DAJ CYNK

UKE kolejny raz przyjrzał się cenom roamingu

28.03.2011

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3261

Ważne 0

0

Urząd Komunikacji Elektronicznej przyjrzał się cenom roamingu międzynarodowego jakie oferują polscy operatorzy. Szykują się kolejne cięcia cen - obecne stawki nijak mają się do realnych kosztów jakie ponoszą operatorzy.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przyjrzał się cenom roamingu międzynarodowego jakie oferują polscy operatorzy. Szykują się kolejne cięcia cen - obecne stawki nijak mają się do realnych kosztów jakie ponoszą operatorzy.

Operatorzy ustalają ceny regulowanych usług na poziomie zbliżonym, ale nie przekraczającym ustalanych eurotaryfą oraz eurotaryfą SMS poziomów. Zamiast grać ceną, telekomy maksymalizują zysk, a identyczna strategia konkurentów zapewnia stabilność scenariusza, nawet w momentach wymuszanych administracyjnie dalszych cięć cen.

Poza granicami kraju Polacy zdecydowanie najchętniej wysyłają SMS-y oraz odbierają połączenia. Coroczne badania konsumenckie realizowane na zlecenie UKE wykazują cenę jako priorytet wyboru oferty przez klienta. W roamingu wiadomość SMS jest średnio o 0,31 euro tańsza od minuty połączenia głosowego.

Warto pamiętać, że usługi roamingu prawie we wszystkich sieciach rozliczane są poza abonamentem, a więc ich koszt jest jeszcze wyraźniej odczuwalny przy opłacaniu rachunku. Między innymi z tego powodu Prezes UKE prowadzi aktywną promocję regulacji usług roamingowych.

W ocenie regulatora wciąż droga transmisja danych nie powinna w 2015 r. kosztować użytkownika więcej niż 0,23 euro za 1 MB (plus VAT), zaś jego operatora nie więcej niż 0,15 euro za 1 MB bez VAT. Prezes UKE widzi także konieczność dalszych obniżek pozostałych cen usług telefonii ruchomej w roamingu, do momentu, w którym marże na usługach w roamingu nie będą różnić się od marży na usługach krajowych. Dzisiejsza dysproporcja w tym zakresie nie znajduje bowiem ekonomicznego uzasadnienia.Analizie poddano usługi roamingu realizowane w Polsce przez klientów zagranicznych operatorów (roaming pasywny), jak również realizowane przez klientów polskich operatorów poza granicami kraju (roaming aktywny), w pierwszym półroczu 2010 roku. Zbadano ponadto detaliczne cenniki polskich sieci telefonii ruchomej, wg stanu na 13. marca 2011 roku.

Źródło tekstu: UKE

Komentarze
Zaloguj się