DAJ CYNK

Streżyńska o mDokumentach: pierwsze do końca tego roku, pozostałe w przyszłym

02.06.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4169

Ważne 2

1

Do końca tego roku na naszych telefonach zagoszczą dowody osobiste oraz dokumenty związane z pojazdem i uprawnieniami kierowcy, a później będą dodawane kolejne.Do końca tego roku na naszych telefonach zagoszczą dowody osobiste oraz dokumenty związane z pojazdem i uprawnieniami kierowcy, a później będą dodawane kolejne.

Już w tym roku mamy nadzieję udostępnić dokumenty związane z pojazdem oraz uprawnienia kierowcy, czyli 4 dokumenty, które wchodzą w skład tego pakietu i które umożliwią nam nie zabieranie tych wszystkich laminowanych, plastikowych i papierowych dokumentów w podróż na cele kontroli drogowej. Później dojdą do tego dokumenty takie jak karta miejska, karta studenta, karta emeryta i rencisty, osoby niepełnosprawnej, karta dużej rodziny - powiedziała Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

Pani minister zwróciła uwagę, że już dzisiaj płacimy telefonem, a w jego pamięci mamy różnego rodzaju karty rabatowe i lojalnościowe. Dzięki współpracy administracji z biznesem, już wkrótce w telefonach będziemy mieli komplet wszystkich naszych ważnych kluczy do życia.

Dowód osobisty, który zaczyna ten peleton, pod koniec tego roku, po pilotażu, będzie ponownie przejrzany jako mechanizm, jako rozwiązanie techniczne sprawdzony, czy w sposób właściwy wyważyliśmy bezpieczeństwo i wygodę, i jeżeli trzeba będzie, dokonamy jakiejś korekty i udostępnimy już w postaci niepilotażowej, tylko powszechnej wszystkim obywatelom - powiedziała Streżyńska.

Przypomnijmy, że pilotażowo 11 maja dowody osobiste w telefonach wprowadzone zostały w Koszalinie, Łodzi i Ełku. Korzysta z nich, jak wynika ze słów minister cyfryzacji, 1300 obywateli. Pani minister dodała, że elektroniczny dowód osobisty zwalnia nas od zabierania go ze sobą, jak idziemy do urzędu, ale może nieco wydłużyć czas oczekiwania na załatwienie sprawy, bo jednak jest trochę klikania.

Jakie wnioski wynikają z prowadzonego pilotażu i jakie są oczekiwania na przyszłość? Ogólnie bardzo pozytywny odbiór i ogólnie bardzo duże oczekiwania na te dokumenty, z których korzystamy jeszcze częściej. A co do dowodu osobistego, to też bardzo duża presja na to, żeby uruchomić go w stosunkach z policją, z Pocztą Polską, bo to jest trzecie miejsce, gdzie najczęściej pokazujemy dowód osobisty, kolejami państwowymi, bo tam bardzo często pokazujemy (dowód osobisty - red.) do naszego biletu i w ogóle w relacjach obywatel-obywatel, obywatel-przedsiębiorca, a nie tylko obywatel-administracja. I nad tym też już pracujemy i w 2018 roku to będą również te pozostałe relacje. Projekt się pięknie rozwija. Jestem dumna z mojego zespołu, że dzięki niemu 11 maja 2017, tak jak obiecałam, tak się stało.

Pani minister, zapytana o współpracę z sektorem bankowym, która miała miejsce między innymi przy programie 500+, powiedziała, że ta współpraca w ogóle nigdy nie została przerwana. Sektor bankowy, specjaliści bankowi, przede wszystkim z PKO BP, pomagają nam w bardzo wielu naszych problemach technicznych, bo odziedziczyliśmy całą masę po prostu zwyczajnie niesprawnych systemów, które wymagały przeglądu, audytu, a następnie zaprojektowania zmian, żeby mogły być użyteczne dla obywateli.

Nowe pomysły również są wspólnie omawiane z biznesem, ale nie tylko z bankami, bo naszym drugim największym partnerem są przedsiębiorcy telekomunikacyjni, operatorzy, którzy być może właśnie dostarczą bardzo użytecznego rozwiązania, o którym nie będę jeszcze dużo mówić, do mDokumentów. Trzecim partnerem, który już wszedł w tę współpracę bardzo bliską, jest Poczta Polska. Wyobrażam sobie, że wielcy dostawcy usług świadczonych drogą elektroniczną też mają potencjał, który może spowodować, że będą na stałe, tak jak tutaj mówiłam na tegorocznym Impact, służbą cyfrową Rzeczpospolitej.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
19. ~krokodyl
0

2017-06-04 16:25:50

policja ma w systemie czy mamy oplacone oc lecz i tak jesli nie mamy dokumentu to dostajemy mandat to po co cos w telefonie

Odpowiedz

18. ~serio?
1

2017-06-03 11:16:07

@13 - zaśmierdziało pisowską "nowomową" :( Wszystko ich poraża. To oświeć nas ciemny lud znaWWWco swoją wiedzą.

Odpowiedz

17. wlo
2

2017-06-03 10:21:08

Znikają dowody, ale pojawiają się w to miejsce dziesiątki loginów i haseł..., których zmiana zalecana jest co miesiąc.... BRAWO!!Policja, jak słyszałem ma możliwość sprawdzić auto i kierowcę bez dokumentów. To samo ubezpieczenie. Pytam - po cholerę mdokumenty?

Odpowiedz

16. ~Kris
0

2017-06-03 08:22:18

A w jaki sposób osoby z takim dowodem osobistym będą podróżować po UE ?

Odpowiedz

15. ~@14
0

2017-06-03 00:07:53

weź ***

Odpowiedz

13. ~Marcin
0

2017-06-02 23:57:23

Wiedza niektórych "znafców" na temat mdokumentów poraża

Odpowiedz

12. ~amigo
2

2017-06-02 23:37:15

Po co taka głupota za miliony złotych. Wprowadźcie lepiej, żeby przy kontroli policji nie mieć kwitów typu blankiet OC czy dowód rejestracyjny, a nie pierdoły wprowadzacie. Teraz nie masz tych świstków to dostaniesz po 50 zł mandatu bo ich nie masz a policjant i tak to może sprawdzić.Jaki sprawdzi policjant twój dowód w telefonie? Będziesz musiał go mu dać, żeby sobie sprawdził a co tam będzie robił z twoim telefonem w radiowozie to nie wiadomo.

Odpowiedz

11. ~
0

2017-06-02 22:32:30

No jasne... Jeszcze akt chrztu i akt ślubu a niedługo indeks uczelniCzy ich wszystkich powaliło?Stracisz telefon lub będzie jego awaria i zostajesz z niczymUzależnienie się od jednej rzeczy to czysta głupota

Odpowiedz

10. ~mkkot
0

2017-06-02 21:43:01

Z drugiej strony nie ma obowiązku używania tego, prawda? Ja na pewno nie będę, bo telefon często gdzieś zostawiam (nie u siebie w domu, ale np. w przychodni czy w pociągu).

Odpowiedz

9. ~Nick/imię
0

2017-06-02 21:37:18

"...może nieco wydłużyć czas oczekiwania na załatwienie sprawy, bo jednak jest trochę klikania..."Ciemny lud to kupi - jak mawiał pewien cynik.Potem się wprowadzi -a simile projektu o abonamencie rtv- regulację, że każdy operator ma dowolnemu urzędowi podać zawartość telefonu.Obecny reżim raczej nie klaszcze ordoliberałom. WIdziałem to naocznie przy tworzeniu bazy danych dla 500+. Niesmaczne to było.Żeby była jasność: nie jestem przeciw idei ale nie tymi metodami. Nie dostrzegacie jak dobrowolnie chce się nas pozbawić kolejny raz wolności? I nie piszcie, że takie czasy...taka technologia...bo to przecież nieprawda.

Odpowiedz

8. Red_PL
-1

2017-06-02 21:32:48

Żenada a nie mdokumenty.

Odpowiedz

2017-06-02 20:28:37

Dowody z kwalifikowanym podpisem to byłoby coś.

Odpowiedz

2017-06-02 20:26:18

@ INTseed i słusznie. Dla zrootowanych telefonów nie powinny być dostępne takie usługi. Jak wiadomo root zmniejsza bezpieczeństwo, choć jest przydatny dla developerów testujących aplikacje mobilne

Odpowiedz

5. ~
1

2017-06-02 19:50:24

ja nadal czekam na to aby dowód osobisty mógł zawierać kwalifikowany podpis cyfrowy tak aby nie trzeba było co roku płacić kilkuset złotych haraczu bandzie kolesi która zmonopolizowała ich wydawanie

Odpowiedz

4. ~Rio
1

2017-06-02 19:38:20

Wie ktoś w jakich krajach jest to zastosowane?

Odpowiedz