DAJ CYNK

UKE analizuje ceny połączeń F2M

05.08.2010

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3002

Ważne 0

0

UKE opublikował analizę cen detalicznych za usługi połączeń do sieci ruchomych oferowanych przez operatorów stacjonarnych (F2M).

UKE opublikował analizę cen detalicznych za usługi połączeń do sieci ruchomych oferowanych przez operatorów stacjonarnych (F2M).

Analiza została sporządzona w oparciu o dane dostępne na dzień 1 maja 2010.

Zauważalny spadek liczby abonentów korzystających z usług telefonii stacjonarnej, zmienia strukturę przychodów z usług stacjonarnych, jak również taryfy abonamentowe oraz ceny połączeń. Spośród różnych rodzajów połączeń największe zyski sumaryczne przynoszą operatorom połączenia typu F2M, czyli połączenia kierowane z sieci stacjonarnych do sieci ruchomych.W podsumowaniu analizy stwierdzono, że średnie ceny połączeń z sieci stacjonarnych do Orange, Era i Plus w okresie od 1 lipca 2009 roku do 1 maja 2010 roku zostały obniżone średnio o prawie 29%, z 0,73 zł do 0,52 zł za minutę połączenia.

Spośród największych dostawców usług stacjonarnych, jedynie spółki Telefonia Dialog i Multimedia Polska nie obniżyły cen połączeń do operatorów sieci Orange, Era i Plus. Pozostałych ośmiu operatorów (MNI Telecom, Vectra, Sferia, Aster, PTC, UPC Polska, Netia i TP) dokonało takich obniżek. W zakresie połączeń do sieci Play wśród analizowanych operatorów tylko Telefonia Dialog pozostawiła wysokość cen na tym samym poziomie.

Średnia opłata za połączenia do Play w okresie od 1 lipca 2009 roku do 1 maja 2010 roku u operatora PTC wzrosła o 16%. W tym czasie ceny u pozostałych operatorów (MNI Telecom, Vectra, Sferia, Aster, Multimedia Polska, UPC Polska, Netia i TP) zostały obniżone. Średnie obniżki dla analizowanej grupy operatorów wynosiły ponad 11%, z 0,94 zł do 0,83 zł za minutę połączenia.

Obniżenie stawek MTR wpłynęło na obniżenie cen za usługi połączeń z sieci stacjonarnych do sieci ruchomych i choć przełożenie efektów regulacji rynku hurtowego zakańczania połączeń głosowych w sieciach ruchomych na poziom cen na rynku detalicznym następuje z reguły z pewnym opóźnieniem (a niektórzy operatorzy stacjonarni nie obniżają swoich cen detalicznych w ogóle), to jednak bezsprzecznie działania regulacyjne na szczeblu hurtowym przekładając się na rynek detaliczny, przyczyniają się do zwiększania dostępności i wykorzystania usług telekomunikacyjnych.

Zobacz: pełna treśc analizy UKE dotycząca cen połączeń F2M (plik .pdf; 127 kB).

Źródło tekstu: UKE

Komentarze
Zaloguj się