DAJ CYNK

SMS ma 20 lat

03.12.2012

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3172

Ważne 0

0

SMS obchodzi 20 urodziny. Pierwsza wiadomość tekstowa została wysłana 3. grudnia 1992 roku w Wielkiej Brytanii. W 2011 roku zostało wysłanych niemal 10 bilionów SMS-ów, z czego w samej Polsce 55 mld.

SMS obchodzi 20 urodziny. Pierwsza wiadomość tekstowa została wysłana 3. grudnia 1992 roku w Wielkiej Brytanii. W 2011 roku zostało wysłanych niemal 10 bilionów SMS-ów, z czego w samej Polsce 55 mld.

Pomysł związany z wysyłaniem wiadomości tekstowych pojawił się już w 1988 roku, gdy Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI) włączył SMS do pierwszego cyfrowego paneuropejskiego standardu - GSM. Początkowo, głównym zadaniem technologii SMS miało być informowanie o wiadomości w poczcie głosowej.

Pierwsza wiadomość tekstowa pomiędzy dwiema osobami została przesłana 3. grudnia 1992 roku i zawierała życzenia "wesołych świąt". Mimo że, usługa została rozwinięta i umożliwiała sprawne komunikowanie pomiędzy ludźmi, nie pobiła rynku. W 1995 roku przeciętny użytkownik wysyłał średnio 0,4 wiadomości w ciągu miesiąca.

To w większości młodzi ludzie przyczynili się do rewolucji, jaką wywołała usługa SMS. Nastolatki stworzyły unikalny język zawierający krótkie słowa, skróty i emotikony. Według raportu Ericsson ConsumerLab 2012, wysyłanie wiadomości tekstowych pozostaje ulubionym sposobem komunikowania nastolatków, podczas korzystania z telefonu komórkowego, zwłaszcza wtedy gdy nie są pod presją czasu.

Przeprowadzone przez SerwerSMS.pl badania potwierdziły, że Polacy bardzo lubią tę formę komunikacji. Aż 75% pytanych wskazało, że korzysta z SMS-ów codziennie. Im niższy przedział wiekowy, tym liczba deklaracji wyższa (w grupie 18-20 lat to 83,3%, a wśród osób po 60-tce - 46,7%).

Badani wśród najważniejszych cech tej formy kontaktu wymieniali głównie: szybkość dostarczania wiadomości (66,6%), niski koszt (64,9%) prostotę użytkowania (47,1%) oraz łatwy dostęp (45,6%). Według autorów badań te cechy SMS-ów skłaniają ku nim także prywatne firmy i urzędy, które chcą dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców.


Źródło tekstu: Ericsson, Newseria, wł

Komentarze
Zaloguj się
17. ~olek
0

2012-12-05 10:06:25

Też bym był za tym, że się uzupełniają - rozmowy i smsy. Te ostatnie się przydają żeby wymienić info - nie zawsze można odebrać i porozmawiać. Ja sam mam pakiet w Heyah 1000 smsów do wszyskich i korzystam dość intensywnie.

Odpowiedz

16. marrcus
0

2012-12-03 23:42:30

ostatnio wysłany sms 1 września, troche wysłanych z przeglądarki w fonie bo nie wygodnie. Wole dzwonić w TT Hot 18gr to pieprze to. W mixie 3 letnim miałem z 2009-05 miałem po 16gr. Może to przez to Era taka dziadowska. Sms to tylko jak sie nie chce z kimś gadać albo jako przesłanie informacji.

Odpowiedz

15. toms
2

2012-12-03 15:36:17

Wlo - niektórzy faceci wolą chłopców, ale czy to powszechne? Wątpię. A tak na serio. Z wiekiem, niestety coraz mniej mi się chce pisać, chociaż, przyznaję, że trochę tych smsów w życiu napisałem. W kwestii klawiatury - zupełnie nie przeszkadza mi tradycyjna, gdyż "od zawsze" korzystałem ze słownika T9 i szło to dość sprawnie. Obecnie próbuję opanować dotykową, ale jak na razie nie jest to dla mnie zbyt wygodne. Pisanie z komputera ma sens, jak się siedzi za biurkiem i non stop korzysta z komputera. Ale odpalać specjalnie sprzęt, żeby pisać parę zdań z klawiatury komputerowej jest niepoważne.

Odpowiedz

14. DanielR
2

2012-12-03 15:26:59

wlo (11), profil profilem, ale chcesz czy nie - musisz przyznać, że akurat SMS-y są znacznie bardziej uniwersalną formą kontaktu. Nie wiem czy czasem wciąż nie najbardziej. Poza tym wielu "urzekła" ich prostota. Brak "niepotrzebnych bajerów" do edycji tekstu, itp. itd.

Odpowiedz

13. DanielR
0

2012-12-03 15:23:48

ktosik55 (5), jak widać, co potwierdza też powyżej cytowane badanie, SMS-y i rozmowy głosowe wciąż wzajemnie się uzupełniają i raczej prędko się to nie zmieni. Czasem, nawet pomimo bardzo taniej minuty, znacznie lepiej jest wysłać wiadomość tekstową. Nie raz jest to jedyna możliwa w danej chwili forma kontaktu.

Odpowiedz

12. ~Słoneczny
1

2012-12-03 14:15:07

Jednosekundowe naliczanie trochę popsuło tą formę wiadomości. Też ogólnie wolę zadzwonić, aczkolwiek często, gęsto trafiam na sygnał zajęty, szczególnie przy kontaktach zawodowych. I wtedy sms właśnie się przydaje. Trochę się tego przez miesiąc nazbiera, ale nie aż tyle żeby warto było bawić się w pakiety.

Odpowiedz

11. wlo
-6

2012-12-03 10:47:28

8. wiklef - no to zależy od punktu widzenia ;-) Nie uważam tak jak Ty. Osobiście wolę wysłać z komunikatora wiadomość. Tym bardziej, zę odbiorca siedzi przy komputerze zwykle - reprezentujemy zdecydowanie różny profil użytkownia i mamy takie też kontakty. Tak więc nie uogólniaj, bo daleko Ci z tym do rzeczywistości. Chyba, że swoją chcesz kreować?

Odpowiedz

10. Blank
3

2012-12-03 10:41:19

Z okazji 20-lecia SMSa, wszystkie SMSy wysłane dziś z sieci Orange lub Play dojdą do adresatów za kolejne 20 lat :D

Odpowiedz

9. ViNYL
2

2012-12-03 10:32:58

Wszystko zależy od tego z kim się piszę. U mnie większość ludu to świadomi użytkownicy smartfonów (nawet słabych sprzętowo). Świadomi znaczy wiedzący, że smartfon bez pakietu to nie smartfon. W tym przypadku wydawanie kasy na SMS przestało mieć sens skoro i tak wszyscy mają pakiety internetu wykupione.

Odpowiedz

8. wiklef
1

2012-12-03 10:27:32

w czasach gdy za 3-10 zł jest pakiet smsów do wszystkich, siedzenie na komunikatorach przestało mieć sens. Było to dobrze jak były smsy po 20 groszy. Czyli w sumie w niektórych sieciach nadal tak jest więc lepiej jechać po pakiecie intenrtowym i komunikatorze ;)

Odpowiedz

7. ~gosc
-2

2012-12-03 10:26:46

Pamiętam jak kilka lat temu wysyłałem sms do kumpli. Było fajnie. Oto jeden w nich. "O! Umiesz czytać? Moje gratulacje."

Odpowiedz

6. ~Lord
-1

2012-12-03 10:07:39

a vectone chyba nie wystartuje

Odpowiedz

5. ~ktosik55
1

2012-12-03 10:05:03

Smsy wysyłało sie gdy minuty były drogie teraz gdy minuty są w cenie smsa lepiej zadzwonić to po pierwsze, po drugie to smsy pisało sie wygodnie na fizycznej klawiaturze teraz przy dotykowcach jest to mordęgą.

Odpowiedz

4. ~
-5

2012-12-03 09:55:01

Ja nie wysyłam smsów, bo pokazuje sie numer nadawcy.

Odpowiedz

3. wlo
0

2012-12-03 09:44:53

Przydatna rzecz. Ja bardzo lubię formę komunikatorową, że tak powiem, wymiany informacji. Jednak esemesy nie bardzo. Być może to ze względu na wygodę korzystania z klawiatury "normalnej", przy której spędzam mnóstwo czasu, wolę wysłać esemesa z bramki albo z komputera przez telefon (teraz to trudniejsze, bo nie ma fajnych aplikacji do zarządzania esemesami w komórce) lub e-mail na SMS. Generalnie moje esemesy z telefonu to wizytówki głównie.

Odpowiedz