DAJ CYNK

TELKO.in: 156 tys. abonentów bez usług z powodu kradzieży infrastruktury

10.12.2013

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2889

Ważne 4

0

Dzisiaj w siedzibie Urzędu Regulacji Energetyki zawiązany został akt założycielski fundacji, która ma przeciwdziałać kradzieżom infrastruktury m.in. telekomunikacyjnej. W pierwszej połowie tego roku odnotowano 4 tys. takich zdarzeń. Straty operatorów z powodu konieczności odtworzenia majątku szacowane są na 13,5 mln zł.

Dzisiaj w siedzibie Urzędu Regulacji Energetyki zawiązany został akt założycielski fundacji, która ma przeciwdziałać kradzieżom infrastruktury m.in. telekomunikacyjnej. W pierwszej połowie tego roku odnotowano 4 tys. takich zdarzeń. Straty operatorów z powodu konieczności odtworzenia majątku szacowane są na 13,5 mln zł.

Zobacz: TELKO.in: Będzie fundacja do walki z kradzieżami kabli.

W gronie założycieli fundacji są firmy i podmioty związane z rynkiem telekomunikacyjnym, energetycznym i rynkiem metali. Kapitał założycielski fundacji wynosi 135 tys. zł i - wraz z dodatkowymi darowiznami - przeznaczony będzie na akcje informacyjne, które mają uczulić społeczeństwo na problem kradzieży elementów infrastruktury liniowej oraz na obsługę bazy danych, która będzie rejestrować zdarzenia na potrzeby organów ścigania.

55% zgromadzonego kapitału wniosły podmioty związane z rynkiem telekomunikacyjnym: Telekomunikacja Polska (50 tys. zł), Netia (20 tys. zł) i Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej (5 tys. zł). Resztę kapitału zapewniły Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu oraz Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Prezesem fundacji został wybrany Rafał Zieliński (Netia), a członkami tego ciała: Katarzyna Zalewska-Wojtuś (PTPiREE), Marek Suchowolec (Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu), Piotr Marciniak (KIKE) i Piotr Kończarek (Orange).

Według dostępnych statystyk straty branży telekomunikacyjnej - we wspomnianej wyżej wysokości 13,5 mln zł - należą do najdotkliwszych w całej gospodarce. Dla porównania straty energetyki w I półroczu szacowane są na 7,7 mln zł, a straty kolei na 7,2 mln zł.

W pierwszym półroczu z powodu awarii spowodowanych kradzieżami i dewastacją sieci telekomunikacyjnej usług pozbawionych było 156 tys. abonentów.

<-telko>

Źródło tekstu: wł

Tagi: ure
Komentarze
Zaloguj się
21. ~Namakon
0

2013-12-12 10:01:13

@19 W nagrodę Witek podwiezie Cię tym mercedesem jakiego wykupił po wprowadzeniu abonamentów, przypomną się stare czasy gdy się bawiło resorakami :P @20 A po co niby mają sie przejmować? Nie placą z własnej kieszeni - co stracą to sobie odbija na Tobie i innych klientach ;) No i nie trzeba ruszać się w teren, stać w korkach itd... :P

Odpowiedz

20. toms
0

2013-12-11 19:19:31

Wystarczy te studzienki telekomunikacyjne lepiej zabezpieczać, oraz oczujnikować. Wielokrotnie powiadamiałem telefonicznie ówczesną TP o występujących na &quot;moim&quot; terenie nieprawidłowościach i żadne środki zaradcze nie zostały podjęte. Totalna olewka.

Odpowiedz

19. wlo
-2

2013-12-11 18:41:11

18. - nagrodę za aktywność powinienem dostać uważasz? Witek - co jest grane? Nagrody dajecie a ja nic nie wiem?

Odpowiedz

18. ~
0

2013-12-11 18:38:17

Wielokrotnie pisałem że winnymi kradzieży infrastruktury są sami operatorzy. Ale co niektórzy tego nie rozumieją np. taki wlo co napisał cztery wypowiedzi jedna pod drugą i nic za to nie dostał. BTW finansowanie wniosła m. in. tepsa a w &quot;ciele&quot; fundacji zasiada chłop z orangutana... Czyli finansuje polska a profity do francji...

Odpowiedz

17. ~Namakon
0

2013-12-11 13:07:48

Tia, założą fundację, to co będą w nią pompować odpiszą sobie od podatków a jeszcze będą żydzić o 1% i jakie dotacje... a oczywiście ktoś musi fundacją kierować dla /''dobra społecznego/'' więc będzie musiał mieć ciepły stołek na jakim go będą ludzie utrzymywać - przecie mamy mało organów jakie winny zajmować się kradzieżą - kocham ten kraj xD

Odpowiedz

16. wlo
-1

2013-12-11 09:23:13

Calm7 - a nie powinni, śmieszne 10 złotych... Bandyci ;-)

Odpowiedz

1

2013-12-11 00:39:55

Ale te Polaky kradno

Odpowiedz

14. ~
2

2013-12-10 22:05:40

w TEPSIE kradli a sąd zawsze orzekał małą szkodliwość społeczną i oskarżonego wypuszczali, szok.

Odpowiedz

13. ~PanDan
1

2013-12-10 21:05:15

ad 6.: Weź się bardziej nie kompromituj takimi opiniami - od tego jest komórka?? A co ty myślisz, że infrastruktura telefonii mobilnej nie potrzebuje do działania tradycyjnych kabli? // ad 6. &amp; 7.: 13,5 mln zł to dla was mało?? Przecież to jest jedynie szacowany koszt odtworzenia majątku, a do tego trzeba doliczyć wiele innych kosztów i strat: np. niemożność korzystania z usług po stronie abonentów; koszty wypłaty odszkodowań za brak świadczenia usług po stronie operatorów i wiele innych. No a przede wszystkim stanowi to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa - chcąc nie chcąc od pewności dostaw energii elektrycznej, czy też usług tele-informacyjnych coraz częściej zależy nasze bezpieczeństwo (między innym w takich obszarach jak: szpitale, lotniska, infrastruktura kolejowa, sygnalizacja świetlna, systemy przemysłowe itp. itd.)

Odpowiedz

12. ~Calm7
0

2013-12-10 20:34:52

Chodzi tylko o ich wygodnictwo, i nie zawracanie dnpy... Ale wlo, weź wydrukuj tylko 10zł, a zobaczysz na ile Cię wsadzą...

Odpowiedz

11. wlo
-1

2013-12-10 20:26:07

żenada...

Odpowiedz

10. wlo
-1

2013-12-10 20:25:54

No z Polakami w końcu rozmawiam - jami to od złotówki, jak komuś, to najlepiej mi oddac ;-)

Odpowiedz

9. wlo
-1

2013-12-10 20:25:28

Hipokryzją?

Odpowiedz

8. wlo
-1

2013-12-10 20:25:07

Nie rozumiem więc awantury o to, żeby podwyższać kwoty nie objęte ściganiem prokuratorskim - czym jest kradzież (strata) rzeczy wartej do 300 czy tam 500 złotych?

Odpowiedz

7. ~pabloki
0

2013-12-10 20:05:19

czym jest te 13,5 mln wobec półrocznych zysków tych podmiotów? przestepcze działania winny być karane, ale żeby tak dramatyzować... to powinno być wkalkulowane w działalność.

Odpowiedz