DAJ CYNK

Strategia europejskich operatorów sieci 5G wg ekspertów Frost & Sullivan

13.07.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 2983

Ważne 1

0

Istniejące obecnie sieci 4G zaczęły być niewystarczające w stosunku do potrzeb związanych z przesyłaniem coraz większych ilości danych, stąd operatorzy sieci komórkowych zwracają coraz większą uwagę na możliwość wprowadzenia do swojej oferty technologii 5G. Ma ona zapewnić odpowiednią szybkość nawet w szczytowych okresach transmisji danych, a dodatkowo wykorzystuje liczne istniejące już rozwiązania technologiczne i może współpracować z technologiami poprzednich generacji.Istniejące obecnie sieci 4G zaczęły być niewystarczające w stosunku do potrzeb związanych z przesyłaniem coraz większych ilości danych, stąd operatorzy sieci komórkowych zwracają coraz większą uwagę na możliwość wprowadzenia do swojej oferty technologii 5G. Ma ona zapewnić odpowiednią szybkość nawet w szczytowych okresach transmisji danych, a dodatkowo wykorzystuje liczne istniejące już rozwiązania technologiczne i może współpracować z technologiami poprzednich generacji.

Wraz z oczekiwanym wzrostem liczby podłączonych do Internetu urządzeń spodziewanym w ciągu kolejnej dekady, zwiększy się także zapotrzebowanie na technologię 5G, szczególnie w gęsto zaludnionych obszarach miejskich - powiedziała Fiona Vanier, Senior Industry Analyst w firmie Frost & Sullivan. Wraz z pojawieniem się Internetu Rzeczy, technologia 5G może okazać się idealnym narzędziem przyczyniającym się do rozwoju autonomicznych samochodów, inteligentnych miast oraz Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT).

Firma Frost & Sullivan przygotowała analizę "Strategie operatorów oraz perspektywy dla technologii 5G związane z rynkami wertykalnymi, Prognoza do roku 2024", która zawiera szczegółowy opis poszczególnych rozwiązań technologicznych wykorzystywanych do wdrożenia technologii 5G. Analiza pokazuje także konkretne przykłady zastosowania 5G w branży przemysłowej/produkcyjnej (IIoT), w oświetleniu ulicznym stosowanym w inteligentnych miastach, oraz w transporcie publicznym i prywatnym.

Jak podaje raport, większość europejskich operatorów posiada dobrze rozwiniętą bazę usług 3G oraz 4G, w związku z czym będą oni potrzebowali silnych zachęt do tego, by zmodernizować swoją infrastrukturę i dostosować ją do wymagań technologii 5G. Współdzielenie i dzierżawa sieci oraz rozwiązania oparte na oprogramowaniu mogą obniżyć koszty inwestycji, zaś współpraca z firmami działającymi na rynkach wertykalnych może zapewnić dodatkowe przychody. Do firm, które jako pierwsze wdrażają nowe rozwiązania należą: Vodafone, Telefonica, Deutsche Telekom oraz British Telecom.

Według ekspertów Frost & Sullivan, aby jak najlepiej wykorzystać szanse związane z technologią 5G, operatorzy sieciowi powinni:

  • przeprowadzać testy przy współpracy z firmami działającymi na rynkach wertykalnych, przygotowując się tym samym do uruchomienia usług alternatywnych, jakie staną się dostępne dzięki technologii 5G,
  • koncentrować się na rynkach wertykalnych, takich jak produkcja, systemy dla inteligentnych miast oraz opieka zdrowotna,
  • współpracować z dostawcami usług over-the-top (OTT), oferującymi klientom detalicznym dostęp do transmisji sportowych, programów muzycznych, filmów fabularnych i/lub seriali,
  • nawiązywać bliską współpracę z firmami oferującymi sprawdzone i przetestowane rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa,
  • współdziałać z operatorami lokalnymi podczas wchodzenia na rynki rozwijające się, ponieważ to właśnie oni posiadają najlepszą wiedzę o obszarach zapewniających największe szanse rozwoju.

Projekty realizowane wspólnie z organizacjami rządowymi lub instytucjami edukacyjnymi mogą pomóc wypromować firmy zamierzające wejść na rynki zagraniczne - dodał Vanier. Możliwość zaoferowania większej liczby usług o wartości dodanej, a tym samym zatrzymania klientów, a także oferowanie treści dostosowanych do lokalnych potrzeb to czynniki, które na rynkach rozwijających się odgrywają kluczową rolę.

Źródło tekstu: Frost & Sullivan

Komentarze
Zaloguj się