DAJ CYNK

TELKO.in: Hawe chce budować FTTH z pomocą PIR

19.12.2013

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3580

Ważne 0

0

Polskie Inwestycje Rozwojowe zawarły z Hawe wstępne porozumienie na projekt FTTH o łącznej wartości 560 mln zł

Dzisiaj Polskie Inwestycje Rozwojowe zawarły wstępne porozumienie o współpracy z Hawe. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, w ciągu roku powinna zamienić się we właściwą umowę inwestycyjną na projekt o łącznej wartości 560 mln zł.

Polskie Inwestycje Rozwojowe planują wesprzeć Hawe w znanym na rynku projekcie budowy hurtowej sieci FTTH. Założenia projektu mówią, że w latach 2015-2019 wybudowanych zostanie 870 tys. linii abonenckich, a kolejnych 350 tys. do roku 2024.

Wartość pierwszej fazy projektu szacowana jest 560 mln zł, z czego 120 mln zł wyłoży PIR, 130 mln zł Hawe, 250 mln zł ma pochodzić z finansowania bankowego, a 60 mln zł z kredytów od dostawców sprzętu (tzw. vendor financing). Projekt miałaby realizować specjalnie do tego celu powołana spółka, w której grupa Hawe obejmie większościowe udziały.

Kluczowymi warunkami zrealizowania wstępnego porozumienia jest szczegółowa analiza opłacalności tego projektu oraz zapewnienia przez Hawe finansowania swojego wkładu. Właściwa umowa inwestycyjna może zostać zawarta w II połowie przyszłego roku, a prace budowalne rozpoczęte w 2015 roku - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Mariusz Grendowicz, prezes zarządu PIR.

Fundusz będzie czerpał środki na finansowanie inwestycji ze sprzedaży akcji spółek, jakimi zamierza go dokapitalizować skarb państwa (łącznie PIR ma dysponować około 10 mld zł, z czego na segment telekomunikacyjny przeznaczy około 1 mld zł).

Jeżeli chodzi o nas, to po wniesieniu nowych aktywów do kupionego przez nas w tym roku Mediatela, będziemy dysponowali blisko 100% udziałem w akcjonariacie tej spółki. Aby jej akcje miały płynność i mogły być przedmiotem transakcji giełdowych będziemy musieli sprzedać 15-20% naszych udziałów. W ten sposób dokapitalizujemy spółkę inwestycyjną - mówił Krzysztof Witoń, prezes zarządu Hawe. Mają się także zacząć niebawem poszukiwania finansowania bankowego dla projektu inwestycyjnego.

Aby zmniejszyć ryzyko, Hawe planuje poszukiwanie detalicznych partnerów, którzy w zamian za gwarantowane wolumeny zakupu linii FTTH w hurcie będą mogli sobie zagwarantować pojemność w tej sieci. W praktyce może to oznaczać czasową wyłączność, jeżeli zasobów zabraknie dla konkurentów.

Gdyby tak się stało, to nie przewidujemy, aby trwało dłużej niż standardowy cykl umowy abonenckiej, czyli około 24 miesięcy. Co do zasady sieć ma być w pełni otwarta na wszystkich chętnych - mówił Dariusz Jędrzejczyk, wiceprezes Hawe. Według przedstawicieli spółki ten model wynika bardziej z oczekiwań partnera finansowego, który oczekuje obniżenia ryzyka inwestycyjnego. Model ma być również wstępnie zaaprobowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Hawe spodziewa się, że partnerzy dobierani będę raczej lokalnie, niż na skalę całego kraju. Testy współpracy będą prowadzonego z Orange w ramach pilotażowej inwestycji FTTH na warszawskim Ursynowie. Zakupem poważnych wolumenów linii w hurcie mają być zainteresowani także operatorzy komórkowi, czy sieci kablowe.

Z drugiej strony, chociaż projekt zakłada budowę nowej sieci, to jednak będzie wykorzystywał także istniejącą infrastrukturę. Przede wszystkim kanalizację teletechniczną łatwo osiągalną w dużych miastach, jak również ewentualnie infrastrukturę dystrybucyjną. Założeniem jest natomiast budowa od nowa instalacji budynkowych.

Wyobrażam sobie również możliwość przejęcia na własność istniejącej infrastruktury dostępowej jakiegoś operatora - oczywiście spełniającej warunki techniczne - w zamian za umowę dzierżawy przez niego tej infrastruktury na określony okres - powiedział Krzysztof Witoń. Hawe planuje budowę FTTH w technologii GPON lub ewentualnie - w kolejnym kroku - P2P.

PIR chce za kilka lat rozpocząć stopniowe wycofywanie się z projektu po uzyskaniu przez niego finansowej samowystarczalności. Poziom rentowności planowany jest na kilka procent. PIR zakłada średnią rentowność ze wszystkich realizowanych przez siebie projektów na poziomie 8-12%. Ze słów Mariusza Grendowicza można sądzić, że dla wspólnego z Hawe projektu może być to nieco mniej.

<-telko>

Źródło tekstu: wł

Tagi: ftth hawe pir
Komentarze
Zaloguj się
11. ~tkubon
1

2013-12-20 18:33:10

konio: Komuna to są roboty społeczne, czyny społeczne i wszystko co jest wyrażone w jakiś kolektywny sposób. Jeśli jest tak jak piszesz, że KAŻDEMU net jest potrzebny to niech sobie go każdy kupi. Tym bardziej będzie taniej dla operatorów inwestować. Te wszystkie koszty i rzekomo potrzebne dotacje to po prostu bełkot tych wszystkich firm ISP, którzy ciągną ile się da od państwa, ale zyski z tego już mają swoje prywatne. To naprawdę nieuczciwe, że wszyscy się zrzucamy na to, żeby jakaś firemka na tym zarabiała. Ja chcę być piekarzem i proszę, żeby mi państwo wybudowało piekarnię, kupiło sprzęt, żebym sobie mógł zarobić. Chleb też przecież każdy je

Odpowiedz

10. ~konio
1

2013-12-19 22:12:49

Widać duch komuny w Narodzie nie ginie. Masz złe podejście. W dzisiejszych czasach każdemu szybki i stabilny internet jest potrzebny. Bez TV, radia, gazety się obejdzie. Z wielu rzeczy można zrezygnować ale coraz więcej zawodów wymaga szybkiej komunikacji, wymiany danych. Moja babcia nie ma telefonu ale internet już ma, a staruszka ponad 80 lat ma! Nie można mówić dziś nie potrzebuje to za tydzień też nie będę! Prywatne firmy inwestują i biorą pieniądze na część inwestycji z UE czyli de facto Państwowe! Czy Orange zainwestuje w modernizacje sieci ? Do tej pory unikało tego jak ognia a gdyby nie porozumienie z UKE to do dziś palcem by nie kiwnęło. Czemu słowa &quot;uczciwy&quot; i &quot;przetarg&quot; stoją w sprzeczności? Składasz ofertę jeśli dałeś lepszą wygrywasz jeśli nie to przegrywasz. To powinno być normalne. Od podejrzeń i kontroli jest prokuratura i NIK. Nikt nie mówi o tym, że każdy musi mieć szybki internet ale o tym, że każdy kto chce musi mieć do niego dostęp! Nic nie stoi na przeszkodzie mieć światłowód doprowadzony do domu a u operatora wykupić 1Mb/s!

Odpowiedz

9. ~tkubon
-1

2013-12-19 20:05:24

konio: Samo w sobie sprzeczne &quot;uczciwego przetargu&quot;. Takie coś nie istnieje na styku państwo-prywatna firma. Ten układ w naturalny sposób rodzi korupcję i choćby był najuczciwszy to zawsze będą podejrzenia. Druga sprawa dlaczego ktoś ma się zrzucać na net, kto z niego nie korzysta, bo taki system dystrybucji robi &quot;państwo&quot;? Jeśli na czymś można zarobić niech sobie prywatna firma zainwestuje i zarabia ile się da. @WitekT: A kto powiedział, że cała Polska MUSI mieć szybki internet i to taki z dotacji państwowych? Skąd takie głupie założenie. Jest wiele sposobów dostarczania netu i tam gdzie się opłaca firmy mają pełne pole do popisu. Poprzez regulacje, dopłaty, biurokrację mamy coś takiego jak twór TP/Orange - zero inwestycji (obecnie), dojenie firmy przez państwową FT, drastyczną redukcję zatrudnienia/outsourcing co się przekłada na jakość, czyli wszystko kosztuje drogo, nie opłaca się, a kilka osób ma dobrze

Odpowiedz

8. ~konio
1

2013-12-19 19:32:41

Nie mam nic przeciw aby Państwo wybudowało sieć skoro prywaciarze się nie kwapią. Tylko co zrobi po wybudowaniu to druga sprawa, jeśli każdy będzie chciał synkowi posadkę umościć to jestem przeciw, jeśli wydzierżawić prywatnej firmie na zasadzie uczciwego przetargu, która się zajmie siecią i będzie sprzedawać hurtowo operatorom to wyszło by Nam konsumentom na zdrowie! Konkurencja na rynku była by dużo większa, każdy nawet mały operator mógł by świadczyć usługi na tej sieci. Skończyły by się rozterki kto, za ile, na jakich zasada ma udostępniać sieć. Niektórzy Polacy mają nie potrzebie złe skojarzenie jak słyszą własność Państwowa z przekrętami. A własność Państwowa to jest też twoja własność bo każdy do tego w podatkach się dołożył.

Odpowiedz

7. WitekT
0

2013-12-19 19:07:03

tkubon: a teraz co, inni się komercyjnie z szybkim netem pchają w całą Polskę czy nie?

Odpowiedz

6. ~tkubon
0

2013-12-19 15:38:57

Państwo od dostarczania netu. Po prostu śmiech na sali. Taki to interes, że wszystko przez tę biurokrację jest kilka razy droższe niż powinno być.

Odpowiedz

5. ~Worek
1

2013-12-19 14:45:57

Czyli wkrótce na osiedlach z wielkiej płyty oprócz DOCSIS 3.0 i VDSL 2 będzie sobie można jeszcze zamówić GPON.

Odpowiedz

4. ~pixel
1

2013-12-19 14:28:18

Czyli zaproszenie do zarządu bliskiej obecnej władzy pani Grażyny Piotrowskiej-Oliwy (&quot;moja żona jest z zawodu prezesem&quot;) przestało wyglądać na przypadkowe? Pytanie po co państwo ma ładować w to kasę publiczną? Nie lepiej, aby czyniły to prywatne podmioty?

Odpowiedz

3. ~Obserwator
0

2013-12-19 14:13:18

Projekt, finansowanie, ryzyka, fazy, model itp. banialuki a Polskie Inwestycje Rozwojowe to spółka państwowa. Państwo i urzędnicy NIE są od tego aby bawić się w biznes z pieniędzy obywateli. Co tu wiele mówić - komuna nadal trwa, żyjemy w socjalizmie i taka jest smutna prawda. Firmy samodzielnie powinny podejmować ryzyko i oczywiście czerpać zyski jeśli inwestycja będzie udana.

Odpowiedz

2. ~
1

2013-12-19 13:34:42

@1 - a teraz przeczytaj tekst jeszcze raz, tym razem ze zrozumieniem.

Odpowiedz

1. ~Templariusz
-1

2013-12-19 13:32:07

I nie mówcie mi, że korporacje nie rządzą światem :P

Odpowiedz