DAJ CYNK

Verbatim obchodzi 50. rocznicę istnienia. Wszystko zaczęło się w kalifornijskim garażu

06.05.2019

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4394

Ważne 0

0

Początki firmy Verbatim sięgają 1969 roku kiedy to inżynier i fizyk Reid Anderson, dostrzega potencjał kryjący się w komputerowych nośnikach danych. Jego firma Information Terminals Corporation (ITC) mieści się wtedy w garażu w Dolinie Krzemowej.

Początki Verbatim są bardzo skromne. Pierwszym produktem ITC stają się taśmy umieszczone w kasetowych pudełkach. Information Terminals Corporation opracowuje następnie autorski projekt kaset z poliwęglanową oprawą. W 1972 roku firma ma już 30 pracowników i niemal 90 proc. udziałów w globalnym rynku tego typu produktów. Rok później powstaje pierwsza 8-calowa dyskietka IBM ze specjalną powłoką, która chroni dysk przed zabrudzeniem

Zobacz: UFS 3.0 - nowy standard pamięci masowej dla urządzeń mobilnych

W 1976 roku ITC buduje pierwszą fabrykę nośników i za sprawą unikalnego procesu produkcyjnego wypuszcza na rynek dyskietki zabezpieczone teflonową powłoką. Produkt debiutuje pod nazwą "Verbatim" (z łaciny "dosłownie"). Niedługo później do obrotu wchodzą również dyskietki nieco bardziej znanego formatu 5,25 cala.

Dla uczczenia komercyjnego sukcesu dyskietek ITC zmienia nazwę na Verbatim. W 1979 roku firma zatrudnia już 1000 osób. Lata 80. przynoszą ekspansję na rynek japoński za sprawą joint venture z Mitsubishi. W kolejnych latach hitem sprzedażowym stają się 3,5-calowe dyskietki. Lata 90. rozpoczynają erę magnetyczno-optycznych nośników danych.

Obecnie Verbatim należy do Mitsubishi Chemical, jednego z największych koncernów chemicznych na świecie.

Zobacz: Verbatim: dyski HDD i SSD z kodem PIN

Jak mówi Clive Alberts, który niedawno objął stanowisko Prezesa Verbatim na region EUMEA:

Z dumą wracamy do naszej historii. Dzięki innowacyjności nasza firma zawsze pozostawała w czołówce graczy rynku nośników. W ten sposób będziemy działać w przyszłości, równocześnie wzmacniając wybrane obszary priorytetowe, w tym produkty do bezpiecznego, szyfrowanego magazynowania danych czy wysokiej jakości akcesoria komputerowe. Korzystamy również z doskonałych możliwości, jakie daje dostęp i obrót unikalnymi technologiami opracowywanymi przez naszą spółkę-matkę Mitsubishi Chemical, chociażby materiałami do druku 3D. W najbliższych latach będziemy dążyć do osiągnięcia istotnego wzrostu w tych ważnych kategoriach.

Źródło zdjęć: Verbatim

Źródło tekstu: informacja prasowa

Komentarze
Zaloguj się