DAJ CYNK

Witucki: prościej przejąć operatora komórkowego niż kablówkę

25.03.2010

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4328

Ważne 0

0

Przez kolejne dwa lata Telekomunikacja Polska będzie chciała wykorzystać jak najlepiej potencjał, który ma, i to, na czym zna się najlepiej. Dostosuje lepiej swoje obecne produkty do potrzeb klientów i poprawi sprzedaż, aby optymalnie wykorzystać bazę klientów grupy - mówi w wywiadzie dla Parkietu Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej.

Przez kolejne dwa lata Telekomunikacja Polska będzie chciała wykorzystać jak najlepiej potencjał, który ma, i to, na czym zna się najlepiej. Dostosuje lepiej swoje obecne produkty do potrzeb klientów i poprawi sprzedaż, aby optymalnie wykorzystać bazę klientów grupy - mówi w wywiadzie dla Parkietu Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej.

Szerzej o strategii spółek z Grupy TP do 2012 roku pisaliśmy w tej wiadomości.

Chcemy m.in. łączyć komórki z dostępem do Internetu w technologii CDMA, a usługę telewizji satelitarnej z Internetem bezprzewodowym. W październiku planujemy też duże zmiany technologiczne, które usprawnią sprzedaż usług, tak aby zminimalizować koszty i czas na ich realizację. Odejdziemy od pieczątek i dokumentów, jakie np. abonent "neostrady tp" musi wypełnić, aby podnieść prędkość usługi - mówi Witucki w wywiadzie.

Prezes TP postrzega kablówki jako głównego konkurenta, jeśli chodzi o dostęp do Internetu. W dużych aglomeracjach mają przewagę, jednak TP nie zamierza odpuszczać i jeszcze w tym roku chce przygotować ofertę, która będzie odpowiedzią. Witucki liczy też, że w 10 aglomeracjach, gdzie udział TP w rynku dostępu do Internetu wynosi około 20-25%, sieci kablowych 40%, a reszta należy do Netii i lokalnych dostawców, UKE zwolni telekom z niektórych obowiązków regulacyjnych. Prezes UKE poważnie o tym myśli, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.

Kablówki mają sieć, która pozwala im świadczyć szybszą usługę, i nie muszą jej udostępniać konkurencji. Dlatego mogą inwestować bez obaw o rentowność. Usługą, którą staramy się konkurować, jest telewizja, ale aby ją świadczyć, potrzebujemy szybszych łączy, o przepustowości nie 2 Mb/s, ale np. 6 Mb/s i więcej - mówi prezes.

Witucki z własnej inicjatywy rozmawiał z UOKiK w sprawie potencjalnych przejęć na rynku, których mogłaby dokonać kierowana przez niego firma. Choć nie zadał konkretnych pytań, to sądzi, że z przyczyn formalnych najbardziej realne jest przejęcie operatora komórkowego, platformy satelitarnej, a dopiero w ostatniej kolejności sieci kablowej. TP ma do dyspozycji łącznie 8 mld zł linii kredytowych, które potencjalnie może przeznaczyć na zakupy.

Z informacji prasowych opublikowanych od początku roku na temat sieci Play wnioskuję, że prędzej czy później może dojść do transakcji z jej udziałem. Tym bardziej że na rynku 40-milionowego państwa, o średnim ARPU na poziomie 50 zł, nie zmieści się czterech dużych operatorów. Widzę tylko jeden problem związany z taką transakcją. Jeśli Play osiągnie 10-procentowy udział w rynku, to przejmujący go operator stanie się podmiotem o pozycji dominującej. To potencjalna bariera dla konsolidacji wewnątrz, bo dla niego będzie to utrudnienie i dodatkowe obowiązki, a dla konkurentów korzystna sytuacja - mówi Witucki.

Źródło tekstu: Parkiet

Komentarze
Zaloguj się
47. ~Adam
0

2010-03-30 18:02:08

To pokazuje jak TP zdziera z ludzi kasę na wyrost. Wara im od Play, bo tylko zmarnują najlepszego operatora.

Odpowiedz

46. ~hugg
0

2010-03-26 16:36:38

co do planów TP to przy odpowiednim działaniu są jak najbardziej realne do osiągnięcia, tylko czy mówiąc o nowej ofercie która... „zaskoczy konkurencję” mają na myśli, przyspieszenie łączy TV z 2 do 20mb/s,którą ostatnio wprowadzili, czy coś innego jeszcze szykują?

Odpowiedz

45. wlo
1

2010-03-25 16:13:42

Przedsiębiorca dominujący to taki, który kontroluje - np. poprzez większość głosów w radzie, na walnym, ma większość udziałów itd. - to zupełnie różne pojęcia i dotyczą zupełnie róznych kwestii. Warto byłoby mieć to na uwadze i używać właściwych terminów ;-) A co do pozycji dominującej - nie zawsze musi być te 40% - jeśli jest 40% to domniemywa się, że ma pozycję dominującą, ale wcale nie jest powiedziane, że wówczas organ musi podejmować środki zapobiegające praktykom monopolistycznym czy ograniczającym konkurencję ogólnie - tak bodaj ustawa to reguluje jak pamiętam.

Odpowiedz

44. wlo
1

2010-03-25 16:02:22

W ustawie OKiK jest mowa o pozycji dominującej jeśli przekroczy 40% udziałów w rynku... A w takim przypadku nie regulator a prezes UOKiK jest organem właściwym do interwencji ;-)

Odpowiedz

43. wlo
0

2010-03-25 15:57:00

rcicho - w prawie telekomunikacyjnym od dawna nie ma pojęcia przedsiębiorcy (operatora) domunijącego a o 40% nawet nie wspominam ;-)

Odpowiedz

42. ~Longman
1

2010-03-25 15:24:26

Playowi i polskiemu rynkowi telekomunikacyjnemu przydałoby się przejęcie go przez agresywnego silnego gracza z silnym zapleczem technologicznym jak Hutchison Whampoa czy SK Telecom.

Odpowiedz

41. ~e
-2

2010-03-25 14:47:22

39*** jakby nie patrzec, to wlasnie Orange najwczesniej reaguje na zaczepki Playa. To wlasnie Orange ma najnizsze stawki w prepaid, a nie Era i Plus. To Orange ma najfajniejsze uslugi, zaraz po Play, a nie Era i Plus... Odnosnie przejecia, to chcialbym, zeby to wlasnie TP przejela Play - pozwoliloby to na wieksza walke miedzy zasiedzialymi opami. A tak, to bedzie jak jest, ze nic sie nie dzieje, bo kazdy boi sie wychylic nosa poza odpowiedni prog. Mysle, ze jak AS wreszcie odejdzie, to zmienia sie tez przepisy i wtedy zacznie sie powazna walka o klienta, a nie to, co teraz jest - pseudoregulacja, ktora jest tylko na korzysc pewnej pani, a nie nam...

Odpowiedz

40. ~Maciek
1

2010-03-25 14:40:48

prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż TP kupi Play :-) może i by chcieli ale Play rośnie w siłę i z dnia na dzień staje się coraz droższe...

Odpowiedz

39. ~
2

2010-03-25 14:31:17

Fresh w pomarańczy - promocja :29sekund za 1zł w sieci i na stacjonarne , promocja ważna 3 dni ,sprawdzenie stanu - wyślij SMS za 0.40 zł itd. To oczywiście tylko żart , ale czarno to widzę okiem użytkownika.

Odpowiedz

38. ~
1

2010-03-25 14:22:51

Fresh w kolorach pomarańczy - paranoja.

Odpowiedz

37. ~mazł
0

2010-03-25 14:21:26

kupując Play trzeba zapłacić za infrastrukturę a ta pokrywa sie z TPSA więc nie sądzę,że TPS bedzie zaa to płacić. Oprócz tego zadłużenie Play ok. 1,8 mld.

Odpowiedz

36. TomekO
2

2010-03-25 14:14:03

Czyli zamiast zatrzymać te 1,7 miliona klientów które odeszło lepszą ofertą, wolą przejąć konkurencję, oczywiście za pieniądze jeleni którzy im przepłacają. Szczerze powiedziawszy ja tego nie rozumiem ?

Odpowiedz

35. ~mirekb
1

2010-03-25 14:11:05

@34 dostrzega i to od dawna..dlatego zważ na środki regulacyjne jakie stosuje na naszym rynku-w ue nie zawsze tak sie da,stąd zarzukty KE w zakresie PT,które w przekonaniu "mądrych ludzi" z Brukseli nadaje prezesowi uke za duże uprawnienia..model kosztowy wejdzie i u nas ale nie za szybko..Pani od agendy cyfrowej:Kroes napewno uke nie odpuści,zważywszy na fakt że to ostatnia kadencja prezesa uke

Odpowiedz

34. rcicho
0

2010-03-25 13:39:53

Witucki ma sporo racji, że jesli jeden z operatorów W3 kupi Play to jego udział w rynku może przekroczyć poziom 40% a to oznacza, że wchodzi regulator do takiego operatora uznajac go za podmiot dominujacy. To najglupszy zapis ustaw telekomunikacyjnych cementujący równy podział rynku przez W3 bo po prostu nikomu nie opłaca się powalczyć o klienta i zdobyć np. 50% rynku. Szkoda że pani Ania szef UKE tego nie dostrzega.

Odpowiedz

33. ~Maciek
-2

2010-03-25 13:12:56

To ze Play jest na sprzedaz widac po jego ofercie i agresywnym pozyskiwaniu klienta czasem nawet na granicy kosztow. Taka maja strategie rozwoju i juz. To ze ktos chce i ich przejac to tez zadna sensacja mysle ze to kwestia ceny a nie tego czy kupi to TP czy tez jakas firma z korei. Wiadomo ze po przejciu nowa firma bedzie musiala sie uporac z malejaca stawka MTR oraz dalej inwestowac w rozwoj sieci. To nie taki latwy kawalek chleba jak niektorym sie zdaje zeby nagle ta firma zaczela przynosic na tyle duze zyski na tym naszym trudnym rynku aby wrocil sie jej zakup. notoabene pare lat temu zwrot bylby z takiej inwestycji dosc szybki. Reasumujac watpie w to zeby ktos chcial polozyc ktorys miliard z zewnatrz i dalej rozpychac sie na tym rynku. A ze duza gotowka dysponuje TP i jednoczesnie moze duzo wniesc to dobrego dla obydwu firm wiec stawiam na przejecie przez TP. Z ta swiadomoscia pozdrawiam wszystkich z Play ;)

Odpowiedz