DAJ CYNK

Telefony komórkowe jednak nie powodują raka

15.02.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5231

Ważne 5

3

Nie ma związku między telefonią komórkową i powstawaniem nowotworów - wynika z najnowszych badań, które trwały ponad 10 lat.



Nie ma związku między telefonią komórkową i powstawaniem nowotworów - wynika z najnowszych badań, które trwały ponad 10 lat.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci prowadzone były badania, które starały się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy telefony komórkowe są bezpieczne. Pomimo coraz powszechniejszej wiedzy na temat tego, że używanie tych urządzeń jest bezpieczne, wciąż wiele osób martwi się o ich wpływ na zdrowie. Niepokoje te powinny załagodzić opublikowane na początku lutego 2018 roku wyniki ponad dziesięcioletnich badań, wykonywanych pod egidą amerykańskiego Narodowego Instytutu Nauk o Zdrowiu Środowiskowym (ang. National Institute of Environmental Health Sciences).

Badania prowadzone były na gryzoniach eksponowanych na pole elektromagnetyczne, odpowiadające systemom telefonii komórkowej GSM i CDMA o częstotliwości 900 MHz. Rejestrowano zachorowalność zwierząt na dwa rodzaje nowotworów: glejaka i nerwiaka serca. Zwierzęta eksponowane były po 9 godzin dziennie w cyklu dwuletnim i 28-dniowym w polu elektromagnetycznym o współczynniku SAR: 3, 6 i 9 W/kg. Długość ekspozycji i intensywność pola elektromagnetycznego znacznie przekraczały wartości spotykane w życiu codziennym - dopuszczalna w większości krajów europejskich wartość współczynnika SAR wynosi 0,08 W/kg.

Uzyskane wyniki wskazują, że u szczurów płci żeńskiej nie wykryto żadnego związku pomiędzy powstawaniem jakichkolwiek chorób nowotworowych, podobnie jak u myszy obojga płci. Pojawienie się nerwiaka serca zaobserwowano jedynie u szczurów płci męskiej, ale brakuje jakiegokolwiek potwierdzenia, że był to efekt oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego. Uwzględniając, że gryzonie były poddawane działaniu intensywniejszego promieniowania elektromagnetycznego niż ludzie na co dzień, a także dłużej, komentarze wykonawców badań są korzystne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania telefonów komórkowych. Badacze jednak zachowują pewną powściągliwość w formułowaniu ostatecznych wniosków i, jak zwykle przy takich badaniach, zalecają ostrożność w porównywaniu tych wyników w kontekście wpływu na ludzi.

Równolegle z wynikami badań, o których mowa powyżej, amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) opublikowała raport oparty na wynikach różnych badań, z którego wynika, że nie znaleziono wystarczających dowodów na to, że istnieje szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi, wywołany przez ekspozycje niższe od dopuszczanych przez normy dla pola elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej. Ponadto zaobserwowano, że gryzonie wystawione na intensywne działanie pola elektromagnetycznego żyły dłużej niż te z grupy kontrolnej. Badacze stwierdzają przy tym bardzo wyraźnie, że jakiekolwiek dywagacje na temat podobnego wpływu u ludzi są zdecydowanie przedwczesne.

Źródło tekstu: PIIT

Komentarze
Zaloguj się
39. ~ja
-1

2018-02-17 08:00:59

Ciekawe jakiej marki stetoskop używali do tych badań- a może młotek neurologiczny? :)

Odpowiedz

38. ~
-1

2018-02-17 07:57:12

Jak ja im ufam :) Niech Ci badacze przetestują to na sobie i w realnych warunkach to pogadamy. Zadufany szef naruszonego jabłka kategorycznie zabronił własnym dzieciom korzystać z tel i tab z modułami gsm więc kontakt z prawdą zapewne miał :) Czekam na kolejne wieści w cyklu ”Hamerykańscy naukowcy dowiedli iż....” tak jak to było z fajkami, słodzikami, tłuszczami itp itd. Dla pieniędzy można udowodnić praktycznie wszystko..... Enjoy the show :D Wierzyć robaczki !!!! Tu badania macie lol heerheee

Odpowiedz

37. ~tt
0

2018-02-16 07:37:06

terefere, bo oni tak powiedzą po 10 latach badań to tak musi być

Odpowiedz

36. ~
-2

2018-02-15 20:34:09

@34 Ostatnio sami producenci ustawowo zmuszeni pisza o tym na pudelkach z wyrobami tytoniowymi. I zaden nie protestuje!Jeszcze jedno tym razem mnie zastanawia. Malo jest ludzi, ktorzy to wiedza, ale moga tu byc akurat tacy spece. Czy anteny na stacjach bazowych pracuja/promieniuja caly czas? Tego wlasnie nie wiem. Ale domyslam sie, ze tylko w czasie przesylu danych/ w czasie polaczenia. A jak jest w okreslonych lokalizacjach, np w nocy gdy nie ma praktycznie ruchu? Telefon na pewno laczy sie w okreslonych interwalach, zeby pokazac zasieg. Jesli operatorzy szukaja pomyslu, zeby przekonac ludzi do postawienia stacji, to wystarczy upublicznic takie dane, nagrac filmik na youtube z pomiarami. Takie badania ze specjalnie napromieniowywanymi gryzoniomi tylko strasza niezorientowanych, ze i oni beda jak szczur czy mysz. Ludzie chcieliby wygladac jak ci zmysleni bohaterowie z filmow z brazowa opalenizna, czajnikiem elektrycznym, indukcja, mikrofala w kuchni i bogatym smartfonem z duzym wyswietlaczem, a tu sie okazuje, ze szczury i myszy maja od tego drobne problemy w laboratoriach. Biedne gryzonie.

Odpowiedz

35. ~ja
3

2018-02-15 19:52:57

@33: to prawda- o ile leżą zamknięte i w szczelnym opakowaniu :)

Odpowiedz

34. wlo
3

2018-02-15 19:44:01

33 - a to gdzie piszą?

Odpowiedz

33. ~
-2

2018-02-15 19:41:35

Papierosy ponoć też nie powodują raka.

Odpowiedz

32. ~mkkot
0

2018-02-15 17:47:13

Gdzie link do oficjalnego raportu?

Odpowiedz

31. wlo
0

2018-02-15 17:14:45

Czytać się nie chce...Dzisiaj godzinę klientowi tłumaczyłem przepisy i jego zobowiązania... Głowa mnie nidy tak nie bolała. Nawet po godzinnej o dłuższej rozmowie przez telefon. (bardziej ręka mnie bolała albo kark - kiedy podtrzymuję na ramieniu telefon podczas rozmowy) ;-)

Odpowiedz

30. ~Siedem
-2

2018-02-15 17:13:57

26). Facet, Ty wczoraj się urodziłeś? Od wieków człowiek oszukiwał i mami innych ludzi po dziś dzień.Nic nie jest pewne.

Odpowiedz

29. ~
-2

2018-02-15 17:09:25

@25 No dobrze. Ale telefon nie nadaje caly czas polaczenia, a stacja bazowa juz tak. Obsluguje wieksza liczbe klientow, a telefon laczy sie tylko ze stacja bazowa. To samo antena rutera od Wi-Fi, ktora promienije tym intensywniej, im wiecej klientow z niej korzysta w danej chwili.

Odpowiedz

27. ~
-2

2018-02-15 17:02:49

@24 Wiedza bardzo dobrze. Watpisz w to? Rozmawiales kiedys 1-2 godz. przez telefon komorkowy? Czesto bolala mnie glowa. Wiele slyszalem takich opinii od roznych ludzi w roznym wieku. Nic mi po szczurach. One mi nie powiedza, ze leb im pulsuje. Oczywiscie nikt nie zrobi takiego eksperymentu na ludziach. Kiedys rozmawialem z pewnym lekarzem. Przestrzegal mnie przed siedzeniem przy elektronice za dlugo. Pewnie chodzilo mu wplyw bezruchu na uklad krazenia. Oczywiscie, ze stacje bazowe promieniuja. Na tym polega ich dzialanie, ze promieniuja. Najbardziej niebezpieczne sa dawki promieniowania tuz przy antenach o duzych mocach. Nie wiem, co mieli na fizyce tworcy tych testow na szczurach? Nie chce mi sie szukac oficjalnych informacji w oryginale, ale w takim badaniu powinna brac udzial grupa kontrolna szczurow zamknieta w klatakach niedaleko napromieniowywanej grupy szczurow, zeby byly poddane tym samym czynnikom poza extra napromieniowywaniem i zeby jadly te same pokarmy popijajac ta woda z tego samego zrodla. Bez grupy kontrolnej takie badania nie maja sensu.Najwazniejsze, co przychodzi mi na mysl, to szczur czy mysz jet za mala na takie badania. Gryzonie absorbuja za mala dawke promieniowania. Maja mniejsze mozgi i cala powierzchnie ciala.

Odpowiedz

26. ~Racjonalista
2

2018-02-15 16:47:49

Brzmicie jak jacyś antyszczepionkowcy, zwolennicy teorii spiskowych, fani paranauki i paramedycyny czy inni fanatyczni, podatni na nowe "rewelacje" naiwniacy.

Odpowiedz

25. ~
1

2018-02-15 16:46:17

@23 telefony, nawet przy słabym zasięgu nie mogą przekroczyć podanej wartości SAR w specyfikacji. Zwykle jest to 0,6-1W/kg, a maksymalnie może być 2W/kg. Jest to moc większa niż ta ze stacji bazowej w okolicy budynków mieszkalnych, gdzie norma to 0,1W (tyle samo co WiFi). Telefon musi mieć większą moc żeby być w stanie wysłać dane do stacji bazowej oddalonej nawet o 10km. Dlatego też ludzie mają wybór. Mogą nie korzystać z telefonów, które wpływają na człowieka bardziej niż stacja bazowa. Przy dłuższych rozmowach zaleca się używanie zestawu słuchawkowego. A najśmieszniejsze jest to, że protestujący przeciwko masztom, wnioskując o przesunięcie go z dala od zabudowań, sami sobie szkodzą, bo wtedy telefon nadaje z dużo większą mocą prosto w głowę.

Odpowiedz

24. ~zaskoczony tematem
-1

2018-02-15 16:35:45

Z powyższych komentarzy o natężeniu promieniowania w czasie korzystania z telefonu wynika, że producenci nie wiedzą jaką moc powinien wydxielać telefon. Nie wiem, czy nie byłoby porządane problem nagłośnić na arenie międzynarodowej. Tu chodzi o tysiące/miliony użytkowników na całym świecie.

Odpowiedz