DAJ CYNK

Telefónica dostanie zgodę od UE na przejęcie od KPN-u niemieckiego E-Plusa

17.06.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 6

Ważne 3

0

Telefónica, największy pod względem przychodów operator w Europie (ponad 100 mln subskrypcji), 2. lipca otrzyma oficjalną zgodę Unii Europejskiej na przejęcie od KPN-u niemieckiej sieci E-Plus za 8,6 mld euro - donosi Reuters.

Telefónica, największy pod względem przychodów operator w Europie, 2. lipca otrzyma oficjalną zgodę Unii Europejskiej na przejęcie od KPN-u niemieckiej sieci E-Plus za 8,6 mld euro - donosi Reuters.

Pozytywna ocena europejskiego regulatora uzależniona była od gwarancji Telefóniki dotyczących udostępnienia przynajmniej 20% pojemności sieci mniejszym operatorom (MVNO).

Jednocześnie z opinią Komisji Europejskiej nie zgadza się niemiecki regulator, który w tej sprawie wysłał pismo do Joaquina Almunia, komisarza ds. konkurencji, jak i do szeregu innych agencji. Trudno powiedzieć czy pisma te negatywnie wpłyną na postępowanie KE i czy termin 2. lipca zostanie zachowany.

Telefónica ma w Niemczech dwie marki - O2 (kupione od Brytyjczyków w 2006 roku za 25,7 mld euro) i Alice. Łącznie na koniec 2013 roku sieci operatora miały 19,4 mln aktywnych kart SIM. Przejmowany od holenderskiego KPN-u E-Plus zakończył 2013 rok z bazą ponad 25 mln subskrypcji. Połączone zostaną tym samym trzecia i czwarta największe sieci komórkowe na terenie Niemiec. Penetracja niemieckiego rynku wyniosła na koniec 2013 roku 138,7%, co przekłada się na 113,6 mln aktywnych kart SIM, przy populacji kraju wynoszącej 81,9 mln mieszkańców.

Zobacz: Niemcy: O2 przejmuje E-Plus

Zasady połączenia sieci są zbliżone do tych zatwierdzonych przez Komisję Europejską w Irlandii. W tym przypadku Telefónica była sprzedającym - Hutchison 3G przejmujący O2 Ireland zagwarantował m.in. udostępnianie 30% zasobów sieci operatorom MVNO.

Zobacz: KE zgodziła się na przejęcie O2 Ireland przez Hutchison 3G

Na koniec roku hiszpańska Telefónica obsługiwała 247,3 mln kart SIM i była szóstym największym na świecie operatorem komórkowym. Pod względem przychodów była piąta (46,8 mld dolarów).

Źródło tekstu: Reuters, wł

Komentarze
Zaloguj się