DAJ CYNK

Sferia zmigruje klientów do Polkomtela

19.01.2014

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 247

Ważne 9

4

Sferia wraz z otrzymaniem nowej decyzji rezerwacyjnej w paśmie 800 MHz, będzie musiała wyłączyć dotychczas użytkowaną sieć CDMA2000. Po tym kroku telefony abonentów przestaną działać. Telekom szykuje jednak nową propozycję dla swoich klientów - wynika z informacji TELEPOLIS.PL.

Sferia, wraz z otrzymaniem nowej decyzji rezerwacyjnej w paśmie 800 MHz, będzie musiała wyłączyć dotychczas użytkowaną sieć CDMA2000. Po tym kroku telefony abonentów przestaną działać. Telekom szykuje jednak nową propozycję dla swoich klientów - wynika z informacji TELEPOLIS.PL.

Zobacz: Sferia jako pierwsza dostała blok 5 MHz z pasma 800 MHz!

W tej chwili Sferia użytkuje na częstotliwości 850 MHz sieć CDMA2000, działając na trochę ponad 100 stacjach w Warszawie (także jej okolicach) oraz Ostrołęce. W szczytowym momencie telekom miał ponad 200 tys. klientów usług głosowych i mobilnej transmisji danych. Choć Sferia oficjalnie nie podaje swoich danych operacyjnych, to aktualną liczbę użytkowników można szacować na kilkanaście tysięcy.

Sztandarową usługą Sferii jest telefonia nomadyczna. To połączenie telefonu stacjonarnego i komórkowego. Telefony, które wyglądają jak te komórkowe, maja przypisany numer stacjonarny. Z takim aparatem można poruszać się po całej Warszawie i okolicach (strefa 22) oraz Ostrołęce (strefa 29). Dopiero w momencie nawiązania połączenia, każdorazowo wyznaczana jest tzw. strefa dozwolonego zasięgu, równa obszarowi o promieniu około 500 metrów, w stosunku do miejsca w którym nawiązane zostało połączenie. W przypadku przekroczenia tej strefy, klient otrzyma sygnał ostrzegawczy (trzykrotne powiadomienie dźwiękowe), a po 30 sekundach połączenie zostanie przerwane. To rozwiązanie bardziej elastyczne od oferowanych przez operatorów komórkowych rozwiązań typu "strefa domowa".

Decyzja o zamianie zakresów rezerwacji częstotliwości Sferii przewiduje niezwłoczne zwolnienie "starych" zasobów, a nowe mogą być wykorzystywane dopiero po rozstrzygnięciu aukcji 800MHz, jednak nie później niż od 1. października.

Zobacz: TELKO.in: Sferia dostała decyzję rezerwacyjną.

Ze względu na dotychczasowych abonentów Sferii i konieczność utrzymania ciągłości świadczonych im usług, przewidujemy wydawanie tymczasowych pozwoleń radiowych w starym zakresie częstotliwości. Dotyczyć to będzie tylko dotychczasowych nadajników, na które Prezes UKE wydał w poprzednich latach pozwolenia radiowe, i tylko w tych lokalizacjach które nie powodują zakłóceń innych sieci czy GSM-R. Nie będą natomiast wydawane pozwolenia na nowe obiekty nadawcze - powiedział TELEPOLIS.PL Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE.

Jak dodał, operator złożył już wnioski o wydanie tymczasowych pozwoleń radiowych. Pozwolenia takie wydaje się tylko na okres do 30 dni. Co miesiąc więc muszą być przedłużane na wniosek operatora.

Pracujemy nad rozwiązaniem, które w wyraźny sposób poszerzy obecnie świadczony zakres usług i będzie głównym atutem dla skorzystania z nowej oferty przez naszych klientów. Już wkrótce wszyscy klienci otrzymają nową, ciekawą propozycję. Do tego czasu nie będziemy jednak zdradzać szczegółów - mogę tylko zapewnić, że nasza propozycja będzie atrakcyjna - powiedziała TELEPOLIS.PL Anna Miler, prezes Sferii.

Z informacji TELEPOLIS.PL wynika, że trwają bardzo zaawansowane prace nad MVNO Sferii w Polkomtelu. Ma on odpowiadać funkcjonalnie dotychczasowej telefonii nomadycznej. Biorąc pod uwagę ogólnokrajowy zasięg nowej sieci można oczekiwać, że oferta Sferii zostanie poszerzona o kolejne strefy numeracyjne. Klienci będą musieli jednak wymienić swoje telefony CDMA na GSM/UMTS.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się