DAJ CYNK

T(ether): Nowy wymiar rzeczywistości rozszerzonej [wideo]

25.05.2012

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2255

Ważne 0

0

Naukowcy z MIT zaprojektowali intrygującą aplikację, która augmented reality (AR - rzeczywistość rozszerzona) przenosi na dużo wyższy poziom. Program wykorzystuje specjalne rękawice i tablety iPad.

Naukowcy z MIT zaprojektowali intrygującą aplikację, która augmented reality (AR - rzeczywistość rozszerzona) przenosi na dużo wyższy poziom. Program wykorzystuje specjalne rękawice i tablety iPad.

T(ether) pozwala na błyskawiczną interakcję z prezentowanymi treściami umieszczonymi w trójwymiarowej przestrzeni, na bieżąco śledząc perspektywę z której oglądamy rzeczywistość rozszerzoną.

Wraz z dedykowanymi rękawicami platforma pozwala na wyjątkowo precyzyjne operacje na bryłach znajdujących się w renderowanej przestrzeni. Możliwe jest też jednoczesne działanie wielu osób.

T(ether) z pewnością znajdzie zastosowanie w branżach związanych z projektowaniem, ale też prawdopodobnie trafi pod nasze strzechy w postaci zadziwiająco realnych gier AR.Źródło tekstu: MIT, wł

Komentarze
Zaloguj się
7. ~Don Pedro
0

2012-05-26 22:06:43

Jeśli ktoś projektuje w 3D, to dobrze wie, że potrzebne mu są dwie łapy do obsługi tego co tworzy (mysz + skróty klawiaturowe). Trzymanie w ręku iPada, czy innego gadżetu po prostu nie ma sensu. Znacznie lepszym zestawieniem do takich rękawiczek są okulary z wyświetlaczem i żyroskopem pozwalające obracać się w wirtualnej przestrzeni. Innym problemem jest samo odwzorowanie 3D. Przy skomplikowanych i dużych modelach w architekturze, gdzie jest masa detali w różnych planach, aż się prosi o efekt stereoskopowy z czymś w rodzaju głębi ostrości, ale to już wymaga interakcji nie tylko z rekawiczką, a z gałką oka, a najlepiej z bodźcami przesyłanymi do mózgu. W wypadku tego filmiku iPad to tylko marketingowa ściema, która jest kulą u nogi, a raczej ręki :)

Odpowiedz

6. ~wziuuu
0

2012-05-25 21:41:27

@2 - no właśnie nie bardzo. iPad ma dobrze zoptymalizowany system i aplikacje pod niego również są lepiej optymalizowane. Dobrym przykładem takiego pościgu jest to jak chodzą gry na PC teraz, a jak było kiedyś. To nie jest tak, że kiedyś gry były gorsze, bo niektóre miały naprawdę dobrą grafikę i nikłe wymagania. Teraz nie opłaca sie optymalizować gier - logo NVidia a początku wielu gier nie jest tam bez powodu. Gorsza optymalizacja - większe parcie na coraz to lepszy sprzęt - częstsza potrzeba wymiany sprzętu - większy zysk dla producenta. Poza tym środowisko projektowania 3D zapewne będzie potrzebowało ogromne ilości RAMu, którego zeżre i tak tyle ile mu się go da ( tak jak np. jest to w Catii, która ponadto zużywa jedynie 1 rdzeń, a jest jednym z najbardziej zaawansowanych programów do projektowania ). Tak więc jeśli chodzi o tego typu programy to niestety, wygra tutaj ten, który będzie miał więcej we wnętrzu.

Odpowiedz

3. ~Manhattan
2

2012-05-25 20:39:38

@2. Najlepiej rozwinety marketingowo to tak a nie technicznie . Samsung obecnie jest 1 pod wzgledem innowacji nie tylko w telefonach

Odpowiedz

2. ~applefan
-2

2012-05-25 20:35:08

widac ze te lagi to kwiestia softwaru. iPad to najlepszy pad na rynku.

Odpowiedz

1. ~
2

2012-05-25 19:54:08

Trochę mu ten iPad się zacina, mnie już by takie coś wkurzało i bym za to podziękował. Poza tym takie coś w projektowaniu jest dostępne od dawna, już na poziomie studiów, więc to co Wy piszcie to herezje jakoby to było coś nowego.

Odpowiedz