DAJ CYNK

TELKO.in: Play negocjuje współpracę sieciową z Plusem

14.01.2014

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 15423

Ważne 26

3

Porozumienie z Plusem jest warte puszczenia w niepamięć drażliwej ugody rządu ze Sferią.

Decyzja rezerwacyjna dla Sferii została wydana, ale nie wiadomo czy Play - mimo wcześniejszego oburzenia - ją zaskarży. Niewykluczone, że w perspektywie ma do zrobienia duże interesy z właścicielem Plusa.

P4, operator sieci Play, negocjuje z Polkomtelem (grupa Zygmunta Solorza-Żaka) możliwość współdzielenia infrastruktury telekomunikacyjnej - przede wszystkim pod kątem budowy wspólnej sieci na częstotliwości 800 MHz - wynika z naszych informacji. Na wspólnym LTE800 zapewne by się nie skończyło. Strony nie komentują tych informacji. Ale Play nabrał wody w usta w drażliwej sprawie wydanej pod sam koniec ubiegłego roku decyzji rezerwacyjnej dla Sferii.

- Bez komentarza - usłyszeliśmy w biurze prasowym Play na pytanie o Sferię. Tuż przed nowym rokiem ten współkontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka operator formalnie otrzymał (na mocy bezprecedesowego porozumienia z polskim rządem) bloki radiowe w cennym paśmie 800 MHz.

Zobacz: T-Mobile i P4 zaczynają ofensywę prawną przeciwko porozumieniu Sferia-SP

- Ta decyzja budzi nasz sprzeciw - grzmiał Play (i inni operatorzy również) w sierpniu 2013 r., kiedy tylko ugoda wyszła na jaw. Dzisiaj z niewiadomych powodów Play nie chce powiedzieć, czy rozpocznie kroki sądowe przeciw efektowi porozumienia, jakim jest grudniowa decyzja rezerwacyjna. Inne sieci są równie niezdecydowane, choć bardziej otwarte w swoich komentarzach.

- Analizujemy decyzję rezerwacyjną Sferii i w zależności od wyników tej analizy podejmiemy ewentualnie decyzję o uruchomieniu procedury przed sądem - mówi Cezary Albrecht, szef biura regulacji T-Mobile Polska. Ten operator na ugodę Sferii z rządem zareagował bardzo nerwowo, sugerując nawet ustami swego prezesa Miroslava Rakowskiego matactwa na styku: rząd i biznes. Zapowiadał odwołanie do Komisji Europejskiej. Dzisiaj ton T-Mobile brzmi łagodniej, ale operator prawdopodobnie podejmie dalsze kroki. Na minus decyzji wciąż zalicza przyznanie Sferii bloku 2 x 5 MHz w paśmie 800 MHz bez żadnych dodatkowych opłat oraz bez zobowiązań pokryciowych. Na plus: ograniczenie uruchomienia przez Sferię sieci LTE800 do czasu, gdy taką samą możliwość - w wyniku przeprowadzenia aukcji - będą mieli też konkurenci operatora.

Zobacz: Sferia: bulwersuje mnie forma, a nie treść

- W sprawie Sferii odmówiono nam dostępu do pełnej treści ugody oraz akt sprawy. Od tych decyzji - odmawiających nam dostępu do informacji - teraz się odwołujemy. Dopiero po zapoznaniu się z dokumentami źródłowymi podejmiemy decyzje o ewentualnych dalszych działaniach prawnych - mówi natomiast Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska. Ten operator na ugodę rządu ze Sferią zareagował spokojniej. Podobno zaproponował nawet kompromisowe rozwiązanie, które ostatecznie stało się elementem decyzji rezerwacyjnej dla Sferii: zamrożenie częstotliwości do czasu zakończenia aukcji. Orange pójdzie do sądu, tylko jeżeli uzna że warto wydawać na to pieniądze. Ale żaden z nich nie negocjuje dzisiaj z Polkomtelem ważnej umowy. Inaczej Play, który musi rozwiązać strategiczny problem zbliżającej się aukcji i budowy sieci potem.

T-Mobile i Orange już współdzielą infrastrukturę i prawdopodobni wspólnie zbudują także nową sieć LTE800. Polkomtel i P4 są więc wręcz skazane na podobną współpracę. Z naszych rozmów z osobami zbliżonymi do sprawy wynika, że świadomość tego jest po obu stronach. Co ważne, Polkomtel jest obciążony sporym zadłużeniem. Na emisję obligacji o podwyższonym ryzyku ma się zdecydować wkrótce także Play. Obie strony są więc bardzo zainteresowane obniżaniem kosztów działalności, a przez to otwarte na współpracę. Bez tego na dłuższą metę trudno będzie im konkurować z tandemem T-Mobile-Orange.

Zobacz: Pytel: jak nie jedna sieć LTE, to dwie

Orange szacował oszczędności dzięki wspólnej z T-Mobile sieci na 200 mln zł rocznie począwszy od 2015 r. Dogadanie współpracy z T-Mobile zajęło około pół roku. Korzyści dla obu firm były dosyć oczywiste: miały sieć o podobnym zasięgu i organizacje w podobnym kształcie. Inaczej jest z Playem i Plusem. Play oczekuje, że wspólne przedsięwzięcie zostanie oparte na jego strukturze kosztów - znacznie niższych, niż w wielkiej trójce. Ma za to o połowę mniej infrastruktury niż Polkomtel, co obniża jego atrakcyjność dla partnera. Plus nie będzie mógł zredukować infrastruktury tak, jak Orange i T-Mobile. W ich porozumienie korzyści układały się po równo. W przypadku konkurentów przesunięte są w kierunku Playa.

Negocjacje muszą być trudne i żadna ze stron nie chce ich narazić. Dlatego lepiej nie komentować decyzji dla Sferii.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
153. ~Octopus
-1

2014-01-16 09:11:26

Play wywalił kupę kasy na częstotliwości . Poza posiadaniem określonego pasma trzeba mieć tyczki aby to zaczęło "banglać". Pleya nie stać na tak kosztowne inwestycje - bo ma dług. A Chińczyk nie chce dalej pompować kasy w mało rentowny biznes. ARPu - klientów pleya to cienizna. Nie da się takich inwestycji finansować przy tak marnych przychodach (nettto) a przy tak dużych opłatach/zobowiązaniach. Marnie widzę tę współpracę, ale na klientów Pleja chętkę na Orange. Przy tak gwałtownym wzroście technologicznym trzeba mieć zasoby finansowe, aby utrzymać się w siodle ( oferowanie usług na określonym poziomie) . Wg. testów na pleju owe LTE to 4 Mbit w mieście.(w drodze nie ma LTE - to znaczy na nie mogłem załapać się na tę prędkość []trasa - Gdańsk- Warszawa-Toruń[] ; Toruń - Łódź, Toruń -Kraków[] dotyczy to także m2m [] ) - i to ma być LTE ? To jakaś żenada. Dlatego Plej chce wejść w układ z Plusem - to raz. Dwa. Odsprzedanie Pleja(papiery dłużne) z dobrą umową LTE to o wiele leszy zysk dla Chińczyków. Obawiam się jednego.. ograniczenia przepustowości LTE w Plusie po tym "mariażu" . Jak na razie Plus i T-mobile w trasie zapewniają najlepszą jakość trafic-u DATA. Może to wina lepszych komórek , może pogody , może uśmiechu losu.

Odpowiedz

152. ~Gus
0

2014-01-15 17:56:41

Zeby mi dawali darmo to orange lub tmobile juz nie wezme nigdy wiecej. Zasieg sieci w plusie jest kolosalnie duzo lepszy.

Odpowiedz

151. ~Daniel
0

2014-01-15 14:14:14

Play miał 4G już łooohoooohoooooo... temu. A tu mi jedzie czołg. REKLAMA dźwignią handlu. Jak żyjemy w kraju w którym starsze Panie wyrzywają się w sklepie na aktorach że w serialu skrzywdził Anke. To Play dalej bedzie miał takie wzięcie. @144 Ty akurat wiesz że masz full 3G, jak znam życie nawet nie wiesz jaki masz transfer danych. Warszawka...

Odpowiedz

150. ~Lusco
-1

2014-01-15 13:53:08

~145 a mogli wejść w Networks :) prawda jest taka ze bokiem wychodzi im polityka gotowości na sprzedaż spółki, networks w miastach potrafi więcej zaoferować na hspa+ dc niz p4 na LTE...

Odpowiedz

149. Tuldor88
0

2014-01-15 11:40:44

Widzę Witku, że "łowcy mitów" jednak marnie się sprawiają - był juz temat kosztów reklam poruszany x razy a i tak wciąż znajdują się /''miszcze/'' twierdzący, iż bez reklam można byłoby sieć rozbudować xx razy szybciej :D

Odpowiedz

148. ~Simon
0

2014-01-15 08:40:38

Moza pofantazjować ale gdyby ustawić wszystko tak by to Play w wyniku aliansu wchłoną Plus oczywiście wszystko na papierku i wtedy mamy podmiot potężny jak N! natomiast na zasięgu każdego operatora.Natomiast jest to political fiction.

Odpowiedz

147. wlo
-2

2014-01-15 08:09:06

z - i co wy wszyscy wtedy zrobicie, kiedy okaże się, ze odchodząc od złodziejskiego operatora tak naprawdę nic się nie zmieniło? ;-)

Odpowiedz

146. ~z
0

2014-01-15 07:58:33

racja Solorz Play skonsumuje ,moim zdaniem są lepsze układy .

Odpowiedz

145. ~
0

2014-01-15 05:22:28

Play nic nie ma Plusowi do zaoferowania. Orange i TM to równoważni partnerzy a Play dla Plusa to taki śmietnik, w którym trzeba zrobić porządek. Jeżeli już Plus zgodzi się na współpracę, to Solorz ich wyciśnie jak cytrynę. Plus może istnieć bez Play a Play w pojedynkę jest skazany na śmierć więc dla nich to sprawa życia lub śmierci. Solorz kupi ich obligacje a później przejmie fioletowy odpad. Ja w rodzinie zrezygnowałem już z 5 umów z Play, znajomi zaczynają robić to samo. Play już się nie opłaca, bo jest za drogi w porównaniu do konkurencji.

Odpowiedz

144. ~
0

2014-01-15 01:43:59

@142 Nie wiem o jakim metrze mówili ale N! w warszawskim metrze ma full 3G :)

Odpowiedz

143. ~
0

2014-01-15 01:43:05

@141 Taki jesteś mądry to zmień telefon albo najpierw zaczerpnij wiedzy :) Krajowa jedynka w woj kujawsko pomorskim ma w pewnych miejscach dziury w N! jako 3G i na pewno mniejsze niż Plus. A dwa - na A1 na N! tylko w niektórych miejscach zrywa połączenie. W Plusie co kawałek. Nie idzie w zielonych gadać przez telefon. Żadna sieć Tobie nie pokryje 100% Polski. Dziury były w zasięgu i będą. To jest nieopłacalne dla operatora, postawić nadajnik gdzie praktycznie nie ma ruchu. Lublin Kraków - czas chyba na zmianę telefonu. Łódź i Opole oraz większość terenów wokół nich nie są jeszcze po modernizacji. To tereny dopiero przed modernizacją.

Odpowiedz

142. ~Urwis
0

2014-01-15 01:18:22

Sferia działa wyłącznie w Warszawie, więc ch.j mnie ona obchodzi. Sieci, które docierają na mazury, góry, morze i choćby Wetlinę w Bieszczadach to prawdziwe sieci komórkowe. Co do Play to czemu zaprzestał choćby stawiania gołych masztów ? Miałby teraz wachlarz dla Plusa. Wolał bez sensu opłacić celebrytów niż za te pieniądze postawić około 1000 masztów. Teraz niech się głowi ! Mieszkam na wsi. Mam 3G od Orange i T-Mobile, a Plusa i Playa nawet GSM tu nie ma. Tak inwestują w sieć ! Kiedyś jakiś mądrala napisał na Telepolis.pl, że tylko w metrze żadna z sieci nie ma zasięgu. Bzdura ! W kopalni soli Wieliczka też nie ma ?

Odpowiedz

141. ~Johny11
0

2014-01-15 00:27:44

Tacy mądrzy, że N! ma lepszy zasięg to niech wsiądą w samochód i przejadą krajową jedynką przez kujawsko-pomorskie albo z Lublina do Krakowa i zobaczą gdzie jest 3G i jak sie korzysta jak sie jedzie samochodem z usług danych np. do nawigacji. I to ma zagrozić Plusowi? Wolne żarty. Jak ja nieraz jechałem spod Łodzi w kierunku Opola, czy z Warszawy do Łodzi i w drugą strone tylko z Aero2 to radio z itunes rzadko przerywało i internet działał z nielicznymi przerwami.

Odpowiedz

140. ~XXX
0

2014-01-14 21:49:26

@31 przeciez napisał że chodzi o MIASTA a nie o cały kraj (czyli wioski, krycie dróg itd,itp) Czytaj ze zrozumieniem,ucza tego podobno w szkole podstawowej

Odpowiedz

138. ~
0

2014-01-14 21:46:01

konsule do spraw sprzedaży wyładowali się na komentarzach,a jutro znowu będziecie mieli brak klientów w salonach i będziecie myśleć i pisać,że to wina waszego ciekawego który jest tak potężny że pozbawia was klientów,zostaje wam tylko norma albo nawet tego niektórzy z was nie zrobią,myślicie,że forum to cały świat i realne życie ? no to się możecie zawieść na zbytniej pewności siebie jak z premiami w T-Mogile,jesteście tylko pionkami

Odpowiedz