DAJ CYNK

Szwecja objęta telefonią komórkową trzeciej generacji

08.12.2005

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2684

Ważne 0

0

Szwecja jest pierwszym krajem Europy i drugim krajem świata, w którym niemal wszyscy obywatele mają dostęp do telefonii komórkowej trzeciej generacji - podał portal analityczny TeleGeography.

Szwecja jest pierwszym krajem Europy i drugim krajem świata, w którym niemal wszyscy obywatele mają dostęp do telefonii komórkowej trzeciej generacji - podał portal analityczny TeleGeography.

Jak stwierdzili analitycy portalu, posługując się danymi dostarczonymi przez szwedzkiego regulatora rynku telekomunikacyjnego Post & Telestyrelsen (PTS), aż 85 proc. Szwedów ma dostęp do usług telefonii komórkowej trzeciej generacji (3G).

Daje to Szwecji drugie miejsce na świecie, po Japonii, w której niemal wszędzie pracują sieci komórkowe trzeciej generacji, a przed Wielką Brytanią, gdzie do sieci trzeciej generacji ma dostęp ok. 75 proc. obywateli i Włochami, gdzie trzeciej generacji może używać 60 proc. mieszkańców.

W sieciach komórkowych trzeciej generacji można nie tylko dokonywać połączeń głosowych czy prostych usług w rodzaju SMS lub MMS, ale także dokonywać transmisji danych i obrazu oraz wykorzystywać usługi zaawansowane, jak np. lokalizację, gry sieciowe czy sieciowy sklep z plikami muzycznymi.

Mimo takiego wyniku, regulator PTS nie jest zadowolony. Według TeleGeography warunki koncesji dla szwedzkich operatorów na sieci 3G stwierdzały w roku 2000, iż w grudniu 2003 roku muszą oni osiągnąć całkowite pokrycie obszaru kraju. Znaczy to, że 99,98 proc. obywateli Szwecji powinno mieć dostęp do usług telefonii 3G.

Tymczasem doszło już do dwóch przedłużeń terminu koncesji, a mimo to operatorzy sieci 3G działający na terenie Szwecji - Hi3G, Vodafone, Svenska UMTS, Tele2 i TeliaSonera - jeszcze nie wywiązali się z tego warunku.

Nie są jednak planowane żadne kary dla firm telekomunikacyjnych, ponieważ stopień pokrycia obszaru Szwecji usługami 3G wzrósł w ciągu ostatniego półrocza i prawdopodobnie do lutego 2006 warunki koncesji UMTS zostaną spełnione.

Źródło tekstu: PAP

Komentarze
Zaloguj się
10. ~
0

2007-09-14 22:50:16

czy motorola v975 jest telefonem trzeciej generacjii

Odpowiedz

9. ~
0

2005-12-08 21:43:27

Małe sprostowanie kurorty typu Świnoujście,Kołobrzeg,Ustka i te w górach będą dość szybko w umts myślę że najpóźniej w 2007r a część już jest np Zakopane w Plusgsm :)

Odpowiedz

8. ~
0

2005-12-08 21:33:00

Fakt w Szwecji jest 4 razy mniej ludzi niż u nas :) a obszarem to raczej powinniśmy patrzeć na GB i IT bo tam tak jak u nas struktura miast jest podobna :-) To u nas te 50% ludności w 3G chyba w 2010 roku będzie :-) Całe szczęście że jestem blisko Łodzi to 3G już mi świeci :) Ale mieszkańcy takich miast u nas jak np Sieradz,Suwałki,Grudziąc to pewnie 3G poczują w 2008r a mniejsze miasta w 2010r W miastach poniżej 20tys mieszkańców u nas nigdy umts nie będzie z wyjątkiem miast satelitów wielkich aglomeracji typu Warszawa,Łódź,Kraków itp Taką mam wizję dość ciemną rozwoju 3G w Pl :-)

Odpowiedz

7. ~wlo
0

2005-12-08 19:44:29

~ 2005-12-08 14:55 apn-99-89.gprspla.plusgsm.pl Za Europą to my jesteśmy 50 lat... Poza tym, większość Szwedów (ilu ich jest?) mieszka w większych ośrodkach, nie ma więc problemu z objęciem ich zasięgiem sieci. Ciekaw jestem jak to się ma do pokrycia terytorium Szwecji ;-) Bo jedno z drugim niewiele może mieć wspólnego ;-)

Odpowiedz

6. ~Tila
0

2005-12-08 18:11:12

UMTS rulez. To może napisze ktos ile % w polsce ma 3G.

Odpowiedz

5. ~
0

2005-12-08 15:20:17

Chyba z 3 razy mamy większą gęstość zaludnienia :-) U nas po prostu tak naprawdę nikomu nie zależy na tej technologi oprócz abonentów !!! Nawet dziś Plus sam nie wie czy rozwijać edge czy umts !!!

Odpowiedz

4. makabras
0

2005-12-08 15:01:07

prawda jest taka, ze u nas nigdy nie bedzie 80% pokrycia (no chyba ze na mapkach operatorow i ze wzmaczniaczem antenowym:) bo sie to nie bedzie oplacac, mimo ze Polska jest 2* gesciej zaludniona niz Szwecja

Odpowiedz

3. ~
0

2005-12-08 14:55:11

Tak sie zastanawiam kiedy u nas w 3G bedzie te 80% abonentow ? Pewnie w 2010 ! Czyli jesteśmy ciągle 5 lat do tylu za europą !!!

Odpowiedz

2. makabras
0

2005-12-08 14:54:50

Szwecja niemal cala i Japonia tez niemal cala, a jednak "niemal" nie rowna sie "niemal":) hehe, to troche tak jak w tej reklamie "niemal (prawie) robi wielka roznice" a tak juz powaznie to przykro czytac takie wiadomosci, patrzac na to co jest u nas. Nasi operatorzy nie dostali przeciez jakis super wymogow a i nigdy z niczym nie moga zdazyc na czas

Odpowiedz

1. ~
0

2005-12-08 14:52:27

U nas 20% to max na co stać operatorów będzie w 2006r !!! Czy ktoś wie jakie są wymogi koncesji u nas by 30%,40- i wiecej osób było w zasięgu 3g ??? Do konca 2006r ile osób według koncesji musi mieć możliwość u każdego z operatorów mieć zasięg umts ???

Odpowiedz