DAJ CYNK

Telefony komórkowe jednak nie powodują raka

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5944

Nie ma związku między telefonią komórkową i powstawaniem nowotworów - wynika z najnowszych badań, które trwały ponad 10 lat.Nie ma związku między telefonią komórkową i powstawaniem nowotworów - wynika z najnowszych badań, które trwały ponad 10 lat.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci prowadzone były badania, które starały się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy telefony komórkowe są bezpieczne. Pomimo coraz powszechniejszej wiedzy na temat tego, że używanie tych urządzeń jest bezpieczne, wciąż wiele osób martwi się o ich wpływ na zdrowie. Niepokoje te powinny załagodzić opublikowane na początku lutego 2018 roku wyniki ponad dziesięcioletnich badań, wykonywanych pod egidą amerykańskiego Narodowego Instytutu Nauk o Zdrowiu Środowiskowym (ang. National Institute of Environmental Health Sciences).

Badania prowadzone były na gryzoniach eksponowanych na pole elektromagnetyczne, odpowiadające systemom telefonii komórkowej GSM i CDMA o częstotliwości 900 MHz. Rejestrowano zachorowalność zwierząt na dwa rodzaje nowotworów: glejaka i nerwiaka serca. Zwierzęta eksponowane były po 9 godzin dziennie w cyklu dwuletnim i 28-dniowym w polu elektromagnetycznym o współczynniku SAR: 3, 6 i 9 W/kg. Długość ekspozycji i intensywność pola elektromagnetycznego znacznie przekraczały wartości spotykane w życiu codziennym - dopuszczalna w większości krajów europejskich wartość współczynnika SAR wynosi 0,08 W/kg.

Uzyskane wyniki wskazują, że u szczurów płci żeńskiej nie wykryto żadnego związku pomiędzy powstawaniem jakichkolwiek chorób nowotworowych, podobnie jak u myszy obojga płci. Pojawienie się nerwiaka serca zaobserwowano jedynie u szczurów płci męskiej, ale brakuje jakiegokolwiek potwierdzenia, że był to efekt oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego. Uwzględniając, że gryzonie były poddawane działaniu intensywniejszego promieniowania elektromagnetycznego niż ludzie na co dzień, a także dłużej, komentarze wykonawców badań są korzystne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania telefonów komórkowych. Badacze jednak zachowują pewną powściągliwość w formułowaniu ostatecznych wniosków i, jak zwykle przy takich badaniach, zalecają ostrożność w porównywaniu tych wyników w kontekście wpływu na ludzi.

Równolegle z wynikami badań, o których mowa powyżej, amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) opublikowała raport oparty na wynikach różnych badań, z którego wynika, że nie znaleziono wystarczających dowodów na to, że istnieje szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi, wywołany przez ekspozycje niższe od dopuszczanych przez normy dla pola elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej. Ponadto zaobserwowano, że gryzonie wystawione na intensywne działanie pola elektromagnetycznego żyły dłużej niż te z grupy kontrolnej. Badacze stwierdzają przy tym bardzo wyraźnie, że jakiekolwiek dywagacje na temat podobnego wpływu u ludzi są zdecydowanie przedwczesne.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PIIT

Przewiń w dół do następnego wpisu