DAJ CYNK

TELEPOLIS.PL Stars - najlepszy flagowiec do zdjęć

11.05.2016

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 12552

Ważne 11

3

Zakończyliśmy Fotopojedynek topowych smartfonów. Przyznane zostały dwie statuetki, jedna od Redakcji, druga od Czytelników TELEPOLIS.PL.

Zakończyliśmy Fotopojedynek topowych smartfonów. Przyznane zostały dwie statuetki, jedna od Redakcji, druga od Czytelników TELEPOLIS.PL.

Głosy podliczone. Znamy listę zwycięzców naszego fotopojedynku, w którym zmierzyły się smartfony: Apple iPhone SE, HTC 10, Huawei P9, LG G5, Microsoft Lumia 950 XL, Samsung Galaxy S7 i Sony Xperia Z5 Compact.

Gwiazdka Redakcji TELEPOLIS.PL przyznana została w oparciu o szerokie kryteria, obejmujące nie tylko jakość zdjęć, ale także dodatkowo ergonomię, szybkość i powtarzalność pracy urządzenia oraz innowacyjność, będącą furtką do wyjątkowych zdjęć... których nie dadzą rady zrobić telefonem znajomi ;-). W końcu gdyby chodziło wyłącznie o jakość zdjęć, wszyscy nosilibyśmy na szyjach kilkukilogramowe, pełnoklatkowe lustrzanki. Tym sposobem gwiazdkę od redakcji serwisu otrzymuje Huawei P9, który minimalnie tylko wyprzedził oferującego równie niespotykane możliwości smartfona LG G5.

Druga gwiazdkę wskazali Czytelnicy TELEPOLIS.PL, którzy w drodze ślepego głosowania wybrali najlepszy fotograficzny smartfon na rynku - został nim Microsoft Lumia 950 XL. Urządzenie to otrzymuje nagrodę TELEPOLIS Star Czytelników. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajął Samsung Galaxy S7.

Szczegółowe wyniki głosowania wraz z rozszyfrowanymi oznaczeniami poszczególnych modeli znajdziecie w artykule Fotopojedynek - głosy Czytelników. Natomiast szczegółowy opis procedury testowej i opisy poszczególnych serii zdjęć znaleźć można w tekście Fotopojedynek - siedmiu wspaniałych.

W artykule Fotopojedynek - ocena redakcji znajdziecie dwukrotnie większą niż w pierwszej części liczbę testowych serii (wraz z dodatkowymi przybliżeniami i oryginalnymi plikami zdjęć i filmów), wskazaliśmy najlepiej radzące sobie w różnych sytuacjach telefony, oceniliśmy ich ergonomię i skuteczność, a także opisaliśmy interesujące funkcje dodatkowe. W tekście nie zabrakło tabel porównujących parametry urządzeń (główny aparat, kamerka do selfies czy tryby wideo), a oprócz trybów automatycznych sprawdzamy ile da się wycisnąć z aparatów na długich czasach ekspozycji. Na końcu tekstu dowiecie się również dlaczego nie przyznaliśmy drugiej gwiazdki Lumii 950 XL, tylko właśnie Huaweiowi P9.



Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
60. ~
0

2016-05-16 10:51:04

LuiN w całym teście nie ma normalnych zdjęć takich jakich chyba każdy użytkownik smartfona robi najczęściej. czyli w dobrych warunkach oświetleniowych ze światłem z tyłu. Jedynie to na tym mostku ale w nim znów trudno ocenić ostrość obiektywu na brzegach a pierwszy plan jest zbyt daleko. Proponuję do testu nie starać się robić zdjęć artystycznie ładnych tylko takie które będzie łatwo poddać ocenie Z technicznego punktu widzenia.

Odpowiedz

59. LuiN
1

2016-05-13 11:58:05

@58, Morvius - tak, dzisiaj zaległy LG K10, a po weekendzie będziemy już mieli gotowego HTC 10 i Huaweia P9 w pierwszej kolejności.

Odpowiedz

58. Morvius
0

2016-05-13 08:04:45

Prócz foto pojedynku zaraz pewnie wyskoczą testy pojedynczych modeli.

Odpowiedz

57. babeo
0

2016-05-12 21:16:11

Osobiście jestem bardzo zadowolony z wyniku. Może nie wygrał ten naj-naj, ale na pewno tej najbardziej opłacalny ;-)

Odpowiedz

56. LuiN
0

2016-05-12 15:43:35

@55, bogie - dodatkowe filmy z P9 za kilka dni trafią do pełnej recenzji telefonu, myślę, że będą pomocne. Już teraz podpowiem, że warto uruchomić 60 klatek na sekundę, bo przy okazji podwaja się bitrate. Rozpiętość tonalna nie jest olbrzymia, ale nie odbiega od tej w S7 czy G5, podobnie jak w nich jest moim zdaniem trochę za ciemno. Z ostrością nie ma problemu, a kolory są bardzo miłe dla oka. Brakuje natomiast rozdzielczości - nawet jeśli ktoś nie ma TV 4K, to konwertując pliki 4K do FullHD zyska o wiele lepszy detal.

Odpowiedz

55. bogie
0

2016-05-12 15:29:03

A ja mam pytanie co do kamery (wiem, test obejmował głównie zdjęcia, ale kamera też była brana pod uwagę). To prawda, że Huawei ma tak tragiczną jakość filmów? Bo konkurencja pisze, że to dramat (nie mówię o rozdzielczości). To by przekreślało ten telefon w kategorii aparatu/kamery patrząc łącznie.

Odpowiedz

54. Morvius
0

2016-05-12 12:55:04

Czy przepis na idealne zdjęcie będzie upubliczniany? :)

Odpowiedz

53. LuiN
1

2016-05-12 12:41:10

@52 - baboso - podsumowanie napisałem tak, jak czuję temat nie tylko jako tester telefonów piszący o nich od dekady, ale i jako osoba sprzedająca zdjęcia i usługi fotograficzne. Nie było ŻADNYCH nacisków z góry na konkretny model i za takie podejście od lat cenię sobie pracę w redakcji Telepolis. Masz oczywiście pełne prawo do zdania odmiennego w kwestii wyboru najlepszego foto-telefonu. Zauważ jednak, że podany przez Ciebie przykład zrealizowany został: a) przez stronę sympatyzującą z mobilnym Windowsem, b) z cropami wykonanymi na rozciągniętych z 12 do 20 Mpix zdjęciach z Huaweia. Upscaling przy takich testach jest niedopuszczalny, bo antyaliasing pogrzebałby i Lumię przystawioną do 25-megapikselowego Z5. Tego tak się nie robi. Jednocześnie przy zdjęciach makro, dla podkreślenia przewagi Lumii, dodałem serię bez skalowania zdjęć do 12 Mpix. Tak jak napisałem w pierwszym zdaniu tekstu z oceną redakcji, nie podważam oceny Czytelników w głosowaniu - jak dla mnie jakościowo wygrała Lumia (choć przy HDR-ach LG G5), użytkowo już jednak nie. Ludzie chcą fajnych, lepszych niż u znajomych zdjęć prosto z telefonu, frajdy, a nie kombinowania. Stąd moje podsumowanie jest mniej techniczne, a bardziej użytkowo - praktyczne. Jednocześnie jednak w tekście opisałem jakościowych zwycięzców poszczególnych serii, nie próbując od tego tematu w żaden sposób uciekać.

Odpowiedz

52. ~baboso
0

2016-05-12 11:59:48

Witku pisząc, że "koń jaki jest każdy widzi" miałem na myśli to, że jakość zdjęć każdy widzi i kto wygrał czytelnicy powiedzieli. A że był to "fotopojedynek" to liczyła się jakość zdjęć, a nie - jak piszesz- rzekome kulenie Windows 10 Mobile, a ty piszesz, że smartfona nie kupuje się dla robienia zdjęć :) Jeśli chodzi o "zwycięstwo" P9 to jest delikatnie mówiąc szyte grubą nicią. Spójrzcie na to jak powinno się takie testy robić i jak zawstydzający wynik w porównaniu do 950/XL uzyskało wasze chińskie "cudo".

Odpowiedz

51. ~uPlay
0

2016-05-12 11:58:36

@40. Dla mnie oceny aparatów w smartfonach przez DxOMark już dużo wcześniej nie miały większej wartości ani znaczenia. DxOMark stracił kompletnie wiarygodność odkąd sprzedał się działom marketingu i reklamy czołowych producentów smartfonów. Teraz "opinia" i miejsce w "rankingu" DxOMark są po prostu kupowane przy okazji premiery danego flagowca - po to by wzmocnić jego debiut na rynku. Dla producentów, których flagowce pretendują do miana "mobilnego sprzętu fotograficznego" zakup pozycji w "rankingu" DxOMark stał się takim obowiązkowym rytuałem.

Odpowiedz

50. WitekT
2

2016-05-12 10:45:08

baboso: czy możesz bardziej skonkretyzować swoje zarzuty? Bo są cholernie ogólne, nie mam do czego się odnieść poza stwierdzeniem "przeczytaj artykuł jeszcze raz".Mamy dwie TELEPOLIS.PL Stars. Jedna od czytelników, za samą jakość robionych zdjeć. Druga, od redakcji, która obejmuje także inne aspekty (np. wygoda robienia zdjęć). Smartfona za 2 czy 3kzł nie kupujesz tylko po to, żeby robić nim zdjęcia, on ma także inne funkcje, a tu Windows Phone mocno kuleje.

Odpowiedz

49. ~baboso
0

2016-05-12 10:20:48

Oj naiwniacy :) Gdy telepolis zaproponowało tę zabawę pisałem, że Lumia 950XL wygra bez problemu (a jak ktoś wyżej pisał lepsze zdjęcia robiły stareńkie 808 i 1020), więc całe to porównanie wielkiego sensu nie miało. Nie brałem jednak pod uwagę "wyboru" redakcji, którego aż nie chce się komentować, bo koń jaki jest każdy widzi.

Odpowiedz

48. ~michał
0

2016-05-12 10:20:39

wchodzę na Wasz portal bardzo często i czytam artykuły bo większość mi się podoba i są ciekawe ale jak widzę jakie osoby współtworzą ten portal (mówię tylko i wyłącznie o zachowaniu i wypowiedziach w komentarzach) to jestem łagodnie mówiąc zniesmaczony więc w związku z takimi sytuacjami nie będę odwiedzał już waszego portalu aż do moentu jak szefowie zrobią po prostu czystki związane z niektórymi osobamiPozdrawiam

Odpowiedz

47. Goral
2

2016-05-12 08:21:14

Super test i opracowanie ! Napracowaliście się na pewno sporo przy tym. BRAWO !

Odpowiedz

46. vonski
0

2016-05-12 08:20:58

@21: weź sobie zerknij choćby do "konkurencji" z "mania" w nazwie. Dziwnym trafem oni też psioczą na Sony i ich aparaty. Też są "przekupieni"?Ja fotograficznie jestem laikiem, ale to właśnie aparat mnie odpędza do Sony. Miałem Z1C, Z2, Z3, Z3+ i Z5C. W KAŻDYM z nich aparat jest największą wadą. Nie dlatego, że robi złe zdjęcia, tylko dlatego, że w trybie automatycznym wychodzi totalna padaka. Telefon ma służyć szybkiemu pstryknięciu zdjęcia po wyjęciu z kieszeni, a nie grzebaniu w manualnych nastawach. A w Sony właśnie dopiero wtedy da się wycisnąć z aparatu coś dobrego.

Odpowiedz