DAJ CYNK

TerraNet - przyszłość czy tylko substytut?

23.09.2007

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2783

Ważne 0

0

Szwedzka firma TerraNet zamierza wdrożyć nową technologie, umożliwiającą komunikację między telefonami komórkowymi, z pominięciem stacji bazowych.

Szwedzka firma TerraNet zamierza wdrożyć nową technologie, umożliwiającą komunikację między telefonami komórkowymi, z pominięciem stacji bazowych.

Docelowym miejscem dla tej technologii są ubogie kraje, gdzie sieci komórkowe mają słaby zasięg lub nie mają go wcale. TerraNet (nazwa technologii jest taka sama jak firmy) działa w oparciu o specjalnie zmodyfikowane telefony, przystosowane do współpracy ze sobą. Efektywny zasięg takiego telefonu to nieco ponad kilometr. Autorzy nowej technologii mają nadzieje, że w niedalekiej przyszłości nie będzie konieczności budowania specjalnych telefonów. Oczekują, że producenci telefonów komórkowych dołączą do nich stosowne moduły do obsługi TerraNet, tak jak to ma miejsce teraz z WiFi czy Bluetooth.

Ciężko już teraz wyrokować czy nowa technologia przyjmie się na rynku. Specjaliści od rynku przychylają się raczej do stwierdzenia, że TerraNet, będzie tylko słabym substytutem technologii GSM w ubogich krajach.

Źródło tekstu: BBC, wł

Komentarze
Zaloguj się
16. ~
0

2007-09-24 16:03:59

gdzies czytalem,ze w projektowanych systemach telefonii komorkowej czwartej generacji obok klasycznych stacji bazowych ich role maja w pewnych sytuacjach wspomagac telefony np przy olbrzymim zageszczeniu abonentow np na meczu

Odpowiedz

15. liko
0

2007-09-24 11:02:42

tylko rzeczywiście będzie potrzeba nowej mega-baterii jak telefon ma prawie non stop nadawać....

Odpowiedz

14. ~ezin2
0

2007-09-24 10:55:12

Pomysł świetny telefonowanie za free. Oczywiście raczej w dużych miastach, dojeżdzam do pracy podłaćzam telefon do zasilania ustawiam tryb TERRANET i inni w pobliżu korzysaja z mojego telefonu jako stacji bazowej. Kiedy ja jadę do innego miasta to ja kożystam z usług innych. Tylko czy telekomy sie na to zgodzą ? Chociaż na VoiP-a też sie nie chciały zgodzić a działa

Odpowiedz

13. ~srq
0

2007-09-24 10:16:25

Amerykanie dawno opracowali taki system - patrz motorolki z literką i przed nazwą...

Odpowiedz

12. liko
0

2007-09-23 23:48:33

Lol Richo :D:D A co z plemiennymi ładowarkami? Pewnie zasilane beda plemiennymi elektrowniami typu dynamo+stary_rower+plemienny_wioskowy_przygłupek :P

Odpowiedz

11. ~jojo
0

2007-09-23 19:42:05

Pomysł niby dobry... Jednak ciekaw jestem, co stanie się, gdy ktoś posiadający telefon z systemem TerraNet oddali się na odległość większą niż kilometr od najbliższego użytkownika posiadającego taki sam telefon...?

Odpowiedz

10. ~frank
0

2007-09-23 19:18:08

Jeśli chcesz zadzwonić do osoby korzystającej z tej samej sieci za pomocą tej technologii, ale znajdujecie się dalej niż w bezpośrednim zasięgu (do 1km.), to rozmowa jest przekierowywana na telefon innego użytkownika, a dalej do następnego (w sumie aż do 7 razy),czyli można przeprowadzić rozmowę z osobą odległa o 20 km. Warto wspomnieć,że przesyłanie SMS''ów w obrębie sieci opartej na TerraNet jest bezpłatne.

Odpowiedz

9. r
0

2007-09-23 14:06:44

A nie mogą sobie afrykanerzy cb radia kupić albo walkie-talkie?

Odpowiedz

8. malik
0

2007-09-23 14:03:58

operatorzy mają do gadania sporo, bo to oni są hurtowymi odbiorcami telefonów. Technologia ma działaś właśnie mniej wiecej jak p2p. News był już gdzieś na portalach..

Odpowiedz

7. rcicho
0

2007-09-23 13:32:53

A co tu mają do dopuszczania operatorzy? Po prostu wejdą takie telefony do otwartej sprzedazy i już. Swietnie takie cos sie sprawdzi w obrębie 1 plemienia, albo na plemiennym polowaniu. Tylko cena takich foników musiałby być znośna

Odpowiedz

6. ~
0

2007-09-23 12:49:03

Fajna technologia ale zmniejszająca przychody - operatorzy nie dopuszczą do pojawienia się czegoś takiego. :D

Odpowiedz

5. ~paul
0

2007-09-23 11:55:44

A gdyby dane były przekazywane między telefonami niczym w p2p, przy założeniu odpowiedniej przepustowości i nowej generacji baterii?

Odpowiedz

4. ~hand
0

2007-09-23 10:33:26

zasięg 1 km jak na Afrykę to raczej mało (chociaż lepsze to niż nic):/ to może się jednak nie sprawdzić

Odpowiedz

3. ~xxxx
0

2007-09-23 10:03:55

fajne rozwiazanie, sadze ze przyjmie sie bez wiekszego problemu.. sam bym kupil taki fon.

Odpowiedz

2. ~telemaniak93
0

2007-09-23 08:16:27

to jak krutko faluwka czy jaks tak :)

Odpowiedz