DAJ CYNK

UKE: analiza cen usług dostępu do stacjonarnego Internetu

27.12.2012

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 22

Ważne 0

0

UKE przygotował analizę kształtowania się cen dostępu do sieci Internet w oparciu o kalkulacje kosztów korzystania z tej usługi.

UKE przygotował analizę kształtowania się cen dostępu do sieci Internet w oparciu o kalkulacje kosztów korzystania z tej usługi.

Analizie zostały poddane oferty dostawców internetu, których udział w liczbie aktywnych łączy lub liczbie abonentów wyniósł co najmniej 0,5%. Na tej podstawie wytypowano dziesięciu operatorów. Raport został stworzony w oparciu o cenniki pobrane ze stron internetowych operatorów wg stanu na 5 grudnia 2012 r.Z raportu wynika, że korzystniejsze oferty dla klienta indywidualnego są w stanie przedstawić operatorzy telewizji kablowych (TVK), oferujący usługi stacjonarne w oparciu o własne łącza. Inni operatorzy kablowi, którzy umożliwiają dostęp w oparciu o infrastrukturę Orange z reguły oferują swoje usługi po wyższej cenie, wynika to między innymi z konieczności ponoszenia przez klienta comiesięcznej opłaty za utrzymanie łącza. Dostęp do ofert operatorów TVK nadal jest jednak utrudniony dla klientów z mniejszych miejscowości, dlatego też częściej korzystają oni z mniej atrakcyjnych cenowo usług pozostałych przedsiębiorców telekomunikacyjnych.Objęte analizą UKE oferty dla biznesu dotyczą małych i średnich przedsiębiorstw. Raport nie uwzględnia ofert dla klientów korporacyjnych, dla których oferty przygotowywane są w trybie indywidualnych negocjacji z operatorami. Z porównania cen ofert dostępnych dla firm i klienta indywidualnego wynika, że oferty dla firm są zdecydowanie mniej atrakcyjne cenowo. Wynika to z diametralnie innego profilu świadczonych usług, jak i konieczności zaoferowania szeregu usług dodatkowych - pakietów bezpieczeństwa i zagwarantowania wysokiej przepływności do i od klienta (łącza symetryczne).

Zobacz: pełna analiza cen usług dostępu do stacjonarnego Internetu (plik .pdf; 683 kB).

Źródło tekstu: UKE

Komentarze
Zaloguj się