DAJ CYNK

WiFi zastąpi GPS?

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1234

Intel dokłada starań, by w przyszłości zwykłe sieci WiFi częściowo zastąpiły satelitarny system lokalizacji GPS.

Intel dokłada starań, by w przyszłości zwykłe sieci WiFi częściowo zastąpiły satelitarny system lokalizacji GPS.

Już dziś wiele firm oferuje usługi lokalizacyjne w oparciu o sieci bezprzewodowe. W chwili obecnej lokalizacja przez WiFi bywa jednak nieprecyzyjna, zwłaszcza w miejscach, gdzie sygnał jest słaby. Dlatego Intel prowadzi prace, dzięki którym sieci WiFi nie będą w tym względzie ustępować systemowi GPS. Pokonanie ograniczeń technicznych może sprawić, że w wielu zastosowaniach WiFi okaże się wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem.

Lista argumentów przemawiających na korzyść WiFi jest długa. Na obszarach miejskich – w dużej części już dziś pokrytych zasięgiem sieci WiFi – wysokie budynki zakłócają pracę systemu satelitarnego. Ponadto lokalizacja oparta o WiFi może określić nie tylko długość i szerokość geograficzną odbiornika, ale też wysokość i np. ustalić, na którym piętrze budynku znajduje się użytkownik. Co nie mniej ważne, moduły GPS są drogie, a w moduły Wi-Fi standardowo wyposażona jest większość komputerów przenośnych i coraz większa liczba telefonów komórkowych. Dlatego choć WiFi nie ma szans by całkowicie wyeliminować GPS, to w wielu obszarach zastosowań systemów lokalizacyjnych mogłoby być dla niego interesującą alternatywą.

Dla Intela ustalenie standardów lokalizacji WiFi i wynikająca z tego popularyzacja takich usług jest okazją, by upowszechnić sieci bezprzewodowe. Moment wydaje się idealny – rośnie zainteresowanie usługami lokalizacyjnymi, począwszy od kontroli miejsca pobytu dzieci przez rodziców, po rozwiązania reklamowe.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: ZDnet, 4Press

Przewiń w dół do następnego wpisu