DAJ CYNK

W Polsce szybki Internet rośnie szybciej niż średnia światowa

28.03.2010

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4262

Ważne 0

0

W końcu 2009 roku w Polsce było 4 mln 785 tys. stacjonarnych szerokopasmowych łączy internetowych. W porównaniu z grudniem 2008 roku ich liczba wzrosła o 14,2%.

W końcu 2009 roku w Polsce było 4 mln 785 tys. stacjonarnych szerokopasmowych łączy internetowych. W porównaniu z grudniem 2008 roku ich liczba wzrosła o 14,2%.

Z raportu Point Topic, wyspecjalizowanej w zbieraniu danych o rynku usług szerokopasmowych firmy badawczej wynika, że na całym świecie w 2009 roku przybyło w sumie 58,1 mln szybkich łączy internetowych (wzrost o 12,4%) i w końcu roku było ich 467 mln. Największymi rynkami były Chiny (103,6 mln łączy), USA (85,3 mln łączy) i Japonia (31,4 mln łączy). W pierwszej pierwszej piątce były też Niemcy (25,1 mln łączy) i Francja (19,0 mln). Point Topic za łącze szerokopasmowe uznaje takie, które ma przepływność minimum 256 kb/s.

Polska w światowej klasyfikacji zajmuje 18. pozycję. W Europie pod względem liczby szerokopasmowych łączy internetowych wyprzedza nas siedem państw. Największym graczem na polskim rynku pozostaje grupa Telekomunikacji Polskiej (udział - 46% ogółu łączy według danych Point Topic). Druga jest Netia (11,7%), a trzecie UPC Polska (9,6%).

Z danych Point Topic wynika, że 31. grudnia ubiegłego roku działało 3,087 mln łączy DSL, z czego 71,3% w domach klientów detalicznych grupy TP. Według Point Topic, na świecie dominującą technologią dostarczania dostępu do szerokopasmowego internetu jest xDSL. Ma ona ponad 64% udział w globalnej liczbie szybkich łączy. Łącza światłowodowe (FTTx) mają 12,2% udziału w globalnym rynku.

Z danych Point Topic wynika, że w takich krajach jak Lichtenstein, Monako, Katar, Luksemburg, Hongkong, Singapur, Islandia i Korea Południowa na jedno gospodarstwo domowe przypada więcej niż jedno szerokopasmowe łącze internetowe. W Polsce szybki internet jest dostępny w około 35% gospodarstw domowych.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
22. ~
0

2010-06-04 16:15:03

Za neta place w przeliczeniu 90zl a mam jak ponizej http://www.speedtest.net/result/833998757.png

Odpowiedz

21. ~
0

2010-03-30 09:38:43

@darangel a jaka masz predkosc? Ceny pewnie spadna, już teraz w neo. predkosc 6mb to niecale 70 zl, a więc tak jak mowisz ponizej 100zl,@aserty nie ma co się porownywac do ofert zagranicznych, zawsze chyba pod kazdym wzgledem bylismy w tyle, ale wazne ze operatorzy robia cos w tym kierunku , a nie stoja w miejscu

Odpowiedz

20. ~ktos
0

2010-03-30 00:25:12

@18 I do czego używasz tego łącza. Do ściągania? Bo do niczego innego się nie nadaje z upload-em 1Mb pfff

Odpowiedz

19. ~dorotka
0

2010-03-29 21:35:27

@6 Marco, coś w tym jest można mówić dużo na TP , ale nie podlega dyskusji fakt że ciągle się rozwijają, wprowadzają nowe technologie, usługi jak choćby telewizja kablowa w szybszych opcjach 6,10 i 20mb/s, itd. co pozytywnie wpływa na rozwój internetu w Polsce, podobnie tez jest z Netią i pozostałymi operatorami

Odpowiedz

18. darkangel
0

2010-03-29 11:25:57

Mam 10Mbitową Neo, gdyby nie TP to nie mógłbym pomarzyć o takim łączu, więc nie ma co jej tak krytykować. Jedyny minus tylko taki że trzeba mieć telefon, narazie babcia płaci i korzysta z telefonu więc mam problem z głowy;). Ciekawe czy za rok cena jeszcze bardziej spadnie np do 100zł:)

Odpowiedz

17. aserty
0

2010-03-29 09:10:13

do 15: tylko ze zagranica to jest duzo wiecej niz 256 wiec takie pisanie na ktorym to miejscu jestesmy i jak szybko rosnie to mija sie z celem... nich zrobia takie porownanie dla lacz minimum 2m to wtedy bedzie mozna ujrzec ten obraz nedzy i rozpaczy...i zobaczymy w ktorym to miejscu stoimy;/

Odpowiedz

16. ~
0

2010-03-29 08:14:22

taa rośnie szybciej :D, bo ludzie do tej pory na 256 jadą bo ceny w Polsce za internet są wysokie

Odpowiedz

0

2010-03-29 01:07:26

14: A wlasnie nie.... Szerokopasmowe 256kb dla mnie zawsze bylo "odroznikiem" od modemow wszelkiem masci, ktorych mozliwosci konczyly sie na 128 kb, do 256 kb trzeba bylo wykorzystac juz technologie, ktora mozne wyciagnac znacznie wiecej i pewnie dlatego stosuje sie taki wyroznik.

Odpowiedz

14. ~
0

2010-03-28 22:11:31

"Topic za łącze szerokopasmowe uznaje takie, które ma przepływność minimum 256 kb/s." HAHa. Modem na sterydach, dziękuje postoje.

Odpowiedz

13. TomekO
0

2010-03-28 21:53:24

tp przecież spadła liczba własnych ADSL z 2,095 mln do 2,071 mln. http://www.telepolis.pl/news.php?id=17390

Odpowiedz

12. ~te
0

2010-03-28 21:43:50

Internet rośnie szybciej... a co to - rzodkiewka ?

Odpowiedz

11. aserty
0

2010-03-28 21:28:08

szerokopasmowe 256kbitow/s???? Nie ma sie co dziwic ze u nas tak rosnie;p wkoncu "na zachodzie" pojecie szerokopasmowego internetu wyglada calkiem inaczej... wiec jak podepieniemy predkosc modemowa 36,6kbitow/s to wogole bedziemy potentatem swiatowym... smiech na sali co to sie u nas wyprawia;/

Odpowiedz

10. ~:))
0

2010-03-28 21:17:15

kto mi powie po co komu dwa różne łącza szerokopasmowe w domu?

Odpowiedz

9. ~Tommy-Ka
0

2010-03-28 21:00:07

Dobrze, że rośnie... tylko czemu znowu tak późno?

Odpowiedz