DAJ CYNK

TeliaSonera nie zapłaci dużo, Vodafone nie sprzeda tanio

21.04.2011

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3318

Ważne 0

0

Analitycy z londyńskiego biura banku inwestycyjnego Espirito Santo zasugerowali, że Polkomtel przejmie Vodafone. Uważają, że Vodafone zdecyduje się nie sprzedawać - napisali 19. kwietnia w notatce do inwestorów, którą cytuje Parkiet.

Analitycy z londyńskiego biura banku inwestycyjnego Espirito Santo zasugerowali, że Polkomtel przejmie Vodafone. Uważają, że Vodafone zdecyduje się nie sprzedawać - napisali 19. kwietnia w notatce do inwestorów, którą cytuje Parkiet.

Jak wskazaliśmy w Biuletynie Telekomunikacyjnym, są duże szanse, że Vodafone skorzysta z prawa pierwokupu i wykupi mniejszościowych akcjonariuszy Polkomtelu. Byłoby to słuszne, ponieważ polski rynek komórkowy ma potencjał, szczególnie w segmencie transmisji danych - czytamy w notatce Espirito.

Jak wyjaśniają analitycy Espirito, przekonanie, że to Vodafone zostanie ostatecznie jedynym właścicielem Polkomtela, powstało m.in. za sprawą deklaracji Brytyjczyków, którzy podkreślali, gdy procedura sprzedaży ruszała, iż to, czy sprzedadzą papiery, zależeć będzie od ceny.

Vodafone dysponuje wolnymi środkami finansowymi na zakup Polkomtela, bo niedawno sprzedał swoje udziały we francuskim operatorze komórkowym SFR.

Tego samego dnia szwedzka Telia Sonera zapewniła swoich właścicieli przy okazji publikacji wyników, że polska spółka nie jest na tyle strategicznym aktywem, żeby za nią płacić wysoką cenę.

Źródło tekstu: Parkiet

Komentarze
Zaloguj się
21. Vincenzo
0

2011-04-22 10:23:03

Wole Vodafone lub Telie Sonere - Solorz kupi firme dla zysku i szybko sprzeda bo fundusze beda tego chcialy wiec na pozostanie w polskich rekach nie ma szans chyba ze bylaby emisja gieldowa, ktorej nie bedzie. Poza tym umowmy sie, ze polskie firmy jak narazie to jedynie doja Polkomtela wiec wcale nie jest lepiej - jedynie tyle ze pieniadze ida do polskich spolek ale i tak na pensje kadry menadzerskiej w duzej czesci.

Odpowiedz

20. ~
0

2011-04-22 09:21:45

Przecież to powinien być news na czerwono na pierwszych stronach na całym świecie. Oto mały operator z Polski przejmuje wielkiego Vodafone.

Odpowiedz

19. wlo
2

2011-04-21 17:33:59

Zupełnie mnie to nie dziwi. Powiem więcej (i od razu moim "przeciwnikom" zalecam lekturę komentarzy pod starymi newsami w tej sprawie) - mówiłem o tym dawno - ja jestem niemal przekonany, ze Vodafone będzie właścicielem Polkomtela. Gadanie o wycofywanie się z mniejszościowych inwestycji to jedno, tyle, ze tu mają szansę na posiadanie całości. I nie na małym rynku jak w wielu krajach, gdzie nie dość, zę operator ma małe udziały w rynku to nie ma szans na zwiększenie udziału Vodafone w "torcie" właścicielskim. Dziennikarze chyba nieco pochopnie ulegali komentarzom ze strony Vodafone. Mi się nie wydaje, zeby nie zależalo im na bardzo rentownej inwestycji jaką jest Polkomtel.

Odpowiedz

18. Nottenick
2

2011-04-21 15:58:57

Przy całym szacunku dla Polskich milionerów, ale Pan Zygmunt Solorz-Żak (przy majątku szacowanym na 6,5 mld zł) wydaje się raczej "gołodupcem" biorąc pod uwagę skalę tej inwestycji. Nie chcę rozczarowywać wszystkich obecnych tutaj patriotów ekonomicznych, ale za ewentualnym kupnem Polkomtela przez Pana Solorza-Żaka i tak będzie stał obcy kapitał funduszy inwestycyjnych. Niezależnie więc czy Polkomtel zostanie kupiony bezpośrednio przez Telia Sonera, czy kupi go Pan Solorz-Żak przy pomocy obcych funduszy inwestycyjnych, to i tak "polskość" obu kapitałów jest prawie żadna.

Odpowiedz

17. DanielR
1

2011-04-21 15:19:36

To było wiadome od początku... T-Mobile "wyszło" z USA, a teraz Vodafone z Francji. Jak tyko pojawił się komunikat o wyjściu Vodafone, to tylko upewniłem się w kwestii przejęcia Polkomtela. PS mirekb, (o ile to Ty), ja byłem tego samego zdania i jak na razie wciąż jestem. ;-)

Odpowiedz

16. ~Maq
0

2011-04-21 14:02:05

Obydwoje grają pod cenę, Vodafone straszy że odkupi jak cena będzie zbyt niska aby podbić ją, natomiast TeliaSoneria nie chce wyjść na desperata który da każdą cenę. Jako Polak wolałbym aby Plus został w Polskich rękach, ale wiem że Solorz jest za cienki i dlatego kibicuję jednak Skandynawom (TeliaSoneria czy też Telenor), przynajmniej oni zapewnią usługi na dobrym poziomie przynajmniej jeśli chodzi o technologię i jakość sieci.. Natomiast wojny cenowej po przejęciu się niespodziewam, ponieważ Plus i tak posiada bardzo dobrą bazę klientów, a próby pozyskania nowych klientów od konkurencji okażą się zbyt kosztowne (obniżenie cen dla nowych klientów, oznacza prędzej czy później obniżkę także dla dotychczasowych). Jedynie Play może sobie na to pozwolić ponieważ odstaje od czołówki, ale jednak widać że ostatnio jednak odpuścili...

Odpowiedz

15. ~
0

2011-04-21 13:56:06

Polkomtel zostanie przejęty przez Solorza, a potem Polkomtel przejmie Vodafone. Pewnie o to im chodziło, a może nawet Solorz kupi jeszcze paru dużych operatorów.

Odpowiedz

14. ~
2

2011-04-21 13:54:10

niech ci co mnie wysmiewali jak pisalem ze to vodafone bedzie mial najwieksza kontrole nad plusem sie teraz odezwa :)mirekb

Odpowiedz

13. marnet
0

2011-04-21 13:21:38

"Analitycy z londyńskiego biura banku inwestycyjnego Espirito Santo zasugerowali, że Polkomtel przejmie Vodafone." To by dopiero było! Wtedy Plus zrobi rebranding i w końcu zniknie Vodafone! Wszędzie będzie Plus ;)

Odpowiedz

12. ~guss_who??
1

2011-04-21 12:59:13

Akurat jezeli chodzi o Telia Sonera to bylbym najbardziej sklonny.

Odpowiedz

11. ~gosciu
1

2011-04-21 12:57:01

ad 10 no ba a Zygmunt to ci dopiero na daje, dzila juz ile lat a efekty ?

Odpowiedz

10. ~
-1

2011-04-21 12:48:34

10: ja tak samo kibicuje:) Francuzi maja Orange, Niemcy Erę to niech też będzie polska sieć. Śmiać mi się chce jak niektórzy chcą znaczka vodafone z nadzieją na lepsze promocje. Jak weszło Orange to nie odczułem polepszenia oferty a nawet pogorszenie, tak samo będzie zapewne z T-mobile. To nie sa firmy charytatywne ale nastawione na zysk koncerny.

Odpowiedz

9. ~franzol
-1

2011-04-21 12:41:57

Szkoda ze sie sprzedajemy. Bedzie jak babcia mowila... nasze kamienice a wasze ulice... we wlasnym kraju. Dlatego kibicuje Zygmuntowi :)

Odpowiedz

8. ~kolega spod Radomia
-1

2011-04-21 12:09:10

zwykłe puszczanie plotek aby podbijać cenę. Wszyscy są dobrzy aby nie Solorz.

Odpowiedz