DAJ CYNK

Światowy rynek mobilnych systemów operacyjnych po 3Q2012

02.11.2012

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4188

Ważne 0

0

Trzy na cztery smartfony sprzedane w III kwartale miały system Android. W ciągu ostatnich 12 miesięcy udział tego systemu wzrósł o 91,5% 0 wynika z danych zaprezentowanych przez IDC.

Trzy na cztery smartfony sprzedane w III kwartale miały system Android. W ciągu ostatnich 12 miesięcy udział tego systemu wzrósł o 91,5% 0 wynika z danych zaprezentowanych przez IDC.

Co ciekawe, w III kwartale sprzedało się więcej telefonów z Androidem niż wszystkich smartfonów w całym 2007 roku - roku, w którym system od Google wszedł na rynek. Największym producentem telefonów z Androidem jest Samsung, którego udziały jednak maleją wraz ze zwiększającą się produkcją wielu mniejszych dostawców.

Kolejny kwartał z rzędu spada produkcja telefonów opartych o Linuksa. Producenci ciągle jednak z nim eksperymentują. W przyszłości mogą pojawić się wzrosty, szczególnie po informacjach o Firefoksie, Sailfishu czy Tizenie.

System

3Q12 mln szt.

3Q12 udział

3Q11 mln szt.

3Q11 udział

Zmiana rok do roku

Android

136,0

75,0%

71,0

57,5%

91,5%

iOS

26,9

14,9%

17,1

13,8%

57,3%

BlackBerry

7,7

4,3%

11,8

9,5%

-34,7%

Symbian

4,1

2,3%

18,1

14,6%

-77,3%

WP7 / WM

3,6

2,0%

1,5

1,2%

140,0%

Linux

2,8

1,5%

4,1

3,3%

-31,7%

Pozostałe

0,0

0,0%

0,1

0,1%

-100,0%

Razem

181,1

100,0%

123,7

100,0%

46,4%


O swiatowym rynku mobilnych systemów operacyjnych po II kwartale pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: IDC, wł

Komentarze
Zaloguj się
25. wlo
0

2012-11-05 10:03:19

24. ~ADAM - mogę potwierdzić - starszy syn ma C7-00. "Ma" wszystko czego potrzeba, działa bez problemów. Nie wiem jakich cudów przeciętny użytkownik wymaga od telefonu, żeby ten ich nie stworzył ;-) Dodam do tego jescze C6-01 - młodszy ma - z punktu widzenia systemu i funkcjonalności są identyczne.

Odpowiedz

24. ~ADAM
0

2012-11-05 09:58:34

Najbardziej stabilny telefon z kilkudziesięciu modeli używanych u nas w firmie to Nokia C7 na Symbianie (Belle). Nie zna pojęcia zwiechy i resetu.

Odpowiedz

23. ~Zbyszek
0

2012-11-02 21:02:07

Szkoda Symbiana, faktycznie szkoda, a jeszcze dwa lata temu wszyscy wieszali na nim psy, a pomimo tego że jest porzucany, pomimo że żaden normalny telefon nie wyszedł w ostatnim czasie z tym systemem, to dalej prześciga wielki i wspierany (chociaż beznadziejny) WP7, oczywiście wersja WP8 coś zmieni... fani zamiast pisać że WP8 coś zmieni, będą mówić że WP9 to zrobi, dream on:)

Odpowiedz

22. ~
0

2012-11-02 20:55:12

Mi tez szkoda symbiana. Dobry system tylko niestety podzespoly uzyte do telefonow z symbianem marne. Ciekawe jakby android by chodzil jak by mu pchali prosecory po 370 Mhz i 128 ramu. Tak to jest jak nokia robila dziadowskie oszczednosci. Teraz mamy efekty ze sie stacza na dno.

Odpowiedz

21. ~
0

2012-11-02 20:55:06

tymis: dla mnie jako usera symbian jest super. Jako programisty masochizm. Przyszłość nokii? Przecież to już teraz są tylko działem sprzętowym mikrosoftu.

Odpowiedz

20. ~Gollum
0

2012-11-02 20:53:15

Szkoda WP, to naprawdę świetny system. I jak przyjemnie się na niego pisze aplikacje... Naprawdę szkoda. Ale może jeszcze nie wszystko stracone.

Odpowiedz

19. tymis
0

2012-11-02 20:40:04

Używam już dłuższy czas ''starego'' Symbiana. Nigdy nie napisałem, że to system rewelacyjny, zwłaszcza zaraz po wyjęciu z pudełka. Trzeba wiedzieć, czego się chce i wszystko sobie poustawiać. Ja dodatkowo usprawniłem sobie korzystanie z telefonu przez dodatkowe aplikacje ze sklepu Nokii. Mam solidny system wielowątkowy bez wodotrysków, który działa tak, jak ja chcę i telefon ma wszystko co potrzebuje. Dzwonię, smsuję, mmsuję, korzystam z poczty, nawiguję przy pomocy NaviExperta, parkuję i kasuję bilety w komunikacji miejskiej, korzystam z komunikatora, przeglądarki, rejestruję ślad GPS. I nie mam problemu z baterią. To mnie interesuje i na taki bym go zamienił. Decyzje polityczne sprawiły, że Nokia już nie bawi się w Symbiana i takie ''słabe'' telefony. Nawet nie chcą odcinać kuponów, zobaczymy jak na tym wyjdą. Nie wiem co przyniesie przyszłość, ale na razie wygląda, że u mnie to będzie Samsung na Androidzie.

Odpowiedz

18. ~
0

2012-11-02 20:31:17

Symbian: dla kodera wersja c symbiana to kompletna porażka. Android: linuksowy kernel a reszta java. Offline jest jak żywy trup. Online jest jak martwy trup. Tylko google wie dlaczego bateria tak szybko pada. Windows phone: stabilny jak windows. To podziękował. Apple: kopiować pliki przez itunes? To jakiś kiepski żart. Dobry byłby zwykły linux, ale maemo to jakieś resztki po aborcji.

Odpowiedz

2012-11-02 20:01:40

Symbiana naprawdę szkoda.Nokia 700 działa bardzo stabilnie, ani jednego zawieszenia systemu. Korzystam głównie z rozmów i smsów, ale także z poczty, www, gps i aparatu.

Odpowiedz

16. Maniiiek
0

2012-11-02 18:41:16

@11 Pingwinek to GNU/Linux. A Android to Google/Linux. Jądro tylko to samo a reszta to zupełnie inne systemy i filozofia.

Odpowiedz

15. ~
0

2012-11-02 18:22:43

Szkoda mi tylko Symbiana bo po tych zmianach zrobił się z niego prosty i ciekawy system dla niższej półki. Co do kafelek to szkoda gadać, widać że ten projekt nie wypali, zwłaszcza przy tych cenach

Odpowiedz

14. romek
0

2012-11-02 17:51:52

Zwróćcie uwagę na 75% androida, toż to niemalże monopol, a te jak wiadomo są bardzo szkodliwe.

Odpowiedz

13. rcicho
0

2012-11-02 17:31:08

O ile się nie mylę to Android debiutował pod koniec 2008r modelem HTC Dream (G1). Kilka miesiecy pozniej (maj 2009) był HTC Magic.

Odpowiedz

12. pacman
2

2012-11-02 17:23:22

Biedny WP, nadal mniej słuchawek niż Symbian mimo, że MS chyba zmusił Nokie do porzucenia własnego systemu i nie pozwolił jednocześnie na wypuszczanie telefonów z Andkiem czy MeGoo. Ktoś wie jaki w WP jest udział WM (marginalny) ? To źle wróży dla konsumentów, bo ze sporej różnorodności zostaną 2-3 systemy, nawet jeśli Nokia zmuszona do uśmiercenia Symbiana i porzucenia innych systemów będzie jakoś trzymać się przy życiu sprzedając telefony WP to zostanie: iOS, Andek i WP, czyli trzy systemy, bez MeGoo, Bada, Symbiana, Palm''a i innych :(

Odpowiedz

11. rcicho
0

2012-11-02 17:15:52

Android zasadniczo to też Linuks więc nie jest tak źle z pingwinkiem :)

Odpowiedz