DAJ CYNK

WiFi Alliance rozpoczyna certyfikowanie urządzeń obsługujących standard WPA3

26.06.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2577

Ważne 4

0

WPA3 to nowy standard zabezpieczeń sieci Wi-Fi, który stanowi największą aktualizację pod tym względem od 2004 roku, gdy zaczęto używać WPA2.WPA3 to nowy standard zabezpieczeń sieci Wi-Fi, który stanowi największą aktualizację pod tym względem od 2004 roku, gdy zaczęto używać WPA2.

Nowy protokół uwierzytelniania w sieciach Wi-Fi podnosi poziom zabezpieczeń w stosunku do tego, co oferuje używany od 2004 roku WPA2. Jak pisaliśmy w styczniu, WPA3 przyniesie w tym celu 4 nowe funkcje, które zabezpieczą sieć przed atakami typu brute force, dadzą możliwość konfigurowania jednych urządzeń przez inne, a takze wprowadzą zindywidualizowane szyfrowanie danych między każdym urządzeniem klienckim i routerem oraz lepszy standard kryptograficzny.

Zobacz: WPA3 - nowy standard zabezpieczania sieci bezprzewodowych

WiFi Aliance oczekuje, że wdrożenie WPA3 wzrośnie w ciągu następnego roku, między innymi wraz z upowszechnieniem się nowej generacji Wi-Fi, 802.11ax, której masowego przyjęcia oczekuje się pod koniec 2019 roku. Wraz z rosnącą popularnością, WPA3 stanie się ostatecznie wymogiem, bez którego urządzenie z obsługą Wi-Fi nie uzyska certyfikatu.

Przy okazji ogłoszono także opcjonalną funkcję Wi-Fi o nazwie Easy Connect. Ma ona na celu uproszczenie procesu łączenia inteligentnych domowych gadżetów z routerem, co może być trudne, gdy nie są one wyposażone ani w ekrany, ani w przyciski. Jeśli takie urządzenie oraz router będą obsługiwać nową funkcję, będzie można zeskanować kod QR za pomocą telefonu, aby poświadczenia Wi-Fi były automatycznie wysyłane na nowe urządzenie.

Wiele firm już ogłosiło swoje wsparcie dla WPA3, w tym Qualcomm, który już zaczął tworzyć chipy dla telefonów i tabletów obsługujące standard 802.11ax i WPA3.

Zobacz: CES2018: Pierwsze routery Wi-Fi w standardzie 802.11ax
Zobacz: Protokół WPA2 przestał być bezpieczny

Źródło tekstu: The Verge, wł

Komentarze
Zaloguj się