DAJ CYNK

UKE: Virgin Mobile i NC+ mogą wprowadzić dopłaty do usług w roamingu UE

23.10.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 7140

Ważne 2

1

Już czterech operatorów ma zgodę UKE na wprowadzenie dodatkowych opłat za usługi w roamingu, ale muszą się liczyć z bezkarnym odejściem klientów.Już czterech operatorów ma zgodę UKE na wprowadzenie dodatkowych opłat za usługi w roamingu, ale muszą się liczyć z bezkarnym odejściem klientów.

Portal rpkom.pl skierował zapytanie w sprawie dopłat do usług w roamingu na terenie Unii Europejskiej do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Z odpowiedzi uzyskanej od Martina Stysiaka, rzecznika prasowego UKE wynika, że do operatorów sieci Plus i Premium Mobile doszli dwaj kolejni: Virgin Mobile i NC+.

Zgadza się, otrzymaliśmy pozytywną decyzję w sprawie dopłat do roamingu w UE. Obecnie decyzja jest analizowana w zakresie w jakim będzie zastosowana w naszych ofertach. Z całą pewnością już dziś możemy powiedzieć, że planowane zmiany będą korzystne dla abonentów sieci Virgin Mobile. O zmianach będziemy informować na bieżąco - powiedziała Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Virgin Mobile Polska.

Przypominamy, że Polkomtel (operator sieci Plus) oraz Premium Mobile (korzysta z infrastruktury Plusa) otrzymali zgodę Urzędu na wprowadzenie dopłat na 12 miesięcy.

Jeśli operator podjął decyzję o pobieraniu dodatkowych opłat w okresie kolejnych 12 miesięcy musi mieć na uwadze, aby wysokość przychodów z osiąganych dopłat nie przekroczyła wysokości wykazanej przez operatora, zweryfikowanej przez Prezesa UKE i wykazanej w decyzji wysokości marży - powiedział Martin Stysiak. Jeżeli wykażemy, że marża będzie za wysoka, na operatora może zostać nałożona kara - dodał rzecznik UKE.

Jak na razie żaden z operatorów, którzy uzyskali zgodę UKE na podniesienie opłat za usługi świadczone w roamingu na terenie Unii Europejskiej, nie wprowadził tego w życie. Ze słów Stysiaka wynika, że może być to spowodowane strachem tych sieci przed utratą klientów.

W ocenie Prezesa UKE, zmiany w warunkach umownych nie są narzucane przez Prezesa UKE, który nie obliguje do ich wprowadzenia, tym samym wynikają z decyzji biznesowych przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Zgodnie z powyższym, w przypadku zmiany warunków umów, w tym cenników, polegającej na zastosowaniu dodatkowej opłaty z tytułu świadczenia detalicznych usług roamingu regulowanego, zmiana ta powoduje powstanie uprawnienia do wypowiedzenia umowy po stronie abonenta, przy czym dostawcy usługi roamingu nie przysługuje wówczas roszczenie o zwrot ulgi - poinformował Martin Stysiak.

Tego problemu nie będzie miał Premium Mobile, w którym umowy są zawierane bezterminowo i można je w każdej chwili zerwać bez żadnych konsekwencji. Dariusz Chlastwa, wiceprezes Premium Mobile, poinformował portal rpkom.pl, że operator ten zamierza wdrożyć stawki z decyzji o dopłatach od 1 listopada bieżącego roku.

Zmiany wynikające z decyzji UKE będą wdrożone od 1 listopada 2017. Zostaną one zakomunikowane naszym klientom drogą mailową, poprzez SMS oraz zamieszczone na naszej stronie internetowej - powiedział Chlastawa. Stawki, o których mowa, to 0 zł za rozmowy przychodzące, 0,08 zł za minutę połączenia wychodzącego, 0,03 zł za wiadomość SMS i 0,02 zł za przesłanie 1 MB danych.

Zobacz: [Aktualizacja II] Plus i Premium Mobile mają zgodę UKE na wyższe opłaty roamingowe

Źródło tekstu: rpkom.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu