DAJ CYNK

TP o nielegalnych danych w Internecie

05.12.2005

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5813

Ważne 0

0

Telekomunikacja Polska informuje, że w Internecie działa wyszukiwarka (tzw. Polska Książka Telefoniczna), w której bezprawnie publikowane są numery Klientów Prywatnych TP, w tym numery zastrzeżone.

Telekomunikacja Polska informuje, że w Internecie działa wyszukiwarka (tzw. Polska Książka Telefoniczna), w której bezprawnie publikowane są numery Klientów Prywatnych TP, w tym numery zastrzeżone.

Działanie wyszukiwarki narusza ustawę o ochronie baz danych oraz interesy TP i jej Klientów. Spis ten nie ma nic wspólnego z oficjalną książką telefoniczną TP.

Telekomunikacja Polska nie udostępniała i tym bardziej nie sprzedawała danych swoich Klientów na potrzeby Polskiej Książki Telefonicznej oraz żadnej innej tego typu publikacji, poza oficjalną książką telefoniczną TP. W celach komercyjnych TP udostępnia bazy numerów Klientów Prywatnych (z danego województwa, powiatu, gminy, miasta lub ulicy), bez udostępniania jakichkolwiek danych osobowych. Jako właściciel bazy danych, TP ma wyłączne prawo do wykorzystywania i rozpowszechniania całości lub części zwartych w niej informacji.

Firma podjęła działania zmierzające do zablokowania nielegalnego serwisu. Do właściciela PKT w Internecie wysłane zostało pismo z żądaniem zaniechania naruszeń prawa, a do providera z żądaniem zablokowania nielegalnego serwisu i usunięcia z serwerów wskazanych danych. TP nie otrzymała na nie odpowiedzi. W związku z tym, następnym krokiem TP będzie skierowanie pozwu sądowego przeciwko właścicielowi PKT w Internecie.

Zbiór danych Klientów TP publikowany w wyszukiwarce internetowej jest identyczny z informacjami, które znajdowały się w książkach telefonicznych Telekomunikacji Polskiej w 2003 roku, wydanych na płytach CD. Oznacza to, że najprawdopodobniej doszło do złamania oprogramowania zabezpieczającego płyty i nielegalnego skopiowania danych. Jest to działanie przestępcze, naruszające przepisy kodeksu karnego.

Cześć z publikowanych w PKT numerów została w ciągu 2 ostatnich lat zastrzeżona. Telekomunikacja Polska nie ma jednak wpływu na ich prezentowane w PKT, nie ponosi także odpowiedzialności za treści prezentowane w tym serwisie.

Źródło tekstu: Telekomunikacja Polska

Komentarze
Zaloguj się
9. ~Lechita
0

2007-01-07 14:57:23

Uniemożliwianie przez TP dostępu do danych teleadresowych jej klientów jest skandalicznym ewenementem na skalę cywilizowanej Europy. Takie dane bez problemów udostępniają odpowiednie firmy niemieckie, szwedzkie itd. (często łącznie z mapką lokalizacji abonenta w danej miejscowości). A przecież te kraje bardzo chronią prywatność swoich obywateli (tam gdzie należy!!!) i są wysoko rozwiniętymi demokracjami. Podstawą działań TP jest bałamutna ustawa o ochronie danych osobowych, która służy głównie ukrywaniu wszelkiej maści przestępców i kombinatorów (w tym naszych "starszych braci w wierze").

Odpowiedz

8. CWANIAQ
0

2005-12-12 10:26:52

Wyjaśnienie do artykułu Gazety Wyborczej "Numery uciekły z bazy TP SA" z 30 Listopada 2005 roku W nawiązaniu do artykułu Anny Twardowskiej na temat naszej Ksiązki Telefonicznej, pragniemy poinformować: - Kłamstwem jest, jakoby były to wykradzione numery i do tego zastrzeżone z TP. - W naszej bazie widnieją te same numery, co w wersji papierowej Ksiązki Telefonicznej. -Nie są tu udostępnione numery zastrzeżone i takich nie posiadamy w naszej bazie. - Nie podajemy numerów Domów ani mieszkań a jedynie ulice, są to ogólnie dostępne Standardowe informacje a takowe nie mogą być objęte prawami autorskimi. - Baza nasza zawiera jedynie ogólnie dostępne dane i dane udostępnione również publicznie przez tp w wersji Papierowej na CD bądź przez call center tp. Telekomunikacja Polska sama sprzedaje bazy http://www.tp.pl/prt/pl/dla_biznesu/sprzedaz_baz_danych/ i nikt ich nie musi wykradać. Udostępniamy jedynie usługę, jakiej Polacy są pozbawieni przez monopolistę bez skrupułów, Który każe sobie słono płacić za każde połączenie z biurem numerów.

Odpowiedz

7. ~Huawei
0

2005-12-07 02:01:45

Zawsze może pojawić się ponownie w innym kraju...

Odpowiedz

6. D@rio
0

2005-12-05 20:59:13

dokładnie. I to był błąd ;) ale naszczęście jest "lepsza alternatywa" ;))

Odpowiedz

5. ~wlo
0

2005-12-05 20:16:16

camel - książka jest nadal, jednak w częsci "firmowej?. Książka klientów indywidualnych zniknęła z internetowej książki tepsy (ditela dokładnie) właśnie w... 2003 roku ;-)

Odpowiedz

4. ~wlo
0

2005-12-05 20:14:19

mówiłem, że z płyt...

Odpowiedz

3. ~camel
0

2005-12-05 19:34:04

Z tego co mamietam, jakies 1,5 do 2 lat temu na wlasnie stronie Tepsy byla ksiazka telefoniczna w formie wyszukiwarki, ktora zostala szybko usunieta. Co oni odpierda***??? Razem z Orangutanem powinni byc wywiezieni

Odpowiedz

2. D@rio
0

2005-12-05 18:30:59

a tak swoja droga ciekawe jakim cudem TP S.A. wpadla na trop tej ksiazki w internecie. Pewnie jakis fun TP S.A. podkablowal. Kompletny de**l ...

Odpowiedz

1. D@rio
0

2005-12-05 18:20:07

to bardzo dobra strona :) Mam nadzieje ze jej nie usunal!! :) Sam z niej czesto korzystam ;) ...a nie bede dzwonil na 18 913 zeby TP S.A. kabze nabijac :/ takie cos powinno byc bezplatnie udostepniane w internecie jak to robi PlusGSM czy Netia...

Odpowiedz