DAJ CYNK

Tajemnicza sieć komórkowa

04.03.2004

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5

Ważne 0

0

Wszystko wskazuje na to, że czwarty w Polsce operator komórkowy zaczął już testy.

Wszystko wskazuje na to, że czwarty w Polsce operator komórkowy zaczął już testy. W środowisku osób związanych z telekomunikacją kipi od pogłosek, że jeden z polskich operatorów komórkowych zdecydował się wpuścić do swojej sieci operatora wirtualnego, czyli MVNO. Ślady prowadzą do Polskiej Telefonii Cyfrowej.

Obecnie 19 firm ma zgodę szefa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty na świadczenie usług jako wirtualny operator komórkowy, czyli firma, która hurtowo kupuje minuty połączeń od operatora dysponującego siecią i sprzedaje je klientom detalicznym. MVNO najczęściej działa pod własną marką i oferuje proste taryfy oraz podstawowe usługi - połączenia głosowe (mogą być ograniczone tylko do krajowych) oraz SMS.

W ubiegłym tygodniu na listach dyskusyjnych poświęconym telekomunikacji pojawiły się informacje, że w Gdańsku zaobserwowano nowego operatora, który na wyświetlaczach komórek identyfikował się jako 260 99 lub PL 99. Operator działał na kanałach radiowych należących do sieci Era, ale nie można było zalogować się do jego sieci.

Kilka dni później operator o kodzie sieci 260 99 został zidentyfikowany w Krakowie, ale tam - według uczestników list mailowych - można było skorzystać z jego usług, mając w telefonie kartę SIM sieci Plus GSM.

W przeszłości kod operatora 260 99 wykorzystywany był m.in. przy testach technologii GPRS. Stąd powstało podejrzenie, że tym razem ktoś testuje technologię EDGE. W tym tygodniu w kręgach osób związanych zawodowo z telekomunikacją pojawiła się pogłoska, że PTC chce w najbliższym czasie ogłosić, że rozpoczął współpracę z MVNO. Jednocześnie na listach mailowych można było przeczytać - powoływano się na ludzi związanych z PTC - że 260 99 to testujący sieć MVNO.

Dodatkowo uwagę zwracała kampania reklamowa tajemniczej czerwonej łapy prowadzona zarówno na tablicach reklamowych, jak w Internecie pod adresem www.nadchodzi.pl. Wiązano ją z 260 99.

Przedstawiciele PTC, do których zwracała się "Rz" w sprawie pogłosek o Erze i MVNO, odmawiali jakichkolwiek komentarzy.

Wczoraj URTiP poinformował, że w piątek odbędzie się konferencja prasowa poświęcona "prezentacji możliwości wykorzystania wolnych zasobów częstotliwości dla potrzeb telefonii komórkowej w standardzie GSM 1800 MHz oraz UMTS".

Źródło tekstu: Rzeczpospolita

Komentarze
Zaloguj się