DAJ CYNK

Trochę historii - 110 lat Ericssona w Polsce

18.11.2014

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2206

Ważne 5

0

Pod skrótami działających w przedwojennej Polsce firm PAST i PASE kryje się Ericsson, który obchodzi właśnie 110 lat działalności w Polsce.

Pod skrótami działających w przedwojennej Polsce firm PAST i PASE kryje się Ericsson, który obchodzi właśnie 110 lat działalności w Polsce.

Ericsson rozpoczął rozbudowę sieci telefonicznej w Warszawie na podstawie umowy z operatorem szwedzkim SAT, należącym do Henrika Tore Cedergrena. W pierwszych latach XX wieku SAT otrzymała koncesję na budowę sieci telefonicznych w Warszawie i Moskwie. Firma Cedergrena została w 1918 roku wykupiona przez Ericssona.

Uruchomiona w 1904 roku pierwsza centrala telefoniczna Ericssona przy ul. Zielnej 37 obsługiwała ponad 5000 aparatów. Autorem projektu gmachu był profesor Politechniki Sztokholmskiej Isaak Gustaf Clason. Liczba telefonów w Warszawie rosła tak szybko, że wkrótce trzeba było centralę rozbudować w przylegającym budynku przy ul. Zielnej 39. Legendarny dziś budynek PAST-y był w tamtym czasie najwyższym budynkiem w całym Imperium Rosyjskim.

W latach międzywojennych rząd w Polsce, szukał odpowiedniego partnera do współpracy przy rozbudowie łączności telefonicznej. Wybór padł na sprawdzoną firmę która dotychczas z powodzeniem rozbudowywała w kraju sieci telefoniczne. W 1922 roku, Polski rząd i Ericsson tworzą wspólnie Polską Akcyjną Spółkę Telefoniczną (PAST) celem budowy i eksploatacji sieci telefonicznych. Ericsson miał w niej 4/7 udziałów, pozostałe należały do rządu polskiego.

Polski rynek okazał się wkrótce tak chłonny, że Ericsson uruchomił kolejną firmę - Polską Akcyjną Spółkę Elektryczną (PASE), która miała zakłady montażowe i produkcyjne w Warszawie, Wełnowcu i Radomiu. PASE produkowała m.in. sprzęt telefoniczny i sygnalizacji kolejowej na potrzeby rynku polskiego. PASE dostarczała słynne centrale automatyczne OS, w Polsce zwane SALME.

Po wojnie Ericsson otworzył biuro techniczne w Warszawie, jednak z przyczyn politycznych nie odnotował w tym czasie wielkich sukcesów. Na dobre wrócił do Polski w 1992 roku, rejestrując spółkę w Warszawie.

Aktualnie Ericsson współpracuje w Polsce z wszystkimi najważniejszymi operatorami komórkowymi. Firma zapewnia operatorom infrastrukturę, systemy informatyczne, utrzymanie i obsługę sieci.

Źródło tekstu: Ericsson

Tagi: Ericsson
Komentarze
Zaloguj się
3. ~
0

2014-11-21 18:31:47

Miałem kiedyś telefon Ericssona. Zniszczył mi go autoryzowany "serwis" CCS.

Odpowiedz

2. mi80
1

2014-11-18 19:50:28

Mój pierwszy telefon to Ericsson właśnie :-) GA628

Odpowiedz

1. alias
1

2014-11-18 15:44:48

Kolejne kilka tysięcy miejsc pracy w Polsce dał Ericsson nawiązując ścisłą współpracę z takimi firmami jak chociażby łódzki Ericpol. :)

Odpowiedz