DAJ CYNK

Trudne relacje sieci Play z T-Mobile Polska

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 17366

Operator sieci Play zawsze ją reklamował, jako dającą dostęp do zasięgu 4 sieci komórkowych. Z takim modelem biznesowym P4 wybiera się też na giełdę. W całej tej układance jednak zaczyna coś się psuć.Operator sieci Play zawsze ją reklamował, jako dającą dostęp do zasięgu 4 sieci komórkowych. Z takim modelem biznesowym P4 wybiera się też na giełdę. W całej tej układance jednak zaczyna coś się psuć.

T-Mobile Polska jest największym partnerem roamingowym Play, udostępniającym klientom fioletowej sieci swoją infrastrukturę w celu uzupełnienia braków w tym zakresie po stronie P4. Jak informuje Gazeta Giełdy Parkiet, operator sieci komórkowej Play musi być gotowy do zmiany rozliczeń z T-Mobile Polska.

Jak wynika z naszych informacji, umowa Playa i T-Mobile ma dwie części. Jedna reguluje pewien stały wolumen ruchu, jaki młodszy gracz może wpuszczać do sieci partnera. Druga część kooperacji opiera się zaś na miesięcznych prognozach składanych przez Playa, pozwalających mu na wykorzystanie sieci partnera w większym stopniu za dodatkową opłatą. Jak się dowiedzieliśmy, T-Mobile zaakceptował prognozy Playa ostatni raz ponad rok temu i przestaną być one honorowane w lipcu br. To oznacza, że - przynajmniej do czasu porozumienia - Play będzie musiał ograniczyć skalę korzystania z sieci transmisji danych T-Mobile - czytamy na łamach Parkietu.

Play oczywiście ma umowy roamingowe także z operatorami sieci Plus i Orange, jednak są one droższe dla operatora fioletowej sieci. Jak wynika ze sprawozdań Playa, dzięki temu zaoszczędził w pierwszych latach współpracy, a T-Mobile w ciągu trzech lat uzyskał dodatkowe 0,5 mld zł przychodów. Od kilkunastu miesięcy operatorzy prowadzą cichą wojnę i nie jest pewne, jak się ona skończy - dodaje Parkiet.

Zobacz: Play dementuje plotki o zniesieniu roamingu krajowego w T-Mobile i Orange
Zobacz: [Aktualizacja] Play ponownie ogranicza Internet

Informacje gazety zbieżne są z ustaleniami TELEPOLIS.PL. Jeszcze na początku tego miesiąca Marcin Gruszka komentując sprawę ograniczenia prędkości mobilnego Internetu do 1,5 Mb/s stwierdził, że nie chodzi o oszczędzenie na wydatkach - "My nawet chcemy wydawać więcej na sieć ;-)".

Przyglądając się działaniom T-Mobile idzie zauważyć, także w komunikacji, duży nacisk na jakość i możliwości sieci. Najwidoczniej operator nie chce zaoferować zbyt dużo swojemu konkurentowi. A jak wynika z szacunków TELEPOLIS.PL, w 2016 roku cztery główne sieci przetransferowały 1,3 mld GB danych (1325 PB). Z tego ponad 400 PB przetransferowali użytkownicy Play, a było to ponad dwa razy więcej niż u użytkowników T-Mobile.

Zobacz: W 2016 roku przetransferowaliśmy mobilnie ponad 1,3 mld GB danych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Gazeta Giełdy Parkiet, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu