.

Jak dodał, operatorów w Europie jest za dużo. W USA mieszka ponad 300 mln osób i tam jest de facto dwóch dużych operatorów. W Europie na 500 mln mieszkańców mamy ich około 100. Ten model, popatrząc na wyniki i rachunek ekonomiczny, na dłuższą metę jest nie do utrzymania.

Mówiąc kolokwialnie nie zarobimy tyle pieniędzy, aby setka operatorów mogła się wyżywić i inwestować - mówi prezes Orange Polska dodając, że długookresowo w Europie powinno być 3-4 operatorów.

Źródło tekstu: Bloomberg Businessweek Polska

Komentarze
Zaloguj się
157. ~On
0

2013-04-25 19:25:34

Panie prezesie, Opowiada Pan bajki jak kot pali fajki. Wojna cenowa - Orange walczy z Orange. Spadaja Panu wszystkie wskazniki, a nadal Pan nie kontroluje tego co robi sprzedaz w biznesie. Tam jest dowolnosc. Liczy sie tylko to, zeby zdobyc SIMy. Koszty sa raczej niewazne, bo jak wytlumaczyc ostatnia spropozycje Pana spolki dla PKP? Pana oferta to niecale 3 mln zl netto na 48 miesiecy. Za ta cene ma Pan swiadczyc uslugi przez 4 lata i dostarczyc telefony warte w detalu jakies 20 mln zl. Doplaca Pan minimum 10 000 000 zl do tej oferty. Wiec zaniam wypowie sie Pan ponownie na forum publicznym o wojnie cenowej, i o tym, ze jest za duza ilosc operatorow, to niech sie Pan najpierwnstuknie w czolo i zweryfikuje prace swojego dzialau sprzedazy.

Odpowiedz

156. ~jarek
0

2013-04-04 14:09:13

Witucki jak bys całych zysków nie przekazywał do france telekom to kasa by byla .

Odpowiedz

155. ~Wiszbak
0

2013-04-04 13:26:14

Panu W. podziękujemy. Swoją drogą monopol jest idealny "by żyło się lepiej"... operatorom....

Odpowiedz

154. ~
0

2013-03-30 16:22:01

no tak najlepiej jakby bylo dwoch na polske zeby mogli dyktowac ceny z kosmosu. Panie Witucki z pensja ponad 3mln za 2012 rok bedzie mial sie Pan z czego wyzywic :P

Odpowiedz

153. ~Janes
0

2013-03-28 10:34:50

kogo on chce przekonywać do płacenia więcej za to samo ? Polaków którym portfele robia się coraz cieńsze od nowych i wyzszych podatków

Odpowiedz

152. ~wosq
0

2013-03-27 16:41:40

Najlepiej by było gdyby był tylko jeden operator. Może Orange?

Odpowiedz

151. ~Jarek M.
0

2013-03-27 15:29:44

Buhahahaha..... w podtekscie wypowiedzi pana z Orange jest iż powinna zostać jedna główna firma Orangw Buhahahaha bo na pewno nic innego nie miał na mysli. I jeszcze pieprzy że ceny powinny być wyższe żeby była wyższa jakość. Orange i wysoka jakość? ??? BUHAHAHAHAHA.... Orange i wysokie ceny to owszem, ale jakość do dupy!!!!

Odpowiedz

150. ~Calm7
0

2013-03-27 10:59:25

Ja się nie kłócę. Na dzień dzisiejszy - takie są fakty :-D

Odpowiedz

148. ~Calm7
0

2013-03-27 10:50:37

147). Tak, Orange prepaid ma najlepszą ofertę na rynku, rozmowy do wszystkich sieci są najtańsze.

Odpowiedz

147. AERO2 USER
0

2013-03-27 10:34:05

Dla zorientowanych orżnąć ma najlepszą ofertę. To chyba skutek głosowania nogami przez klientów i odchodzenie od prestiżu ?

Odpowiedz

146. ~Dęba
0

2013-03-27 10:17:06

Podobno bankructwo jeszcze w tym roku !

Odpowiedz

145. ~
1

2013-03-27 09:46:11

Szkoda tylko, że ten pan ma wszystkie wasze komentarze w głębokim poważaniu :)

Odpowiedz

144. ~karluum
1

2013-03-27 09:43:06

W Hong Kongu żyje 6 mln ludzi na 250 km2 a sieci komórkowych jest 6 i jakoś dają radę wszyscy. A telefony znacznie tańsze niż w Jewropie. Tylko tam jest konkurencja a nie dzielenie tortu i dogadywanie się za plecami...

Odpowiedz

143. ~
0

2013-03-27 09:00:24

Panie Witucki, lepiej zrób tak, by nawet osoba na _najniższym_ stanowisku w Orange mogła samodzielnie się utrzymać z wypłaty. Wtedy Orange w Polsce to faktycznie będzie prestiż.

Odpowiedz

142. slawekt
0

2013-03-27 08:05:49

Szanowny Pan Prezes zapędza się sam w "kozi róg". I niestety deprecjonuje swoją firmę... Jak w firmie są tylko nastroje płaczliwe i roszczeniowe (wystarczy poczytać ostatnie wypowiedzi poszczególnych dyrektorów), to nie ma ŻADNEJ szansy na jej rozwój. A rozwój to innowacje, nowe taryfy itp., a nie emitowanie w telewizji pustych reklam... Do tego trzeba ludzi z pomysłami, zdeterminowanych i skutecznych. Takich w Orange niestety nie widzę, bo ostatnie innowacje PTK Centertel skończyły się definitywnie za czasów Idei. Po rebrandingu było coraz gorzej, a teraz to jest ewidentna stagnacja i ciągłe narzekanie... Dlatego też i wyniki są mierne. Potrzeba Orange świeżej krwi, bo obecna formuła, molochowatość i brak jakiejkolwiek wizji oraz decyzyjności zaczyna po prostu szkodzić tej firmie.

Odpowiedz