DAJ CYNK

TP chce zmienić umowy z operatorami

28.09.2007

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 1834

Ważne 0

0

28. września Telekomunikacja Polska wysłała do wszystkich operatorów, z którymi współpracuje na podstawie ramowej oferty połączenia sieci (RIO), propozycję aneksów do obowiązujących umów. Mają one na celu dostosowanie stawek rozliczeń międzyoperatorskich, tak aby uwzględniały wyniki zakończonego w sierpniu audytu kosztowego.

28. września Telekomunikacja Polska wysłała do wszystkich operatorów, z którymi współpracuje na podstawie ramowej oferty połączenia sieci (RIO), propozycję aneksów do obowiązujących umów. Mają one na celu dostosowanie stawek rozliczeń międzyoperatorskich, tak aby uwzględniały wyniki zakończonego w sierpniu audytu kosztowego.

Propozycje aneksów zmieniają stawki rozliczeń w oparciu o płaską stawkę interkonektową oraz stawki i zasady rozliczeń w zakresie hurtowego dostępu do sieci TP (WLR). To konsekwencja wystąpienia firmy do UKE o zmianę oferty ramowej połączenia sieci TP z sieciami innych operatorów.

Dotychczasowe stawki były narzucane przez UKE na podstawie innych wyliczeń niż model kosztowy, gdyż regulator kwestionował wcześniejsze kalkulacje TP. W efekcie, zdaniem TP, firma musiała świadczyć usługi poniżej rzeczywistych kosztów. Sytuacja zmieniła się 23. sierpnia, kiedy TP przekazała do UKE zaudytowane sprawozdanie z rachunkowości regulacyjnej za 2006 rok z pozytywną opinią biegłego rewidenta oraz wynikami kalkulacji kosztów usług na 2007 rok. Dlatego, zdaniem TP, obecnie nie ma już podstaw do ustalania cen na podstawie innych metodologii, gdyż zgodnie z wcześniejszym stanowiskiem UKE, wynikającym z decyzji nakładających obowiązki na TP, miały one zastosowanie jedynie w sytuacji, kiedy nie ma potwierdzonego modelu kosztowego.

Audyt przeprowadził powołany przez Prezesa UKE biegły rewident Ernst &Young Audit, który wydał opinię bez zastrzeżeń stwierdzającą, że sprawozdanie i wyniki kalkulacji kosztów zostały sporządzone zgodnie z prawem i zatwierdzoną przez Prezesa UKE instrukcją rachunkowości regulacyjnej, opisami kalkulacji kosztów oraz opisem przeszacowania środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Źródło tekstu: Telekomunikacja Polska

Komentarze
Zaloguj się
18. ~S
0

2007-10-07 22:31:33

Mam nadzieje, ze to czas kampanii wyborczej udzielil sie takze p. Strezynskiej. Po wyborach, jak wszystko przycichnie, to moze w koncu UKE się pochyli nad audytem i względna normalność wróci

Odpowiedz

17. ~KKW
0

2007-10-07 16:26:57

13 ~ - tu nie chodzi o wywijanie sie. Jezeli TP sprzedaje lacza ponizej kosztow, bo takie ceny dyktuje UKE, to raczej nie TP jest nie w porzadku, tylko wyliczenia UKE sa wziete z kosmosu!

Odpowiedz

16. ~KKW
0

2007-10-07 16:24:13

~miter - to nie oferta alternatywnych jest silna, tylko wsparcie jakiego udziela im UKE

Odpowiedz

15. ~Marcin
0

2007-10-05 13:24:19

No i w tym swietle pojawia sie pytanie, czym kieruje sie UKE przy podejmowaniu decyzji, bo jak pokazuje przyklad audytu, na pewno nie rzetelna kalkulacja, ani nie wydawanymi przez siebie regulaminami... Wiec czym?! Intuicja pani prezes?

Odpowiedz

14. ~Marcin
0

2007-10-05 13:19:14

No niestety to jest dowod albo na niekompetencje UKE albo na zla wole p. Strezynskiej. Ewentualnie na jedno i drugie. W obu przypadkach kompromituje to regulatora...

Odpowiedz

13. ~
0

2007-10-02 12:49:55

Jedna kłoda to może ich nie zatrzyma ale jak się dołoży jeszcze kilka to zaczną biegać tyle że w kółko :X Oferty alternatywnych po liniach telepsa są korzystniejsze ze względu na nakaz uke jesli tp się z tego wywinie to ich oferty nie będą już różnić się cenowo a o kilka złotych to nie wiem czy ktoś będzie się chciał szarpać :F

Odpowiedz

12. ~miter
0

2007-10-01 11:30:21

kupe zrobia a nie wykoncza ;). oferta alternatywnych operatorow jest na tyle silna, ze byle kloda pod noge nie powstrzyma ich biegu

Odpowiedz

11. ~ukenamuniu
0

2007-10-01 00:15:16

mareks: PSI powinna być wyższa o 250%. Nie wiesz co to PSI? Żenada...

Odpowiedz

10. ~mareks
0

2007-09-30 15:28:41

widac tp uważa, że jak zawiodły wszystkie sposoby konkurowania to należy wykończyć konkurencje; wg mnie żenada

Odpowiedz

9. ~Piecia
0

2007-09-30 07:13:07

6 - żadna łapówa wszystko cacy na fakture

Odpowiedz

8. ~adam99
0

2007-09-29 20:24:00

Załóżmy że zarząd tpsa co roku będzie sobie przyznawał premie po 20 mln zł/osobę, bedzie kupował luksusowe samochody i będzie robił chybione inwestycje. Koszty niewątpliwie wzrosną, ale czy to znaczy że my wszyscy mamy za to zapłacić ? UKE bierze cenę za interconnect na podstawie średnich stawek w UE, a jeśli tpsa nie potrafi sie dobrze zarządzać, bo np. kilkdziesiąt mln złotych idzie rocznie dla France Telecom za samo logo firmy !! to niestety, ale to jest ich problem a nie nasz.

Odpowiedz

7. malony
0

2007-09-29 10:33:44

heheh mowisz ze UKE mozna decydowac ze jakas firma ma sprzedawac cos ponizej kosztow tak?:)

Odpowiedz

6. ~Ben
0

2007-09-29 04:13:15

Ernst &Young Audit - ciekawe ile milionow wzieli łapówy od TP SA ?!

Odpowiedz

5. ~adam99
0

2007-09-28 23:07:19

UKE decyduje jakie będą opłaty za interconnection a nie TPSA. Ten list od tpsa operatorzy spokojnie mogą wyrzucić do kosza.

Odpowiedz