DAJ CYNK

Telefonica sprzedała czeski oddział

05.11.2013

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2681

Ważne 3

0

Najbogatszy Czech Petr Kellner przejmie za 2,5 mld dolarów 65,9% udziałów w czeskiej Telefonice. Hiszpanie pozostawią sobie tylko 4,9%, pozostałe akcje notowane są na lokalnej giełdzie, ale zostanie ogłoszone na nie wezwanie.

Najbogatszy Czech Petr Kellner przejmie za 2,5 mld dolarów 65,9% udziałów w czeskiej Telefonice. Hiszpanie pozostawią sobie tylko 4,9%, pozostałe akcje notowane są na lokalnej giełdzie, ale zostanie ogłoszone na nie wezwanie.

Telefonica otrzyma od razu 2,06 mld dolarów, 440 mln euro w najbliższych 4 latach, a także dywidendę w wysokości 260 mln euro. Transakcja obejmuje także słowacką sieć komórkową należącą do Hiszpanów.

Transakcja wycenia czeską Telefonicę na 5,3 razy planowana na 2013 EBITDA. Zygmunt Solorz-Żak, przejmując Polkomtel, płacił 6,4 razy EBITDA.

Źródło tekstu: Bloomberg, wł

Komentarze
Zaloguj się
27. ~la vie change avec Orange
0

2013-11-06 12:49:00

ciekawe tylko czy brytyjski O2 pójdzie pod młotek tak jak się spekuluje na zachodnich portalach telekomunikacyjnych jak telecompaper czy totaltelecom ?

Odpowiedz

26. ~
0

2013-11-06 12:02:04

25. Też obstawiam fuzję. Co do TIM Brasil to chyba lokalny regulator włączył się w temat sprzedaży. Zastanawia mnie jednak jak się potoczą losy Ameryki Południowej bo to rozwojowy rynek. Miałem nadzieję, że Hiszpania i Włochy będą chciały się tam rozwijać, ale wygląda na to, że się raczej zwiną. Jest zatem szansa na dużego operatora narodowego z Brazylii.

Odpowiedz

25. ~la vie change avec Orange
0

2013-11-06 11:38:41

Myślę, ze KGHM zarobi na Quadrze ale zobaczymy jak to będzie co do fuzji Telefónica z telecom Italia to ja myślę, że do niej dojdzie. Hiszpanie mają mega zadłużenie podobnie jak Telecom Italia. Mówi się o sprzedaży 100% akcji O2 UK i o sprzedaży TIM Brazil przez Telecom Italia. Gdy juz wszystko sprzedadzą i zredukują dług to myślę, że się połączą. Jak tak dalej pójdzie to marka O2 zniknie za kilka lat. Irlandia Czechy Słowacja. Te kraje juz są skazane na rebranding. Tak samo będzie z UK bo myślę, że oni sprzedadzą ten oddział. Pozostaną tylko Niemcy.

Odpowiedz

24. ~
0

2013-11-06 11:32:50

23. Z tym skarbem to tak chyba trochę nie do końca, choć racje, że zarobili. Jednak to Orlen pokrył straty, a KGHM kupił cośtam w Kanadzie na czym nie wiadomo czy nie umoczy. Szczerze to wątpię czy ktoś teraz za Plusa dałby tyle. A co do przejęć w regionie to moment wydaje się sprzyjać konsolidacji, a Kellner wyczuł moment, że duzi się jeszcze wahają, a on jako pierwszy przystępuje do działania. Oby tak dalej. Pytanie co hiszpanami? Fuzja z Włochami czy się wypstrykają po kawałku?

Odpowiedz

23. ~la vie change avec Orange
0

2013-11-06 11:26:41

czyli skarb państwa zarobił dużo więcej sprzedając Plusa panu Solorzowi

Odpowiedz

22. ~
0

2013-11-06 09:53:28

Czyli, że Solorz przepłacił?

Odpowiedz

21. ~
0

2013-11-06 09:34:47

@WitekT. Wartość transakcji to ok. 2,47 mld euro, nie dolarów. Konkretnie 2,063 mld euro w gotówce w momencie domknięcia transakcji, kolejne 404 mln euro w ciągu 4 lat i 260 mln euro dywidendy.

Odpowiedz

20. ~ach ten solorz
0

2013-11-05 23:04:41

@20 Niby narodowy ale powiązania nie są jasne, bo Plusa właścicielem jest jakaś spółka ze Szwecji. Wiadomo Solorz gubi się wśród swoich "spółek"

Odpowiedz

19. ~pixel
0

2013-11-05 22:44:29

Jedno co jest fajne - kapitał narodowy (w Polsce Solorz-Żak, w Czechach Petr Kellner) "odbija" strategiczne firmy z zagranicznych rąk.

Odpowiedz

18. WitekT
0

2013-11-05 18:09:07

17: bądź perfekcjonistą, ale nie porzucaj logiki... :-)

Odpowiedz

17. ~la vie change avec Orange
0

2013-11-05 18:08:14

Nie nie lubię wtykać błędów ja po prostu jestem perfekcjonistą i staram się poprawiać ludzi by nie było niedociągnięć. Peace and Love. ;) W moich słowach nie miałem na celu upokorzenie kogokolwiek czy wytknięcia czegoś.

Odpowiedz

16. ~la vie change avec Orange
0

2013-11-05 18:05:39

Zapomniałem dopisać, że O2 to jeszcze Irlandia ale po przejęciu przez Hutchison marka zniknie w przeciągu dwóch lat.

Odpowiedz

15. WitekT
0

2013-11-05 18:05:27

14: lubisz mi wytykać błędy, że aż podkreślasz, że kolejny? :-) Ja Ci proponuję rozebrać logicznie mój poprzedni komentarz - wtedy stwierdzisz, że było to co najwyżej niedopowiedzenie, a nie błąd.

Odpowiedz

14. ~la vie change avec Orange
0

2013-11-05 18:00:40

@13 Witku popełniasz kolejny błąd. Nie wiem czy wiesz ale obecnie nazwa firmy to Telefonica w każdym kraju ale nie ma już marki telefonica są tylko 3 marki: Movistar Ameryka południowa + Hiszpania, Vivo w Brazylii i O2: Czechy, Słowacja, Niemcy, Wielka Brytania. O2 to marka także dla telefonii stacjonarnej w Czechach. W Niemczech też jest telefonia stacjonarna pod brandem O2 w spółce z grupy Telefónica. W Hiszpanii wszystkie usługi w tym stacjonarne są pod marką Movistar w Brazylii pod marką Vivo co znaczy żywy po hiszpańsku i portugalsku

Odpowiedz

13. WitekT
1

2013-11-05 17:51:44

12: Telefonica do usług komórkowych używa marki O2. Co w tym dziwnego?

Odpowiedz