DAJ CYNK

Witek nadaje #18: o LTE i współpracy operatorów z MZ

06.11.2015

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 8613

Ważne 13

7

Zakończyła się aukcja częstotliwości, na rynku pojawiają się domysły kto kim będzie współpracował. W dyskusjach dominuje globalne podejście biznesowe, a kwestie techniczne pozostają trochę w cieniu. O tych drugich Witek nadaje w tym odcinku z Maciejem Zengelem, dyrektorem strategii współpracy międzyoperatorskiej w Orange.

Zakończyła się aukcja częstotliwości, na rynku pojawiają się domysły kto kim będzie współpracował. W dyskusjach dominuje globalne podejście biznesowe, a kwestie techniczne pozostają trochę w cieniu. O tych drugich Witek nadaje w tym odcinku z Maciejem Zengelem, dyrektorem strategii współpracy międzyoperatorskiej w Orange.

Zobacz: Oficjalne wyniki aukcji LTE.

Orange wygrał w sumie 10 MHz pasma 800 MHz, zaś T-Mobile, P4 i NetNet (kojarzony z Zygmuntem Solorzem-Żakiem) po 5 MHz. Wiele już zostało powiedziane na temat tego, jak te puzzle można połączyć biznesowo. A jak technicznie? Które pasma można agregować z którymi? Jakie warunki są potrzebne do spełnienia warunku budowy dobrej sieci pod względem technicznym, zapewniającej usługę na wysokim poziomie?


Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
57. ~bigestłan
-3

2015-11-09 09:01:39

Co do LTE, to liczę że Sferia da jakąś konkretną zniżkę skoro już tak się rozwijają że chcą być jednymi z tych największych.

Odpowiedz

56. WitekT
2

2015-11-08 16:34:07

Generalnie zabrało wielu pytań, ale jakbym je zadał, to nagranie trwałoby godzinę. :-)

Odpowiedz

55. Kryniczanin
1

2015-11-08 16:30:52

GSM na 450mhz nie ma sensu w Polsce, choć występuje na świecie.

Odpowiedz

54. ~Jacek
-3

2015-11-08 08:47:56

To tutaj w LTE-A nie będzie 25GB a chyba 200GB! Oferta wymiata!

Odpowiedz

53. ~Daleki
2

2015-11-07 15:32:34

WitekT: zabrakło pytania o pasmo 450Mhz ! Czy LTE 450 czy M2M dla SmartMeterow itp, czy jakiś Mix... I jak to Technicznie wyglada.

Odpowiedz

52. ~luni
0

2015-11-07 14:47:14

P4 i UPC już od dłuższego czasu słychać.. coś z tego pewnie będzie.

Odpowiedz

1

2015-11-06 20:43:20

Trochę mi zabrakło informacji o przyszłości i rozwoju wifi calling, i jak to wpłynie na agregowanie częstotliwości w najbliższych latach. Tym bardziej ciekawi mnie to przy obecnej sytuacji P4 i plotkach o ślubie z UPC. Może zrobicie o tym jakiś materiał? Poza tym, bardzo ciekawy odcinek. Chapeau bas.

Odpowiedz

50. ~
0

2015-11-06 20:08:34

Podobno nowe LTE zakłóca telewizję DVB-T. Prawda to?

Odpowiedz

49. ~Poinformowany
0

2015-11-06 18:28:39

4:25 Naprawdę??? W tej chwili nie ma opcji inter-eNB CA? Trochę jestem w szoku

Odpowiedz

48. ~darek
2

2015-11-06 17:40:37

interesujący wywiad

Odpowiedz

47. p2225
3

2015-11-06 16:14:17

szkoda, że nie padło pytanie o blok A, który jest blisko telewizji naziemnej. Jak widzi to Orange - czy zgodzili się na to od razu i jak rozwiążą tą sytuację na terenach objętych ograniczeniami? Czy na przykład będą ograniczali moc stacji, czy może w przypadku współpracy z T-mobile na tych terenach odpuszczą sobie najniższy blok i będą nadawać z pełną mocą na wspólnych 10MHz?

Odpowiedz

46. ~jabol
-2

2015-11-06 15:38:15

Co ciekawe, za każdym razem jak biorę nowy numer od Play/''a to muszę pisać specjalne zgłoszenie, żeby włączyli mi zasięg Orange. Pierniczą zasięg 4 sieci a w praktyce mają włączone 3, o roaming w ramach Orange trzeba się prosić.

Odpowiedz

45. Pragmatyk
3

2015-11-06 15:26:22

Do końca nie dotrwałem, było coś o Vo-LTE, a jeśli nie to dlaczego nie?

Odpowiedz

44. ~ciekawski
2

2015-11-06 15:18:51

Jaki cel ma współpraca operatorow? W obecnym momencie na polskim rynku telekomunikacyjnym mamy same prywatne podmioty gospodarcze. Zależne panstwowo są jedynie pod względem ustaw i UE. Tyle! W każdej chwili operatorzy naciskając mogą zmienić zakresy, limity, bariery... Kto z kim to kwestia wyłącznie interesów a nie lubienia się. 2G bedzie funkcjonować na podobnym poziomie jak dotychczas. Suma klientów przechodzących z 2G na 3G bedzie adekwatna do ubytku pasma na rzecz a_LTE. Dziwi wypowiedz Pana Macieja ; Orange nic nie potrzebuje; do wczoraj nie dzis juz tak; w przyszłym roku wystartujemy; zakładając ze zaagregujemy cos czego obecnie zaagregowac nie mozemy... Wiele obietnic mało konkretów. Dobre wyjasnienia zagadnień aLTE, agregacji, syntez... Dobry wywiad WitoldT. Nie wiem tylko który z mówców zaraża eeeee.... aaaaa... Mm..... Eeee... Drugiego.

Odpowiedz

43. ~pabloki
3

2015-11-06 15:10:12

panowie coś sie dobrali ubraniami. Zengel chyba sie lansuje tymi new balancami tak mu nóżka podskakuje. i to by było na tyle z merytorycznej wypowiedzi.

Odpowiedz