DAJ CYNK

SMS-y ostrzegają mieszkańców Poznania przed zagrożeniami

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3134

Miasto Poznań od kilku lat wykorzystuje wiadomości SMS do ostrzegania swoich mieszkańców przed różnego rodzaju zagrożeniami.Sierpień był w wielu częściach Polski miesiącem nawałnic. Z tej okazji pojawiło się w sieci wiele tekstów na temat działających i planowanych systemów ostrzegania mieszkańców przed tego typu zagrożeniami. Jeden z nich ma miasto Poznań.

Rozwiązaniem, które coraz więcej samorządów udostępnia swoim mieszkańcom, jest specjalny system, który w razie potrzeby informuje mieszkańców o zbliżającym się zagrożeniu SMS-em. Taki sposób przekazywania informacji zwiększa szansę na ochronę ludności przed utratą zdrowia lub życia, a także przed stratami materialnymi. Z alertów SMS mogą skorzystać miedzy innymi mieszkańcy Poznania. Jak to działa?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) dokonuje stałej obserwacji zjawisk pogodowych i ocenia zagrożenia w trzystopniowej skali. Następnie te informacje są przekazywane do Centrum Zarządzania Kryzysowego.

W przypadku prognozy IMGW dotyczącej wystąpienia zagrożenia I stopnia oraz zdarzeń nie mających bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców lub funkcjonowanie miasta, informujemy mieszkańców za pomocą komunikatów medialnych i Facebooka. Z kolei w przypadku prognozy wystąpienia zagrożenia meteorologicznego II i III stopnia oraz zdarzeń mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców lub funkcjonowanie miasta dodatkowo ostrzegamy SMS-ami. Natomiast w przypadku sytuacji kryzysowej lub zagrożenia zewnętrznego bezpieczeństwa państwa lub katastrofy dotyczącej całego miasta zostaną uruchomione również syreny - powiedział Maciej Kubiak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania.

Poznań zdecydował się na wykorzystanie do komunikacji SMS-owej profesjonalnej platformy po powodziach, które miały miejsce w Polsce w 2010 roku. Z ostrzeżeń przy użyciu wiadomości SMS miasto korzysta też w innych przypadkach, takich jak informowanie o awariach systemu ciepłowniczego, utrudnieniach w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej związanych z wypadkami drogowymi lub imprezami masowymi. Kilka razy ostrzegano również mieszkańców o przekroczeniu stężenia pyłu zawieszonego PM-10 (smogu).

SMS dzięki swojej niezawodności i uniwersalności to najszybsza i najbardziej skuteczna droga szybkiego informowania o zagrożeniach. Osoby, które chcą na bieżąco otrzymywać ważne komunikaty, nie muszą szukać ich na stronach internetowych czy ściągać aplikacji. Szczegółowe informacje mogą znaleźć na stronach internetowych samorządów - powiedziała Edyta Godziek, Marketing & PR Manager w platformie SerwerSMS.pl.

Zobacz: Usługi SMS na stronie Poznan.pl
Zobacz: Groomsh - bot internetowy ostrzegający przed burzami
Zobacz: Przed ostatnimi nawałnicami nie w pełni wykorzystano RSO
Zobacz: SMS-y mogą uratować ludzkie życie, ostrzegając przed nawałnicami

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: dotPR

Przewiń w dół do następnego wpisu