DAJ CYNK

UKE o WiMAX2

26.07.2010

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3695

Ważne 0

0

UKE przygotował raport na temat WiMAX2, który będzie następcą technologii WiMAX.

UKE przygotował raport na temat WiMAX2, który będzie następcą technologii WiMAX.

Technologia WiMAX (ang. World Interoperability for Microwave Access) została opracowana w celu zapewnienia realizacji szerokopasmowych transmisji bezprzewodowych w obszarach o promieniu od kilku do kilkunastu kilometrów od stacji bazowej, które są realizowane w topologii punkt-wielopunkt głównie do świadczenia bezprzewodowego dostępu do Internetu. Istotną zaletą jest również bardzo duża szybkość przesyłu danych oraz znaczny zasięg działania stacji bazowych systemu, uniezależniony od warunków atmosferycznych oraz niewielkich przeszkód w postaci budynków czy drzew.

Pierwszy ze standardów IEEE 802.16 opublikowany w 2001 roku specyfikował technikę transmisji radiowej w zakresach częstotliwości od 10 do 66 GHz w warunkach bezpośredniej widoczności nadajników. Kolejnym był 802.16a, który definiował transmisję w łatwiejszym do wykorzystania zakresie od 2 do 11 GHz. Jego zaletą było niewątpliwie to, że nie była już wymagana bezpośrednia widoczność. Następnie przyjęto rozszerzenia tego standardu opublikowane jako 802.16b i 802.16c. Dotyczyły one gwarantowania jakości usług QoS (ang. Quality of Service). Kolejnymi wersjami były 802.16d (który był dopełnieniem 802.16a) oraz 802.16e. Jest to jak dotąd najnowszy standard (od 2007 roku). Pozwala on na dostęp mobilny, dlatego standard ten nazywany jest potocznie Mobile-WiMAX.

Powstaje kolejny standard - 802.16m, który nazywa się WiMAX2. Jest on odpowiedzią na standard LTE i ma być ratyfikowany w II połowie roku. Będzie on zgodny wstecz ze standardem 802.16e oraz dużo od niego szybszy. Posiadacze pasm, w których funkcjonuje obecnie WiMAX, będą mogli bez problemu korzystać z tych częstotliwości na potrzeby technologii WiMAX2.

Pierwsze testy technologii mają odbyć się w przyszłym roku, a pierwsze komercyjne urządzenia powinny być dostępne na rynku w 2012 roku. W tworzeniu standardu uczestniczą takie firmy, jak Intel, Samsung, Motorola, ZTE, Alvarion, Beceem, GCT Semiconductor, Sequans, XRONet oraz tajwański instytut ITRI.

Nowy standard ma posiadać zwiększony zasięg oraz lepsze wykorzystanie dostępnego pasma, oferować większą przepustowość sieci, działać na częstotliwościach poniżej 6 GHz, wykorzystywać kanały o szerokościach od 5 do 20 MHz oraz - co ciekawe - zapewniać możliwość łączenia wielu kanałów radiowych (ang. multi-carrier aggregation), mogą to być zarówno kanały sąsiadujące ze sobą jak też kanały odległe, leżące w tym samym lub różnych pasmach częstotliwości.

Poniżej w tabeli zamieszczone zostały parametry techniczne standardu IEEE 802.16m - WiMAX2.Doświadczenia z lat poprzednich wskazują, że technologia WiMAX nie cieszyła się dotychczas w Polsce zbyt dużą popularnością wśród użytkowników, jednak pozwalała na likwidację tzw. białych plam. Na brak jej popularności ma wiele czynników, m.in. stosunkowo wysokie całkowite koszty implementacji i użytkowania systemu w porównaniu do innych technologii m.in. z uwagi na stosunkowo wysoką cenę terminali abonenckich oraz niejednokrotną konieczność wykonania instalacji abonenckiej. Brak było też konkurencji na rynku dostawców sprzętu.

Zobacz: pełną treść raportu UKE (plik .pdf; 59 kB).

Źródło tekstu: UKE

Komentarze
Zaloguj się